KÖPEĞE KULÜBE YAPTIRAN YÜZBAŞIYA DAVA : 4 YUMURTAYA 6 AY HAPİS

0
0
0
s2smodern

HABERTÜRK

http://mas.tbmm.gov.tr/Viewer/View/3284205 

Köpeğe kulübe yaptıran yüzbaşıya dava

Ankara’da komutanı olduğu askeri birliğe giren sahipsiz bir köpeğe kışla bahçesinde köpek kulübesi yaptıran yüzbaşıya, askeri eşyayı kendi menfaatine kullandığı iddiasıyla dava açıldı. 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak olan yüzbaşı, ‘maddi olmasa bile hayvan sevgisini tatmin etmek suretiyle manevi menfaat sağlamak’la suçlanıyor

Ankara, köpek kulübesi, askeriye, yüzbaşı

Şefik DİNÇ / HT GAZETE

Ankara’da topçu taburunda görev yapan yüzbaşıya dava açılmasına neden olan olay, 2012’de yaşandı. İddiaya göre sanık yüzbaşının komutanı olduğu birliğin bulunduğu kışlaya sahipsiz bir köpek girdi. Kışladan çıkmayan köpeğe askerler bakmaya başladı. Bir süre sonra askerler köpek için tahta kulübe yapıp üzerine branda çekti ve etrafını da tel örgüyle çevirdi. Askerin bakıp beslediği ve neşe kaynağı olan köpek, kışlanın bir parçası haline geldi. Aradan 2 yıl geçti. Şikâyet üzerine yüzbaşı hakkında askeri savcı tarafından soruşturma başlatıldı. İnceleme yapıldı, soruşturma tamamlandı ve yüzbaşı hakkında soruşturmaya karar verildi. Bu soruşturma sonrasında da yüzbaşı hakkında askeri eşyayı kendi menfaatine kullandığı iddiasıyla dava açıldı. 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak olan yüzbaşı, maddi olmasa bile hayvan sevgisini tatmin etmek suretiyle manevi menfaat sağlamakla suçlanıyor.

‘MALZEMELER ASKERİYENİN’

Davanın iddianamesinde, köpek kulübesinin yapımında kullanılan tahtalar ile haki renkteki brandanın depodan, tel örgülerin garajdan, kulübe kapısı yapılan demirin ranzadan, kapının da EMASYA’da kullanılan bariyer olduğu belirtildi. Kullanılan bu malzemelerin askeri eşya olduğu ve kulübenin yüzbaşının talimatıyla yapıldığı ifade edilen iddianamede şöyle denildi: “Şüphelinin, köpeğin sahibi olmasa da kışlada kalmasına ve bakımına müsaade etmesi ve kulübe ve etrafındaki yapılara izin vermesi, maddi olmasa bile hayvan sevgisini tatmin etmek suretiyle manevi olarak menfaat sağladığını göstermektedir.” Geçtiğimiz mart ayında açılan dava kapsamında avukatının adını ve görev yerini açıklamadığı yüzbaşı, Ankara’da askeri mahkemede hâkim karşısına çıkacak.

4 YUMURTAYA 6 AY HAPİS

Askeri mahkemelerde açılan benzer davalardan biri de 2013’te yaşanmıştı. Tekirdağ Malkara’daki birlikte görevli olan Astsubay Başçavuş T.T., sabah kahvaltısı için kışlanın mutfağında görevli askerden omlet yapmasını istedi. Omlet pişirildiği sırada mutfağa giren nöbetçi amir, kahvaltı listesinde olmayan omletin kime hazırlandığını sordu. Başçavuş için yapıldığını öğrenen amir, olayla ilgili tutanak tuttu ve daha sonra Başçavuş T.T hakkında dava açıldı. Yargılanan başçavuşa 6 ay hapis cezası verildi ve yumurtaların bedeli olan 91 kuruşluk zararın tazmin edilmesine karar verildi. Verilen hapis cezası ertelenirken, kararda başçavuşun kahvaltı listesinden farklı olarak omlet yapmak suretiyle “memuriyet nüfuzunu kötüye kullandığı” ve “kamuyu 91 kuruş zarara uğrattığı” belirtildi.

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

15640769
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
2516
9024
185248
15640769

IP: 31.13.103.24

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011