TEMAD

Köşe YazılarıŞEHİT OĞULLARI HER AN DÖNECEK GİBİ...

0
0
0
s2smodern

posta.com.tr 

http://www.posta.com.tr/yasam/HaberDetay/Sehit-ogullari-her-an-donecek-gibi---.htm?ArticleID=154568

Şehit oğulları her an dönecek gibi...

Diyarbakır'da 2007 yılında şehit olan Jandarma Üsteğmen Muhammet Ali Demir'in Adana Pozantı'daki evinin odası ailesi tarafından şehidin hatıralarının yaşatıldığı bir müze haline getirildi. Şehit anası oğlunun beresini koklayarak ayakta durabiliyor

Şehit oğulları her an dönecek gibi...

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 2007 yılında terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlenen operasyonda şehit olan Jandarma Üsteğmen Muhammed Ali Demir’in Adana’nın Pozantı ilçesindeki evinde bulunan odası ailesi tarafından şehidin hatıralarının yaşatıldığı bir müze haline getirildi. Demir’in annesi Adile ile babası Cumali Demir, oğullarını kaybettikten sonra ona ait odayı hiç bozmadı. Şehidin bebekliğinden bu yana kullandığı tüm eşyasını toplayan aile, odayı özel olarak dizayn etti.

TÜM VAKTİNİ ODADA GEÇİRİYOR

Oğullarının kullandığı tüm eşyayı orijinaline hiç dokunmadan saklayan aile, evde bulundukları vaktin büyük bölümünü de bu odada geçiriyor. Odanın varlığının kendisine huzur verdiğini belirten anne Adile Demir, oğluna ait her şeyin gözlerinin önünde olmasının ayrı bir anlam taşıdığını söyledi. Oğlunun her an çıkıp gelecekmiş gibi odasını hazır tuttuklarını söyleyen Demir "Biz istedik ki bizimle beraber yaşasın, her şeyi gözümüzün önünde olsun. Eşyasını gizlemeyelim, açtığımız zaman daha kötü olmayalım istedik. Devamlı bizimle beraber olsun, sanki gelecekmiş gibi hazır tutalım istedik. Sabah çıkıp akşam gelecek gibi. O fikirle kurduk bu odayı" dedi.

EVE GELİR GELMEZ ODAYA GİDİYORLAR

Başka bir yere gittiklerinde eve döner dönmez odaya girdiklerini belirten Demir, "Onun odası burası. Onu biz görüyoruz, konuşuyoruz gibi sanki burada" dedi. Odaya her girişinde oğlunun şehit olduğu sırada taktığı mavi kepi kokladığını belirten Demir "Odaya her geldiğimde mavi kepini alır koklarım. ’Senin kokun benim içimde’ derim" diye konuştu. Baba Cumali Demir de odaya her girdiğinde oğlunun evine gitmiş gibi hissettiğini belirterek, orada vakit geçirmenin kendisine ayrı bir huzur verdiğini, bu nedenle eve gelince ilk olarak o odaya girdiğini söyledi.

ŞEHİDİN TELEFON ALARMIYLA GÜNE BAŞLIYORLAR

Anne Adile Demir, oğlunu toprağa verdikten sonra kişisel eşyasının eve geldiğini belirterek, çantaların içinde bulunan bir telefonun ayrı bir anlamı olduğunu söyledi. Oğlunun her sabah güne telefonunun Harbiye Marşı çalan alarmı ile başladığını belirten Demir "Oğlumu defnettikten sonra eşyası eve geldi. Telefon çantasındaydı, ben de çantanın önüne oturmuştum. Telefon sabah yine aynı saatte çaldı ve ben de kendisi geldi zannettim. Kendi geldi yanımda telefonu çalıyor sandım" dedi.

'ŞEHİT JANDARMA EVİ' TABELASI

Oğlunun telefon alarmının her sabah yine 08.25’te çalmaya devam ettiğini belirten baba Demir "Alarm çaldığında oğlum yatıyor da sanki kalkacak gibi hissediyorum" dedi. Şehit Jandarma Üsteğmen Muhammed Ali Demir’in odasının müze haline getirilerek, korunduğu bilgisi üzerine Adana İl Jandarma Komutanlığı yetkilileri evi ziyaret etti. Odayı gezerek, aile ile görüşen Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Murat Koç, "Şehit Jandarma Evleri Projesi" kapsamında eve "Şehit Jandarma Evi" tabelasını astı. Orijinaline uygun olarak korunan ve bir müze şekline dönüştürülen şehitlere ait odaların proje kapsamında ziyaret edildiği ve bu evlere "Şehit Jandarma Evi" tabelası asıldığı belirtildi.

DHA

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

14726475
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
5489
5489
187135
14726475

IP: 31.13.103.11

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011