TEMAD

Köşe YazılarıASELSAN'DAN SAVUNMADA BİR İLK

0
0
0
s2smodern

HABERCİNİZ

http://www.haberciniz.biz/aselsandan-savunmada-bir-ilk-1798724h.htm

Aselsan'dan Savunmada Bir İlk 

Aselsan'dan Savunmada Bir İlk

Güvenlik güçlerimizin elini güçlendiren çok önemli çalışmalara imza atan Türk savunma sanayi, sınır güvenliğini sağlamaya yönelik önemli bir ilke imza attı.

Son yıllarda ülke güvenliğinin sağlanması amacıyla her ülkenin sahip olmak için çaba harcadığı insansız hava araçlarının üretimi konusunda çalışmalar yapan Türkiye, sınırda güvenlik güçlerine yardımcı olacak bir sistem geliştirdi. ASELSAN tarafından geliştirilen KAŞİF Balonlu keşif Gözetleme Sistemi, sınırda kent merkezlerinde kullanılan MOBESE'ler gibi anlık olarak güvenlik güçlerine panoramik görüntü sağlayacak.

Yaptığı başarılı çalışmalarla güvenlik güçlerimizin elini güçlendiren kurum, yeni çalışmasıyla sınır güvenliğinin de daha kolay sağlanmasına imkan verecek. Birçok alanda kullanılabilecek olan KAŞİF, sınırda gözetleme ve istihbarat çalışmalarının yanı sıra güvenlik güçlerine, keşif yapma, kıyı ve sınır güvenliğinde, kritik tesis güvenliğinde, boru hatlarının korunmasında da kolaylık sağlayacak.

Yere sabitlenerek istenilen bölgenin anlık olarak panoramik görüntüsünü sağlayabilen balon, hedef tespit, teşhis, tanıma ve takip yapabiliyor. Takip edilecek hedef otomatik olarak seçilebildiği gibi operatör tarafından da seçilebiliyor. Sistem, güvenlik güçlerinin kullanım alanlarının haricinde, erken orman yangını tespiti ve yol trafik bilgisi konularında da kullanılabiliyor.

İlk etapta Hakkari sınırında görev yapacak olan KAŞİF, Heronların yerini almaya hazırlanan ANKA ile birlikte Türkiye'nin sınırdaki gözü olacak. İlk etapta 6 adet sistem Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına verilecek. Hakkari sınırında kullanılacak balon, komşu ülkelerin sınırından yapılan illegal geçişleri nokta olarak tespit edecek. 300 ila 900 metre yüksekliğe çıkarak yerdeki en ufak ayrıntıyı görüntüleyebilecek olan KAŞİF, Hakkari'nin ardından Şırnak, Tunceli, Van ve Diyarbakır'da da kullanılacak. KAŞİF'i taşıyacak olan helyum balonları, kurşun geçirmez özellikte olduğundan silahla vurulup düşürülemeyecek.

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

14726475
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
5489
5489
187135
14726475

IP: 31.13.103.11

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011