TEMAD

Köşe YazılarıŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERE MÜJDE

0
0
0
s2smodern

Gündem Haberleri

http://gundem.bugun.com.tr/sehit-yakinlari-ve-gazilere-mujde-haberi/216331/

Şehit yakınları ve gazilere müjde
 

Şehit yakınları ve gazilere müjde

Aile Bakanlığı şehit yakınları ve gazilerle ilgili önemli bir düzenlemeye daha imza attı.

Yeni bir düzenlemeyle şehidin eşi, çocuğu ve kardeşinin yanı sıra anne ve babasının da istihdama dahil edilmesini kararlaştırdı.

Şehit yakınları ve gazilere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan müjdeli haber geldi. Bakanlık yaptığı düzenlemeyle şehit yakınına tanınan istihdam hakkına annesi ve babasını da dahil etti. Bu kapsamda bakanlık ilk olarak 8 bin 500 kişiyi daha istihdam etmek için kolları sıvadı.

KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı şehit yakınları ve gazilerle ilgili önemli düzenlemelere devam ediyor. Bakanlık şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkını 2'ye çıkarmasının ardından yeni bir düzenleme daha yaparak şehidin eşi, çocuğu ve kardeşinin yanı sıra anne ve babasının da istihdama dahil edilmesini kararlaştırdı. Bakanlık bu düzenleme ile 8 bin 500 şehit yakınını daha işe yerleştirmeyi hedefliyor.

MUHTAÇLIK ŞARTI KALDIRILDI

Bakanlık bu düzenlemenin yanı sıra şehit olan erbaş ve erlerin anne ve babalarında aranan malullük ve muhtaçlık şartını da kaldırdı. Ayrıca anne ve babaya verilen maaş miktarında da alt taban limiti belirlendi. Böylelikle şehit erbaş ve erlerin anne ve babalarının maaşlarında azami 265 TL'ye kadar bir artış yaşandı. Şu an için 19 bin 224 şehit anne ve babası maaş alırken muhtaçlık maaşının kaldırılmasıyla bu sayının artırılması amaçlandı.

BİN 700 SİVİLE TERÖR TAZMİNATI

Şehit yakınları ve gaziler için düzenlemelere giden bakanlık terör konusunda mağdur olan sivillere de yardım elini uzattı. Bu kapsamda terör yüzünden mağdur olan ve yakınlarını kaybeden sivillere aylık bağlandı. Bu düzenleme ile ölüm tazminatı ödenen kişi sayısı 4 bin 332 olurken, bin 791 sivil vatandaşa ise sakatlanma ve yaralanma tazminatı ödendi.

MAAŞLAR ARTIRILDI

Terör nedeniyle şehit veya gazi olmuş erbaş ve erlerin kendilerine ya da yakınlarına verilen maaşlarda iyileştirmelere gidildi. Bu kapsamda bakanlık uzun çalışmalar yaparken, pozitif ayrımcılık gözeterek aylıklarda 320 TL artırma yoluna gitti. Bu düzenlemeden ise 26 bin 859 şehit ve gazi yakını yararlandı.

LÜTFİ ERDOĞAN

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

14726519
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
5533
5533
187179
14726519

IP: 34.204.193.85

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011