TEMAD

Köşe YazılarıKORE SAVAŞI’NIN 69’NCU YILDÖNÜMÜ ANMA TÖRENİNE KATILIM

0
0
0
s2smodern

http://temad.org/kore-savasinin-69ncu-yildonumu-toreni/

 

KORE SAVAŞI’NIN 69’NCU YILDÖNÜMÜ ANMA TÖRENİNE KATILIM

 

TEMAD Genel Başkanı Sn. Hamza DÜRGEN, Genel Başkan Yardımcıları Sn. Cemal BAŞER, Sn. Fazıl GÜRLER ve Sn. Mustafa KOCAEREN, Kore Savaşının 69’ncu yıldönümü nedeniyle, 25.06.2019 tarihinde Kore Anıtında yapılan törene katıldı.

 

Törene, Genelkurmay İkinci Başkanı Sn. Korgeneral Metin GÜRAK, Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. Choi Hong-Ghi, 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı Sn. Korgeneral Ali SİVRİ, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkanı Sn. Hamza DÜRGEN, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Sn. Mustafa IŞIK, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Sn. Şükrü TANDOĞAN, Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) 2’nci Bşk. Sn. Hüsnü ŞİMŞEK ve derneklerin Gn. Bşk.Yrd.cıları ile Yönetim Kurulu Üyeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, askeri ataşeler ve Kore gazileri katıldı

 

Kore’de Savaşan Türkler Anıtı’na çelenklerin bırakılmasının ardından iki ülkenin milli marşları okunarak saygı duruşunda bulunuldu. Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Sn. Emekli Albay Şükrü Tandoğan, “Türkiye’nin 1950 yılından 1971 yılına kadar Kore’ye 56 bin 538 asker gönderdiğini ve bu askerlerden 21 bin 212’sinin gazi unvanı aldığını” söyledi.

 

Güney Kore Büyükelçisi Choi Hong-Ghi ise; “Türk askerinin, 30 gün süren deniz yolcuğundan sonra Busan Limanı’na geldiğini ve daha önce adını hiç duymadıkları bir ülke için kan döktüğünü” söylemiştir. Birçok muharebede korkusuzca savaşan Türk askerinin, cesaretini tüm dünyaya duyurduğunu ifade eden Hong-Ghi: “Türk askerleri özellikle başkent Seul yakınlarında aldıkları zaferle Ocak 1951’de Birleşmiş Milletler (BM) ordusunun Han nehrinin kuzeyini almasında kilit rol oynamışlardır. Tüm bunlara ek olarak ‘Ayla’ filminden de bilindiği gibi Türk askerleri, büyük zorluk içinde olan Kore halkına tıbbi yardım, savaş yetimlerinin bakımı, Ankara okulunun yapımı ve terk edilmiş çocukların burada eğitimi gibi birçok yardımda bulunmuşlardır. Kore Savaşı, dünyadaki özgürlük ve barış yanlısı insanların, adaletsizliğe ve savaşın şiddetine karşı beraberce mücadele etmiş olmaları sebebiyle insanlık tarihinle önemli bir yer tutmaktadır. Türk ve BM askerlerinin fedakârlıkları her zaman hatırlanacak ve onurlandırılacaktır. Şehit ve gazilerin döktüğü kan ve ter sayesinde Kore Cumhuriyeti demokratik bir ülke olmuş ve dünyanın en büyük 11’inci ekonomisi haline gelmiştir” dedi. Konuşmaların ardından anıt önünde toplu fotoğraf çektirildi.

 

 

 

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

13555758
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
1690
43420
112706
13555758

IP: 35.172.150.239

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011