EN BÜYÜK ASKER UÇAN ASKER

0
0
0
s2smodern

http://haber.gazetevatan.com/en-buyuk-asker-ucan-asker/502857/1/G%C3%BCndem

En büyük asker uçan asker

Artık pusu korkusu yok!

Artık pusu korkusu yok!

Kenan BUTAKIN / VATAN

Bingöl’de, PKK’nın kurduğu pusu sonucu 10 askerin şehit olması sonrası uygulamaya konulan ‘uçakla sevkiyat’ projesi başladı. İstanbul’dan izne giden 11 kişilik ilk ekip pusu korkusu olmadan uçtu

BİNGÖL’de asker sevkiyatı sırasında, teröristlerin kurduğu pusu sonucu 10 askerin şehit olmasıyla birlikte askerlerin karadan sevkiyatına son verildi. Millli Savunma ve Ulaştırma Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü çalışma sonucunda terör bölgelerinde görev alan ya da bu illerde yaşayan askerlerin sevkiyatlarında havayolunun kullanılmasına karar verildi. 20 Aralık tarihinde iki bakanlık arasında protokol imzalanırken yaklaşık 250 bin askerin havadan sevkiyatı için ilk adım atılmış oldu. Hazırlanan protokol gereği ilk uygulamaya 28 Aralık 2012 tarihinde başlandı. Türkiye’nin bir çok şehrinden askerler havayolu ile birliklerine ya da evlerine ulaşmaya başladı. VATAN ise Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan özel izin ile İstanbul’daki ilk ‘havadan sevkiyatı’ takip etti. İlk uygulama çerçevesinde İstanbul İkmal Maliye Okulu Eğitim Taburu’nda acemiliklerini tamamlayan 11 asker, 7 günlük dağıtım izinleri için memleketlerine havayolu ile döndü. Askerleri Atatürk Havalimanı’ndan ise bölük komutanları Yüzbaşı Mustafa Köse uğurladı.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK: Öncelikle terör bölgelerinde yaşayan ya da vatani görevini yapacak askerler yeni sistemden faydalanacak. Acemi birliklerinden usta birliklerine gidişte, terhislerinde ya da izin gidiş ve dönüşlerinde her zaman havayolunu kullanacaklar. Askerler, uçak biletlerini birliklerinden alıcaklar. Her havalimanında görev alacak rütbeliler tarafından askerler karşılanacak. Hazırlanan protokol gereği havalimanlarındaki görevli askerler sahip oldukları apron kartları ile nakli yapılacak askerlere uçaklarına kadar refakat edecekler. Askerlerin gidecekleri ildeki havalinmalarına ulaşmasıyla birlikte de ikinci bir protokol uygulanacak. Çünkü burada da yine görevli askerler tarafından karşılanacaklar va araçlarla birliklerine ya da evlerine bırakılacaklar.

Askerler anlatıyor!

- Fatih Cantürk: “Muşluyum. İstanbul’da acemilik eğitimimi tamamladım. Usta birliğim Erzurum. 7 günlük dağıtım iznimden sonra, Muş Erzurum’a yakın olsa bile, güvenlik açısından önce Muş’tan Ankara’ya oradan da Erzurum’a birliğime aktarmalı olarak gideceğim. Bu uygulama gerçekten çok güzel bir şey. Hem maddi anlamda heme zaman hem de özellikle güvenlik açısından bizler için çok güzel oldu. Bir günde gideceğimiz yolu 2 saatte gideceğiz. Çok mutluyum.”

- Veysi Köseoğlu: “Ben Vanlıyım. Esas birliğim İzmir Menemen’e çıktı. Önce Van’da iznimi yapmaya ardından da uçakla Ankara’ya sonra da aktarmalı olarak İzmir’e gideceğim. Hava yolu ile sevk çok iyi bir uygulama. Evliyim, eşimi ve çocuğumu göreceğim. Hava yolu ile hem güvenliğimiz sağlanmış olacak hem de zaman kazanacağız. Allah devletimizden, komutanlarımızdan ve miletimizden razı olsun. 24 saatlik yolu 1 buçuk saatte gideceğiz. İstanbul’dan kış aylarında Van’a gitmek 30 saati bile buluyor.”

- Yakup Sarıboğa: “Ben Ağrılıyım. Memleketime gidiyorum. Direkt olarak Ağrı’ya uçacağım. 5 Ocak’ta tekrar uçakla İstanbul’a, ardından da Tekirdağ Malkara’daki birliğime gideceğim. Zaman açısından hava yolu güzel bir uygulama. Kış şartlarında zaten karayolu ile gitmek hiç mantıklı değil. Ağrı’ya, kış şartlarında 24 saatten fazla bir zamanda gidiliyor. Bu açıdan oldukça kısa bir zamanda gideceğiz. Ailelerimiz de bizim için kaygılanmayacak.”

Evlerine uçarak gittiler

Askerler uğurlamaya gelen Yüzbaşı Mustafa Köse ile vedalaştıktan sonra uçağa binerek memleketlerine gitti. Komutan Köse, “Askerler memleketlerine gittiğinde, hava limanından yine askeri personel eşliğinde evlerine gönderilecek. İzinleri biter bitmez yine en yakın hava alanından birliklerine gidecekler. Askerlerimiz gidecekleri havaalanlarında yine askeri personel tarafından karşılanacak ve evlerine bırakılacaklar” diye konuştu.

SİTE İÇİ ARAMA

 

ZİYARETÇİ SAYISI

15297159
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
4648
78323
103279
15297159

IP: 46.229.168.137

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011