HÜKÜMET VE TSK'DA KANDİL KRİZİ

0
0
0
s2smodern

http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/hukumet-ve-tskda-kandil-krizi-914852/

Hükümet ve TSK’da Kandil krizi

TSK'nın sınır ötesi operasyon yapmasına olanak tanıyan tezkere için kriz çıktı.

ANKARA – SÖZCÜ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Kandil ve PKK kampları başta olmak üzere Kuzey Irak ve Suriye’de sınır ötesi operasyon yapmasına olanak tanıyan tezkere için kriz çıktı. Tezkere uzatılamazsa Türk jetleri Kandil ve PKK kamplarına operasyon yapamayacak.

Yeni kurulacak seçim hükümetinde 3 HDP’li bakan da olacağı için bu bakanlar, tezkerenin uzatılmasına onay vermeyecek. Bu durumda Bakanlar Kurulunun nasıl karar alacağı ve TSK’nın nasıl sınır ötesi harekat yapacağı tartışılıyor.

Tezkerenin süresi 2 Ekim 2015 tarihinde sona erecek. Geçici hükümette HDP’li bakanların tezkereye imza atmaması halinde ortada boşluk oluşacak. Bu engelin aşılması için geçici hükümet kurulana kadar tezkerenin mevcut Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması ve TBMM’ye gönderilmesi olağanüstü bir toplantı ile de kabul edilmesi planlanmıyor.

SINIR ÖTESİ HAREKAT

Ancak 45 günlük Anayasal süreç 23 Ağustos’ta sona ereceği için Cumhurbaşkanı seçim kararı alırsa 25. Dönem parlamentosunun görevi de fiilen bitmiş olacak. Görevini tamamlayan TBMM’nin böyle bir karar alamayacağı ve tezkereyi, uzatamayacağı savunuluyor.

Son olarak 2 Ekim 2014’de bir yıl süreyle uzatılmıştı. 2 Ekim’e kadar süresi uzatılması gereken tezkere şöyle:

‘’ Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye’deki tüm terörist örgütlerden ülkemize yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı güvenliğinin idame ettirilmesini sağlamak, kriz süresince ve sonrasında hasıl olabilecek gelişmeler istikametinde Türkiye’nin yüksek menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükûmetçe takdir ve tayin olunacak şekilde, TSK’nın, gerektiği takdirde sınır ötesi harekât ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması, bu kuvvetlerin Hükûmetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkân sağlayacak düzenlemelerin Hükûmet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için, Anayasa’nın 92’nci maddesi uyarınca bir yıl süreyle izin verilmesi’’

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

16272885
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
1379
3711
138003
16272885

IP: 173.231.59.214

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011