GAZİLER ÖTV İNDİRİMİNDEN YARARLANSIN

0
0
0
s2smodern

HÜRSÖZ

http://tbmm.interpress.com/%28S%28mqjlye2zel0j3jyb2md534k4%29%29/BasinAyrintiGoster.aspx?IDS=45847888&kayit_sayisi=250&

 

GAZİLER ÖTV İNDİRİMİNDEN YARARLANSIN 

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, TBMM de yaptığı konuşmada gazilerinde ÖTV indiriminde yararlanması gerektiğini söyledi.
Meclis görüşmelerinde gazilerin ÖTV indiriminden yararlanma taleplerini dile getiren Durmaz şunları kaydet:
"Gaziliğin bir tanımının yapılması da gerekiyor. Zonguldak Milletvekilimiz de bazı konulara değindi. Artık İstiklal Savaşı gazilerimizin nesli kalmadı, Kore gazilerinin sayıları sınırlı bir hâlde. Ama, şimdi, doğu, güneydoğuda ve askerdeki askerlik görevini yaparken farklı şekilde gazi olan askerlerimiz var, yurttaşlanmız var, bunlara göre bir düzenlemenin yapılmasının doğru olacağına inanıyorum.
Yine, gazi ailelerinin ve gazilerin ÖTV indiriminden yararlanma gibi bir talepleri var Anadolu'da. Bunu, ben çok da böyle insanlarla iç içe oluyorum bütün arkadaşlanm gibi, bu alandan bu şeyi alıyorum. Tokat'ta en son seçim öncesi ve sonrası ziyaret ettiğim gazi derneklerinden bu talebi aldık. Yani, hiç kimsenin elinde değil gazi olmak diyorlar.
Yani, özürlü insan, elbette onun da elinde değil. Her birimiz engelli adayıyız. Ama, böyle bir hakkın tanınması -bilmiyorum, Türkiye çapında sayıları ne kadar bunların - öyle bir bütçe noktasında da olaya böyle bakılmadan değerlendirmeleri gerekir diye düşünüyorum bu taleplerinin."
 
ŞEHİTLİKTE AYRIM OLMAZ
 
Şehit kardeşlerinin askerlikten muafiyet konusu hakkında konuşan Durmaz: "Er ve Erbaşlarda şehit olduğu zaman aile bireyi yani kardeşleri askere alınmıyor ama maaş alan subay, astsubay düzeyinde biri şehit olduğunda onun kardeşi askere alınıyor, nedir gerekçe? Bu maaşlı asker ama ateş düştüğü yeri yakıyor, olaya o boyutuyla bakmadan bu yönlü bir değerlendirmenin de bir sosyal vakanın giderilmesi ya da hafiflemesi noktasında katkısının olacağına inanıyorum" dedi.
Sözleşmeleri bitince Uzman Erbaşlıktan ayrılan personel konusuna da değinen Durmaz:
"Sözleşmesi biten uzmanların sayıları da oldukça kabardı ama sosyal bir vaka hâlinde her gün her birimizi, bizler öyle, iktidar partisi arkadaşlarımız da tahmin ediyorum öyle... Üniversitelerde, illerde de bunlarla ilgili bir çalışma yapıp, bir süre verip, "şu süre içerisinde" deyip kamuda istihdam edilebilir mi? Sayın Bakanım? Ayrıca, bu arkadaşların birçoğuyla konuştuğumuzda, zor bölgelerde görev yaptıkları için ciddi bir rehabilitasyondan geçmeden de normal görev yapamayacaklarını -eski bir öğretmen kökenliyim- görebiliyorum. Yani, kesinlikle bu arkadaşların önce bir rehabilite edilip, uzmanlık alanlarına göre devlet "şu şu kurumlarda" deyip bunlara bir seçme hakkı vermeli ve önlerini açmalı. Birçoğundan "Eşimden aynlmak üzereyim, ayrılıyorum, ayrıldım. Bugün çocuklarımla okuldan çıkışta kavgalıydım." gibi vakaları çok duyuyoruz. Bu insanlar da bizim insanımız. Sahip çıkmalıyız" şeklinde konuştu.

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

15263784
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
12032
44948
69904
15263784

IP: 46.229.168.134

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011