GENELKURMAY DESTEK VERDİ 'ÖTEKİ KÜRTLER' DE FEDERASYON KURDU

0
0
0
s2smodern

http://haber.gazetevatan.com/oteki-kurtler-de-federasyon-kurdu/502992/1/G%C3%BCndem

‘Öteki Kürtler’ de federasyon kurdu!

‘Öteki Kürtler’ de federasyon kurdu!

Genelkurmay destek verdi geçici köy korucuları federasyon kurdu. Federasyon Başkanı Kandemir: “Öteki Kürtler olarak söylenmeyeni söyleyeceğiz” dedi

Genelkurmay destek verdi geçici köy korucuları federasyon kurdu. Federasyon Başkanı Kandemir: “Öteki Kürtler olarak söylenmeyeni söyleyeceğiz” dedi

Levent İÇGEN

Terörle mücadele ve Kürt sorununda “korucular” konusunda yeni bir adım atıldı. Koruculuk sisteminin uygulanmaya başlandığı 26 Mart 1985 tarihinden bugüne terörle mücadelede görev alan ve Bilge Köyü’nde 44 kişinin korucular tarafından katledilmesinin ardından varlıkları tartışılan korucular, Ankara merkezli federasyon çatısı altında toplandı. Geçtiğimiz aylarda Genelkurmay Başkanlığı, Başbakanlık ve Jandarma Genel Komutanlığı’na rapor sunan korucular, federasyon çatısı altında birleşmenin yanı sıra dergi ve web sayfasının açılması, TRT’de korucu programları yapılmasını taleplerini de ilettiler. Raporda, “Doğu illerinin genelinde kurduğumuz korucu derneklerimizi Ankara merkezli bir federasyon çatısı altında birleştirme çabasındayız. Nihai hedefimiz, terör sorununa bütünlük formülü içerisinde çözüm önerileri sunmak ve fikirlerimizi çocuklarımıza, gençlerimize aşılamaktır. Kürtler’in temsilcisi olmak, çocuklara dağ yolunu göstermek değil, okul yolunu göstermektir” ifadelerine de yer verilmişti. Geçtiğimiz günlerde ise bu konuda yeni bir gelişme yaşandı. Genelkurmay’ın “olur” vermesiyle, talep edilen Federasyon kuruldu.

“Adımız ‘geçici’ ama...”

Federasyonun Başkanlığına, Mardin Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Kandemir getirildi. VATAN’ın sorularını yanıtlayan Kandemir, “Amacımız, terör örgütü ve yandaşları gibi düşünmeyen ‘öteki Kürtler’ olarak Türkiye’de söylenmeyeni -ve aslında herkesin özlemini duyduğu şeyleri- söylemek, ezber bozmak, doğu ile batı arasında gönül köprüleri inşa etmektir” dedi.

İşin koordinatörlüğüne getirilen isim ise Kürt kimliğiyle dikkat çeken yazar Ata Altın. TSK’nın Mehmetçik Vakfı Dergisi’ndeki yazılarıyla da bilinen Altın, geçen yıl “Avaz: Bir Kürt Gencinin Feryadı” isimli kitap yayınlamış, bu kitabının tanıtımı da dergide yer almıştı.

SİTE İÇİ ARAMA

 

ZİYARETÇİ SAYISI

15296938
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
4427
78102
103058
15296938

IP: 46.229.168.150

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011