SAVUNMA MÜTEAHHİTLERİNE YÜZDE 100 KIYAK

0
0
0
s2smodern

TARAF

http://mas.tbmm.gov.tr/Viewer/View/3232299

Savunma müteahhitlerine  yüzde 100 kıyak

SAVUNMA MÜTEAHHİTLERİNE YÜZDE 100 KIYAK

Ordunun büyük stratejik harcamalarında müteahhitlere yüzde yüz kıyak düzenlemesine gidildi. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte müteahhitler taahhüt tutarının tamamı için kredi alabilecekler

TSK'nın Stratejik harcamaları için müteahhitlere verilecek avans ve kredi esaslarında önemli değişiklikler yapıldı. "Türk Silahlı Kuvvetleri Stratejik Hedef Planının Gerçekleştirilmesi Maksadıyla Yapılacak Harcamalar İçin Verilen Avans ve Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik' teki değişiklik dün yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Buna göre, TSK'nın yönetmelik kapsamındaki harcamaları için alım yaptığı müteahhitlere hangi usul ve esaslara göre avans verileceğini düzenleyen 8.maddesine birçok yeni fıkra eklendi. 'Avans' başlıklı 8.maddenin mevcut fıkralan korunurken, yeni eklenen düzenlemeler, müteahhitlere teminat aranmaksızın verilecek avans ve kredi miktarlarını, taahhüt tutarının yüzde ıoo'üne kadar yükseltti.

TSK'nın söz konusu stratejik plan kapsamında kalan harcamalarında, iş yapacağı kişilere vereceği avans ve açacağı yeni kredi sistemi özetle şöyle işleyecek:

» ABD Savunma Bakanlığı aracılığı ile Yabancı Askeri Satışlar (FMS) yöntemi ve uygulama usulleri kullanılarak gerçekleştirilecek alımlar için, imzalanan alım sözleşmeleri (LOA) bedelinin yüzde ıoo'üne kadar teminat aranmaksızın avans verilebilecek veya mutemetler adına kredi açtırılabilecek

» Toplamı, sözleşme bedelini geçmemek kaydıyla, aynı sözleşme için birden fazla avans veya kredi açılabilecek.

» Açılan avans veya krediden TSK Stratejik Hedef Planında yer alan aynı proje kapsamında olması kaydıyla birden fazla sözleşme için ödeme yapılabilecek.

» Verilen avans veya açılan kredi, sözleşme süresi içinde, ilgili olduğu malî yıla bakılmaksızın kullanılabilecek

» Açılan tüm avans veya kredilerin mahsubu bu belgeler ile, Sözleşmenin başlangıcından sona ermesine kadar olan süre zarfında kısmi olarak, Sözleşmenin sona ermesinden takip eden yılın sonuna kadar ise, icmal edilerek bir defada veya kısmi olarak yapılacak.

» NATO Destek Ajansı alımlanna ve benzeri ikili veya çok taraflı anlaşmalar kapsamında yapılan alımlara ilişkin ödemelerin mahsubunda hangi belgelerin kullanılacağı konusunda düzenleme konusunda Millî Savunma Bakanlığı veya İçişleri Bakanlığı yetkili olacak.

GÜMRÜK-TİCARET DEVRE DIŞI

Yönetmelikteki iş ve işlemlerle ilgili olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı devre dışı bırakıldı. 'Avans' başlıklı maddeyi yeniden düzenleyen yeni yönetmelik hükümlerini, bugünden itibaren şu üç bakanlık; Millî Savunma, İçişleri ve Maliye Bakanları yürütecek. ADNAN KESKİN

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

15644050
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
562
12305
188529
15644050

IP: 77.240.183.229

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011