GATA'DA ARTIK RÜTBE SIRASI YOK

0
0
0
s2smodern

STAR GAZETESİ

http://www.medyatakip.com/medya_sistem/yb_kupurgoster.php?gno=2012121744774

Askeri hastanede rütbeye göre değil randevuya göre muayene

Nevin Bilgin/Star

GATA başta olmak üzere askeri hastanelerde artık rütbeye göre işlem görme dönemi bitti. Yeni düzenlemeye göre öncelik sırası, randevu, cinsiyet ve hastanın durumuna göre belirleniyor.

MİLLİ Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, demokratikleşme konusunda atılan çok önemli bir adamı açıkladı. Yılmaz, askeri hastanelerde rütbeye göre değil randevu sırasına göre muayene sisteminin getirildiğini söyledi. Yılmaz, CHP'li Sena Kaleli'nin soru önergesine verdiği yanıtta, demokratikleşme adına askeri hastanelerde yeni devreye sokulan bir uygulamaya anlattı. Yılmaz, 'Askeri hastanelerin polikliniklerinde uygulanan muayene öncelik sırası, statü ayrımı gözetilmeksizin randevulu hastalara öncelik verilecek şekilde değiştirildi. Hasta servislerinin rütbelere göre değil hastanın cinsiyeti ve hastaların durumuna göre ayrılması sağlandı' dedi.

Sosyal hakların iyileştirilmesine yönelik çalışmaları hakkında da bilgi veren Yılmaz ayrıca, belirli bir yaşın üzerinde bulunan askerlere temel ve savaş beden eğitimi birlik standartlarını yerine getirme konusunda yaşadığı sıkıntıları gidermek amacıyla yaş gruplarına göre 'fiziki yeterlilik değerlendirme testi' uygulanmasına ilişkin çalışma yaptıklarını açıkladı.

TSK'da mesleki gelişime yönelik çalışmaları da anlatan Yılmaz, astsubayların mesleki motivasyonunu yükseltmek ve TSK içinde birlik beraberliği ve dayanışmayı arttırmak için 2010'dan itibaren TSK Astsubay Üst Karargah Hizmetleri Eğitimi verilmeye başlandığını söyledi.

Muayenede öncelikleri vardı

Askeri hastanelere 'rütbeye göre değil, rendevuya göre muayene' uygulaması getirilmesi çok önemli bir adım olarak değerlendirildi: 

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Başkanı Ahmet Keser: Askeri hastanelerde A poliklinikleri sadece generallere, B poliklinikleri binbaşı ve üstündeki rütbelilere, C poliklinikleri de yüzbaşı, teğmen, astsubay, er erbaş gibi kalan rütbelere bakıyordu. Servislerde de rütbe ayrımı bulunuyordu. Muayenede de rütbeye göre öncelik veriliyordu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Rutin polikliniklerde sevkle gelmiş görevli askerler dışında bir ayrım yapılmamasına karşın generallere özel poliklinikler bulunuyordu. GATA'da general katı, üstsubay katı vardı. Demek ki artık bir albayla bir astsubay aynı serviste yatabilecek. 

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

15296938
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
4427
78102
103058
15296938

IP: 46.229.168.150

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011