ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYORUZ

0
0
0
s2smodern

HABER VAKTİM

http://tbmm.interpress.com/%28S%28ocwutyocasfu12oukah2jok4%29%29/BasinAyrintiGoster.aspx?IDS=39581837&6

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ BİZE ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPIYOR"

UZDER Başkanı Yakup Toprak, uzman jandarma ve uzman erbaşların özlük hakları bakımından büyük bir mağduriyet yaşadığını belirtti. Toprak, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin saflarında görev yapmış ve yapmaya devam eden 100 bine yakın uzman jandarma ve uzman erbaşlar ulvi değerlerle yaşar, öyle de idare edilmek isterler. Kurum öz evlatlarına üvey evlat muamelesi yapmamalıdır." dedi.

UZMAN Jandarma ve Uzman Erbaşlar Derneği (UZDER) Başkanı Yakup Toprak, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içimde bulunan 100 bine yakın uzman jandarma ve uzman erbaşların özlük haklan bakımından büyük bir mağduriyet içinde olduğunu belirtti.

Özlük haklarının bir an önce iyileştirilmesi gerektiğini ifade eden Toprak, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin saflarında görev yapmış ve yapmaya devam eden tüm uzman jandarma ve uzman erbaşlar ulvi değerlerle yaşar, öyle de idare edilmek isterler. Kurum öz evlatlarına üvey evlat muamelesi yapmamalıdır. Kurum, 85 bin uzman erbaş için yeni kadro tahsisi yapmalı ve onları sözleşmeli durumundan çıkarmalıdır. Ulusal güvenlik sözleşmeye bağlı kılınamaz." dedi. Toprak, uzman jandarma ve uzman erbaşların sorunlarının çözümü konusunda başta TBMM Başkanı Cemil Çiçek olmak üzere birçok bakan, milletvekili ve bürokratla yüz yüze görüşmeler yaptıklarını kaydetti. Bu görüşmelerden de olumlu bir sonuç alamadıklarını söyleyen Başkan Yakup Toprak, "Görüştüğümüz devlet ve hükümet yetkilileri davamızda haklı olduğumuzu belirtmelerine rağmen, şimdiye kadar ne yazık ki olumlu bir sonuç alamadık. Bu sebepler haksızlık ve hukuksuzluğa karşı 9 Mayıs 2015 tarihinde Abdi İpekçi Parkı'nda geniş katılımlı eylem yapacağız." diye konuştu.

Toprak, uzman jandarma ve uzman erbaşların özlük haklan ile ilgili ne tür mağduriyetler yaşadıklarını ve taleplerini ana başlıklar halinde şöyle dile getirdi:

"Uzman jandarma ve uzman erbaşlar olarak özlük haklarımızın bir başka statüye bağlanmasını istemiyoruz. Astsubaylar için belirlenmiş olan ek göstergelerin aynısının, uzman jandarma ve uzman erbaşlara da uygulanmasını talep ediyoruz.

Uzman jandarma ve uzman erbaşların orduevi, askeri gazino ve sosyal tesislerden yararlanabilmeleri için ilgili kanun ve yönetmeliklerde gerekli düzenleme yapılmalıdır. 2014 Yılı Yan Ödeme Kararnamesindeki uzman jandarma ve uzman erbaşlara verilen tazminat miktarlarındaki eşitsizliklerin ortadan kaldırılması ve bu konuda yasal düzenleme yapılmalıdır. Çünkü aynı işi yapan personele farklı ücretlerin ödenmesi haksızlığa yol açmaktadır. Uzman erbaşlara yönelik 2 yıllık meslek yüksekokulu açılmalıdır. İhtiyaca göre her yıl personel alımıyla profesyonelleşmenin sağlam temellere oturması sağlanmalıdır.

Rahatsızlığı nedeniyle bir yıl içerisinde 90 gün hava değişimi alan uzman erbaşların TSK'dan ilişiği kesilmektedir. İnsan olarak bu arkadaşlar hiç rahatsızlanmayacak mı yoksa meslekten atılmak korkusuyla sağlıklarını hiçe mi sayması gerekiyor? Bu durumun tekrar gözden geçirilerek 85 bin uzman erbaşın sorununa çare bulunarak kanunda düzeltme yapılmalıdır.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tüm personeline beylik tabancası verilmektedir ancak, bu yüce kurumun personeli olan uzman erbaşlara mesleğe başlarken beylik tabanca verilmemektedir. Bu durum personeli dış tehditlere karşı savunmasız bırakmaktadır.

Uzman erbaşların rütbelerinde düzenlemeye gidilerek 3 yılda bir rütbe almaları ve kendi aralarında (uzman jandarmalarda olduğu gibi) hiyerarşi sağlanmalıdır. Uzman erbaşların doğu görevleri Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan diğer personellere göre fazladır. Bu durum aile bütünlüğü ve psikolojisinin bozulmasına hatta intiharlara kadar gitmektedir. Bu konudaki yönetmelikte düzenleme yapılmalıdır.

Uzman erbaşlar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan profesyoneller içerisinde sınıfını belli eden spolet takmayan tek personeldir. Spolet takmalarına imkân sağlanmalıdır. Uzman erbaşlara askeri mahkemece verilecek bir günlük ceza Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayırma sebebi olarak uygulanmaktadır.

Mevcut uzman erbaş alımlarında askerliklerinin üzerinden en az 3 yıl geçmemiş olma şartı aranmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde personel ihtiyacı konusunda eksikliklere sebebiyet verilmemesi ve mesleğe hevesli olan vatan evlatlarının şevklerinin kırılmaması adına bu şart 5 yıla çıkartılmalıdır."

"ÜNİFORMALI MESLEKLER PSİKOLOJİK YÜKÜ AĞIR MESLEKLERDİR"

UZDER Genel Başkanı Yakup Toprak, uzman jandarma ve uzman erbaşlarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Üniformalı meslekler tabiatı icabı hiyerarşik ve psikolojik yükü ağır mesleklerdir. İtaat üretiminin sürekliğini sağlamak ve üretilen hizmetin aksamadan devam ettirilebilmesi; sağlıklı ve düzgün işleyen bir hiyerarşik yapının varlığını gerektirir. Hiyerarşi ise işin niteliğinden kaynaklanan bir emir alıp verme sürecidir. Amaç işin sağlıklı ve amacına uygun gerçekleşmesini sağlamaktır. Üzerinde üniforma taşımak kişiyi hiçbir zaman kendisi ve meslek mensupları için yeni haklar talep etmekten alıkoyamaz. TSK'lerinin profesyonelleşmeye çalıştığı bu süreçte; zamanla en önemli unsurlardan biri haline gelecek olan uzman jandarma ve uzman erbaşların kurumsal aidiyet duygularını artırmak, en üst seviyeye getirmek her halde çağdaş bir komuta anlayışının gereği olmalıdır. Unutmayalım ki ordumuzun kurumsal bütünlüğü, bütün yurttaşların temel ilgi ve hassasiyet sahası içerisindedir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin saflarında görev yapmış ve yapmaya devam eden tüm uzman jandarma ve uzman erbaşlar ulvi değerlerle yaşar, öyle de idare edilmek isterler. Kurum öz evlatlarına üvey evlat muamelesi yapmamalıdır" HABER MERKEZİ

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

15641033
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
2780
9288
185512
15641033

IP: 3.92.74.105

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011