'ASKERLİKTEN SOĞUTMA' SUÇU SİVİL MAHKEMEDE GÖRÜLSÜN

0
0
0
s2smodern

http://www.medyatakip.com/medya_sistem/yb_kupurgoster.php?gno=2012123567851

'Askerlikten soğutma' suçu sivil mahkemede görülsün

Genelkurmay AYM'ye gitti
SANATÇI Bülent Ersoy'un da yargılandığı halkı askerlikten soğutma suçu kapsamında Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nden sürpriz bir başvuru geldi. Askeri Mahkeme, bu suçtan açılan davaların sivil mahkemelerde görülmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.
Askeri Ceza Yasası'mn 58. maddesindeki halkı askerlikten soğutma suçu, Türkiye'nin gündeminden hiç düşmedi. "Oğlum olsa askere göndermezdim" sözleri nedeniyle Ersoy, bu suçtan yargılanmış, yaptıkları açıklamalar ve eylemler nedeniyle çok sayıda ünlü hakkında da bu nedenle soruşturma yapılmıştı. Vicdani retçi Halil Savda'ya destek vermek için Eskişehir'de basm açıklaması yapan bir grup da Eskişehir Askeri Ceza Mahkemesi'nde bu suçtan yargılandı. Nikolay Gogol'un ünlü eseri Palto'yu İzmir'de sergileyen tiyatrocular da geçen ay halkı askerlikten soğutma suçundan yargılandıklan davada 5 ay hapis cezası aldı.
SON YAPILAN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE AYKIRI
En fazla vicdani retçilerin açıklamalan nedeniyle yargılandıkları bu suç için Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nden sürpriz bir başvuru geldi. Genelkurmay Askeri Mahkemesi, baktığı bir dava kapsamında AYM'ye başvurdu ve bu suçlara artık askeri mahkemelerin bakmaması gerektiğini savunarak 4iptal istedi. Askeri Mahkemelerin görevlerini düzenleyen 353 Sayılı Yasa'da halkı askerlikten soğutma suçuna askeri mahkemelerin bakmasına hükmeden, 1. maddesinin son fıkrasının iptal edilmesini talep eden Genelkurmay Mahkemesi, bu düzenlemenin sivillerin sivil yargıda, asker kişilerin ise askeri yargıda yargılanmasını düzenleyen son Anayasa değişikliğine aykırı olduğunu savundu.
27 Aralık'taki toplantıda başvuru gündeme alman Yüksek Mahkeme, bir raportör görevlendirdi. Raportörün raporunu tamamlamasının ardından dava esastan görüşülecek. Mahkeme, düzenlemeyi iptal ederse bu suçların yargılaması sivil mahkemelerde yapılacak.
Oya ARMUTÇU /ANKARA
Hıyanet de SİVİLE
İPTALİ istenen düzenleme kapsamında, sivillerin işlediği farklı suçlar da var. iptal çıkarsa harb hıyaneti etme, milli müdafaya hıyanet etme, askere yanlış malumat verme ya da hiç malumat vermeme, milli müdafaya yarayan vasıtalara zarar verme suçlarından yapılan yargılamalar da sivil yargıya taşınacak.

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

15296822
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
4311
77986
102942
15296822

IP: 46.229.168.146

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011