ASKER İÇİN MÜTHİŞ İCAT

0
0
0
s2smodern

YENİ ŞAFAK

http://www.yenisafak.com/ekonomi/asker-icin-muthis-icat-2577533

 

Asker için müthiş icat

Türk mühendisler görsel erişim ve keşif imkanının olmadığı kapalı mekanlarda bulunan insan ve canlı hedeflerin, varlığını ve konumunu tespit etmek için radyo frekans dalgalarını kullanan DAR'ı geliştirdi. Cihaz ile düşman hiçbir yerde saklanamayacak, Türk askeri duvarın arkasını görebilecek.

Internet Haber Merkezi

 

Son dönemde dünya genelinde yaşanan savaşlarda ve krizlerde elektronik harbin önemi de gün yüzüne çıktı. Ülkemizdeki birçok savunma şirketi, elektronik harp konusunda hassasiyet göstererek savunma sanayisinin güçlendirilmesi konusunda çaba sarf ediyor. yenisafak.com olarak bu hafta yerli ve milli projeler dosyamızda elektronik harp konusunun önemine değinerek, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilen DAR (Duvar Arkası Radar) sistemini ele alacağız.

Duvar arkasındaki insanı tespit ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na (SSM) sistem mühendisliği, teknik destek, proje yönetimi, teknoloji transferi, lojistik destek hizmetleri görevlerini gerçekleştirmek amacıyla Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile 1991 yılında kurulan şirket, erişim imkânının olmadığı kapalı mekânda bulunan insanların varlığını ve konumunu tespit etmek için DAR'ı geliştirdi.

 

Radyo Frekans (RF) dalgalarını kullanan DAR, bina içerisinde bulunan insanların tespit edilmesinin kritik önem taşıdığı rehine kurtarma operasyonları ve benzeri durumlarda kullanılıyor. Sistem ile duvar arkasından hareketli insan tespiti yapılabiliyor.


Kolay kullanıma sahip

DAR, tasarımı ve ergonomik yapısı sayesinde tek kişi tarafından kolayca taşınıp kullanılabiliyor. Sağlam ve güçlü bir kasası bulunan sistem, zorlu kullanım şartlarında yüksek koruma sağlıyor. DAR anlık olarak elde veya uzun süreli olarak bir tripod üzerinde kullanabiliyor.

2,5 saat kesintisiz görev

Sistem ultra geniş bant radar teknolojisine dayanıyor. Sistemin parametreleri nüfuz etme özelliği olacak şekilde belirleniyor. Cihaz, frekansı, dalga boyu, bant genişliği özellikleriyle aradaki engelden geçebilecek özellikte elektromanyetik dalgalar gönderiyor. Radar sistemi, gönderilen dalgalar bir hedefe çarpıp yansıdığında hedefi tespit ediyor. Bunun için kullanılan frekans bandı büyük önem taşıyor.

 

Üzerindeki batarya ile çalışan cihaz, 2,5 saat kesintisiz görev yapabiliyor. Değişik duvar tiplerinde etkili olabilen cihaz, alçıpan, tuğla, ahşap, beton gibi malzemeler karşısında sonuç veriyor.

 

DAR Teknik Özellikleri

 

Teknoloji: Ultra Geniş Bant (UGB)

Nüfuz Edilebilen Duvar ve Malzeme Türleri: Tuğla, alçıpan, ahşap, plastik, karton piyer, beton vb.

Tespit Kabiliyeti: Hareketli veya sabit konumdaki insan hareketleri

Batarya ile Operasyon Süresi: 1.5 saat

Boyutlar: 50 x 40 x 17 cm

Ağırlık: 7.5 kg

Maksimum Tespit Menzili: 5 metre (13.5 cm tuğla duvar için)

Güç Besleme: Şarj edilebilir batarya veya dış şebeke gücü

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

15296822
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
4311
77986
102942
15296822

IP: 46.229.168.146

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011