KARARGAH'TA DEVİR TESLİM TÖRENİ - ORGENERAL AKAR GÖREVİ TÖRENLE DEVRALDI

0
0
0
s2smodern

MİLLİYET

http://tbmm.interpress.com

Karargah’ta devir teslim töreni
Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda Atatürk Kültür Sitesi’ndeki komuta devir-teslim töreninde, 30 Ağustos’ta emekliye ayrılacak olan Org. Özel, Genelkurmay Başkanlığı’nı Org. Akar’a devretti

ANKARA Milliyet

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’ndaki törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, bakanlar ve kuvvet komutanları katıldı. Erdoğan ve Davutoğlu’nun törene eşleriyle birlikte katılması, Genelkurmay karargâhında bir ilkin yaşanmasına da neden oldu. 46 yıllık üniformasına veda eden Özel, Akar’a Genelkurmay Başkanlığı birlik sembolünü taktı.
Özel, birlik sembolünü takmasının ardından Akar’ın omuzuna dokunarak başarı dileklerini iletti. Akar da 30 Ağustos itibarıyla emekliye ayrılacak Özel’e Genelkurmay Başkanlığı forsu, hizmet anısı şilti ve hizmet belgesi takdim etti. Özel konuşmasında 4 yıl önce görevi “sürpriz bir gelişme sonucunda” devraldığına işaret ederek, “Genelkurmay başkanlığı şerefini devraldığım dönemde TSK muvazzafıyla, emeklisiyle tam anlamıyla bir travma yaşıyordu.
Personelimize yönelik sürdürülen davalarla ve kurumsal itibarımızın sorgulandığı bir gündemle karşı karşıya bulunuyorduk. Söz konusu süreç nedeniyle TSK’nın dayanışma ruhunun, birlik ve bütünlüğünün muhafazasında bazı tereddütler hasıl olmuş, personelimizin moral motivasyonu zayıflamış, kamuoyu nezdindeki kurumsal itibarımız ve güvenilirliğimiz zedelenmiş hatta kimi çevrelerin haksız ithamlarıyla TSK’nın görev etkinliği sorgulanır hale gelmiştir.
Bu süreçte komutan arkadaşlarımla birlikte öncelikle bu durumun düzeltilmesini ve iç bünyedeki çöküntünün ortadan kaldırılmasını amaçladık” diye konuştu.
Özel, şöyle konuştu:
“Personelimize yönelik davalar sürecinde iddiaları kabullenmesek bile demokratik bir devlet olmanın gereği olan hukuksal sınırlar içinde kalmaya özen gösterdik. Bazı konularda sessiz kaldığımızı iddia eden kişi ve çevreler tarafından eleştirilsek bile komuta kademesindeki arkadaşlarımla birlikte hukuk devletinin ve devlet adabının gereklerine uymaya ve sabırla çözüm üreterek sonuç almaya da gayret ettik. TSK-hükümet ilişkileri yasal zeminde ve demokratik ülkelerde olması gerektiği şekilde sürdürülmüştür.”
‘Taviz verilemez’
Orgeneral Akar da, “Dünyada yaşanan gelişmeler, bölgemizdeki istikrarsızlık, belirsizlik ve çatışmalarla ülkemizde başta PKK olmak üzere terör örgütlerinin eylemleri, güvenlik ihtiyaçlarının artmasına yol açmaktadır. TSK’nın anayasal düzen içerisinde yasalarla belirlenmiş tek bir emir komuta yapısı vardır. Dün ve bugün TSK’nın herkes tarafından bilinen en önemli vasfı disiplinidir. Bunun da temeli, ruhu mutlak itaattir. Bundan asla taviz verilemez. TSK hiçbir etnik köken ve mezhebe dayanmayan güçlü yapısıyla ülkemize ve milletimize hizmet etmeyi varlık gayesi saymaktadır” dedi. Akar, şunları kaydetti:
Akar’dan terör vurgusu
“Terörle mücadele harekatıyla kara, deniz ve hava hudutlarımızın güvenliği başta olmak üzere tüm görevlerin icrasında yasalarla tanınan her türlü inisiyatif, imkan ve yetki, muhakemeye dayalı cesaretle tereddütsüz kullanılacaktır.
Ülkemizin ve milletimizin bütünlüğüne ve binlerce yıllık kardeşliğimize kasteden terör eylemleriyle, masum Vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı haince ve kalleşçe yapılan saldırılar en etkin ve en ağır şekilde karşılığını bulmaktadır, bulacaktır. Tüm çalışmalarımızı, görevlerimizi yasalarla belirlenmiş bir çerçevede ve şeffaf bir şekilde ifa etmek bizler için esas olacaktır.
TSK, dün olduğu gibi bugün de içtiği anda sadık kalarak, asil Türk milletinin namus ve şerefini, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü korumak için gerektiğinde vatan ve millet uğruna seve seve can vermeye daima hazırdır.
Genelkurmay Başkanımız olarak, zorlu ve hassas bir dönemde yaptıklarınız tarih sayfalarında hak ettiğini yeri bulacaktır. En büyük takdir güvenilmek, en büyük başarı da bu güvene layık olmaktır anlayışıyla, ölürsek şehit, kalırsak gazi diyerek gideceğimiz bu yolda Allah utandırmasın.”

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

15644050
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
562
12305
188529
15644050

IP: 77.240.183.229

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011