UZMAN ERBAŞ VE ASTSUBAYLAR İÇİN ÖNERGE VERDİ - SONUÇ: REDDEDİLDİ

0
0
0
s2smodern

BİLECİK SAKARYA

http://tbmm.interpress.com/%28S%28k5qhskxb4rgprjruo1wb22lt%29%29/BasinAyrintiGoster.aspx?IDS=45423345&

UZMAN ERBAŞ VE ASTSUBAYLAR İÇİN ÖNERGE VERDİ

Aysun YILDIZ

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, torba yasanın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında uzman erbaşlarla astsubayların özlük haklarının düzeltilmesi için önerge verdi. Tüzün'ün konuşmasının ardından oya sunulan önerge AK Parti milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Uzman erbaşlar iki yıl görev yaptıktan sonra, boş kadro varsa diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki memuriyetlere atanabiliyorlardı. Hükümetin getirdiği Torba Yasa ile bu süre 7 yıla çıkarıldı.

Uzman erbaşlar bundan sonra 7 yıl görev yapmadan Türk Silahlı Kuvvetleri'nden istifa edip ayrılırlarsa memur olamayacak.

Tasarının görüşülmesi sırasında Genel Kurul'da konuşan CHP'li Tüzün, bunun Anayasaya aykırı olduğunu, kazanılmış hakların gasp edildiğine dikkat çekti.

Tüzün, tasarının Milli Savunma Komisyonu'nda görüştürülmediğini belirterek, "Halbuki komisyonumuzun uzmanlığı ile olgunlaştırılması gerekiyordu. Adeta komisyonumuzdan kaçırıldı. Umarım, bundan sonraki uygulamalar için emsal teşkil etmez. Aksi durum yasama faaliyetini verimsiz hale getirir, meclisimizin demokratik geleneklerini yok sayma anlamına gelir" dedi.

İki yıllık yüksek okulu mezunu uzman erbaşlara bir kademe, 3 yıllıklara iki kademe, dört yıl ve daha uzun süreli yüksek okul mezunlarına ise bir derece verildiğini anlatan Tüzün, bu düzenlemenin yetersiz olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Uzman erbaş olarak TSK'da görev yapanlar, iki hizmet yılım tamamladıktan sonra görevlerinden ayrıldıklarında, boş kadro varsa kamu kurum ve kuruluşlarındaki memuriyetlere atanabiliyorlardı.

Şimdi uzman erbaşların memuriyete atanma hakkı kazanabilmeleri için gerekli olan iki yıllık fiili hizmet süresi yedi yıla çıkarıldı. Yani kazanılmış hakları bu kanunla ortadan kaldırılıyor. Yani aynı yasayla kaşıkla verdiğinizi kepçeyle alıyorsunuz."

Tüzün, konuşmasında, bir uzman erbaşın kendisine gönderdiği mesajı okuyarak şunları söyledi:

"Her türlü zor koşullarda, bu karda kışta, dağlarda vatanı için cam pahasına görev yapan bu arkadaşlarımızdan birinin yazdığı mesajı izin verirseniz okumak istiyorum:

'Ben 40 yaşında uzman erbaşım 6 sene Şırnak Cizre'de görev yaptım ama çoğu zaman üs bölgelerinde, sınırda Hakkari'nin karakollarında görevlerde bulundum. O kadar çok göreve gidip evimden uzak kalmışım ki izinde evime geldiğimde yeni yeni konuşmaya başlayan çocuğum beni tanımadı ve annesine sarılıp beni göstererek "Bu adam kim?" dedi ve ben oturup ağladım benim durumumda binlerce insan var bizler bu vatan, bu bayrak uğruna canımızı seve seve veriyoruz ama Türk Silahlı Kuvvetlerinde değer görmüyoruz bu durum milli savunma komisyonuna geldi.... sadece özlük haklarımızın iyileşmesini diliyoruz"

Tüzün, ayrıca astsubayların sorunlarım da gündeme getirdi:

"Astsubaylarımızın da gözü kulağı Meclis'te. Daha önce intibak yasası çıktı ama dertlerine derman olmadı. Polislerimiz mesleğe 9'uncu derecenin ikinci kademesinden başlatılırken, ülkemizin savunmasını emanet ettiğimiz astsubaylardan bu hakkın esirgenmesi Anayasanın eşitlik ilkesine de aykırıdır.

Örnek vermek gerekirse, ziraat, ev ekonomistleri veya teknik hizmetler sınıfına ait memurlar da göreve 9'uncu derecenin ikinci kademesinden başlatılmaktadır. Astsubaylarımıza yüklediğimiz sorumluluğu dikkate alırsak haksızlığı gidermek boynumuzun borcudur."

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

15263644
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
11892
44808
69764
15263644

IP: 77.88.9.5

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011