TEMAD

Köşe YazılarıŞEHİT MAAŞI GERİ İSTENDİ

0
0
0
s2smodern

CNN TÜRK

http://www.cnnturk.com/2012/guncel/12/29/sehit.maasi.geri.istendi/690577.0/index.html

Şehit maaşı geri istendi

Ordu'nun Perşembe İlçesinde 79 yaşındaki İsmail Arslan'ın şehit olan polis oğlu nedeniyle 3 yıl boyunca aldığı şehit maaşı, SGK'nın dava açması sonucu kesildi. İşçi emeklisi maaşı aldığı için baba Arslan'dan 3 yılda ödenen 21 bin 899 TL geri istendi.

Bu duruma isyan eden İsmail Arslan, "Oğlum bu vatana hizmet etti. Görev için otobüsle Van'dan Ankara'ya giderken kaza geçirip hayatını kaybetti. Devlet verdiği parayı şimdi benden geri istiyor" dedi.

Van Emniyet Müdürlüğü'nde komiser olarak görev yapan 2 çocuk babası Yakup Arslan (30), 18 Şubat 1990'da görev için otobüsle Ankara'ya giderken Malatya'da geçirdiği trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti.

8 yıllık polis olan Arslan'ın cenazesi Ordu Perşembe İlçesi'ndeki baba evine getirildi. Arslan'ın 6 yıllık evli eşi Zeynep Arslan kızı Zehra (5) ve oğlu Ömer (6) ile birlikte Van'dan Ordu'ya gitmek için ertesi gün otobüsle yola çıktı. Zeynep Arslan ve iki çocuğunun bulunduğu otobüs de Erzurum'da kaza yaptı. Anne ve kızı hayatını kaybederken Ömer Arslan yaralı olarak kurtuldu.

Polis memuru Yakup Arslan, eşi ve kızı aynı gün Perşembe İlçesi'nde toprağa verildi.

Aileden geri kalan tek kişi olan Ömer Arslan'a ise dedesi İsmail Arslan (79) ve babaannesi Hanife Arslan (75) baktı. İşçi emeklisi olan İsmail Arslan 2003 yılında SGK'ya başvurarak kendisine şehitlik maaşı bağlanmasını istedi. Ancak SGK İsmail Arslan'ın işçi emeklisi olmasını gerekçe göstererek maaş talebini reddetti.

Arslan 2003 yılında Ankara İdare Mahkemesi'ne SGK aleyhine dava açtı. 2004'de mahkeme Arslan'a şehitlik maaşı bağlanmasına karar verdi. Arslan'a şehitlik maaşı bağlandı öte yandan SGK mahkeme kararını da temyize götürdü. Danıştay 11'inci Dairesi 2007 yılında Ankara İdare Mahkemesi'nin aldığı kararı bozarak yerel mahkemeye dava dosyasını geri gönderdi.

Bunun üzerine davayı yeniden değerlendiren Ankara İdare Mahkemesi, Danıştay 11'inci dairesinin aldığı karar doğrultusunda şehitlik maaşının İsmail Arslan'a verilmemesine karar verdi. Bu defada Arslan karara itiraz etti. Danıştay 11'inci dairesi tekrar dava dosyasını inceleyip Ankara İdare Mahkemesi'nin ikinci kararını 2009 yılında onayladı.

SGK 2004-2007 yılları arasında İsmail Arslan'a verdiği 21 bin TL'lik şehitlik maaşının geri ödenmesi talebiyle Perşembe Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 2010 yılında dava açtı. Geçen ay dava sonuçlandı. Mahkeme SGK'nın talebini kabul ederek verilen maaşın toplam tutarı olan 21 bin 899 TL ile 546 lira yargılama gideri ve 2 bin 627 lira vekalet ücretinin 24 ay içerisinde SGK'ya ödemesine karar verdi.

Perşembe İlçesi'ne bağlı Hacılar Köyü'nde yaşayan İsmail Arslan, oğlunun şehit olması gelini ve torununda ertesi gün hayatını kaybetmesinin ardından aileden geriye kalan tek torunumu Ömer Arslan'ı kendisinin büyüttüğünü belirterek, "Oğlum ilk şehit olduğunda ben maaş alabileceğimi bilmiyordum. Daha sonra bana arkadaşlarım şehit ailelerinin maaş aldığını söyleyince bence başvurdum. Önce kabul etmediler, bende mahkemeye gittim. Mahkeme kararıyla maaş bağlandı. Sonra mahkeme kararıyla maaş kesildi. Şimdi SGK bana 3 yılda verdiği parayı geri istiyor. Bu nasıl iş anlamıyorum. Oğlum bu vatan için canını verdi. Devlet şehit yakınlarına destek oluyor, ben geriye kalan tek torunumu büyüttüm. Bana destek vermiyor. Yardım istiyorum" dedi.

Şehit babası İsmail Arslan, Perşembe Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği kararı temyiz edeceğini de söyledi.

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

14726577
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
5591
5591
187237
14726577

IP: 46.229.168.132

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011