MUHARİP GAZİLER BÜLENT ÖZ'ÜN GÜNDEMİNDE

0
0
0
s2smodern

ÇANAKKALE GÜNDEM

http://tbmm.interpress.com/(S(0oay0aqgzkehiqmuure4ci1o))/BasinAyrintiGoster.aspx?IDS=52166469&

MUHARİP GAZİLER BÜLENT ÖZ'ÜN GÜNDEMİNDE

 

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, İl Yönetimi ve İlçe Teşkilatı ile birlikte, Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şubesini ziyaret etti. Muharip Gazilerin sorunlarını dinleyen Öz; " Gazilerimizin sorunlarını gündeme taşımak için buradayız" dedi.

 

Milletvekili Bülent Öz; "Biz, sendikaları ve kamu yararına çalışan dernekleri sürekli ziyaret edip onların sorunlarını gündeme taşımak için mücadele eden bir partiyiz. Bugün de gazilerimiz dinlemek ve sorunlarına dair notları almak, Ankara'da mecliste ya da burada çözmek için buradayız. Bu bizim ilk ziyaretimiz değil son da olmayacak, Gazilerimiz ve şehitlerimiz bu ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunmak için mücadele vermiş insanlardır. Gazilerimizin verilmeyen hakları var. Bunu sürekli mecliste gündeme getiriyoruz. Devam edeceğiz" dedi.

 

CHP Milletvekili Öz; gaziler arasında ayrımcılık yapıldığını ifade ederek; "15 Temmuz sürecinden sonra 15 Temmuz Gazileri için kanun hükmünde kararname ile gazi yakınları askerlik hizmetlerinden muaf tutuldu. Terörle mücadele eden ve gazi olanlarda aynı haklardan yararlanmalıdır. Genel başkanımız terörle mücadele eden ve mücadele sonrasında gazi olanlarda bu haklardan yararlanmalıdır şeklinde bir açıklama yaptı. Hemen ardından iktidardan zaten bir düzenleme yapıldı terör gazileri de aynı haklardan yararlanıyor açıklaması geldi. Durum öyle değil iktidar bir düzenleme yaptı evet ama gazi olan er erbaş ve yedek subayları kapsadı. Astsubaylar subaylar üst rütbeliler ve polisler yararlanamıyor. 15 Temmuz'da bir tırnağı yaralanan sivil vatandaş bile askerlikten muaf sayılırken terörle mücadele eden yararlanamıyor maalesef iktidar her zamanki gibi algı yön er i mi ile vatandaşımızı aldatma yoluna gidiyor" dedi.

 

Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Necdet Erdinç; yarım yatan şerefiye maaşları için gerekli her kuruma başvurduklarını ancak sonuç alamadıklarını ifade ederek; "Senelerdir eksik uygulamalar var. Bir yerden emekli maaşı alan gazi yarım gazi maaşı alıyor. Verilen para Gazi maaşı değil şerefiye maaşıdır. Kazanılan zaferin bir ödüldür. Bu tüm gazilere eşit verilmeli; yıllardır dile getiriyoruz. Yasal olarak bir kişi bir yerden maaş alabilir diyorlar ancak Vekillerimiz milli sporcularımız da bizimle aynı yasadan maaş alıyor. Ama gaziler şerefiye maaşlarını emeklilik gerekçesi ile yarım alıyor. Buradan tüm vekillerimize ve hükümetimize sesleniyorum. Şehitlik ve gazilik kurumu vatanın birliğini beraberliğini korur kollar. Malul gazi ve muharip gazilik farklıdır. Muharip gazi savaşa girmiş ve savaşmış kişidir. Bizler Kıbrıs ve Kore Gazisiyiz. Güneydoğudaki kardeşlerimiz malul gazidir çünkü karşısında bir devlet yoktur" dedi.

 

Gazilerin kartlarının değiştiğini ve yenilenen kartlarda Kıbrıs Gaziliği itibarının yok edildiğini ifade eden gaziler kartlarını Milletvekili Bülent Öz'e göstererek ; "15 Temmuzdan sonra yaralanan herkese üzerinde kocaman Gazi yazan kartlar verildi. Bizim eski Gazi kartlarımız değişti, bize yeni kartlar verildi. Kıbrıs Gazilerini anladığımız kadarıyla komple sildiler, yok sayıyorlar. Bu bizim şerefimizi elimizden almaları demektir. Yeni verilen kartlarda ne olduğumuz belli değil. Kıbrıs Gazisi ifadesini de kaldırdılar" şeklinde açıklamada bulundu. (Dilek Akşen)

 

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

15297044
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
4533
78208
103164
15297044

IP: 3.235.107.209

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011