TEMAD

Köşe YazılarıEDİRNE ASKER HASTANESİ ŞEHİTLİĞİ ZİYARETİ

0
0
0
s2smodern

http://temad.org/edirne-asker-hastanesi-sehitligi-ziyareti/

 

EDİRNE ASKER HASTANESİ ŞEHİTLİĞİ ZİYARETİ

 

TEMAD Genel Başkanı Sn. Hamza DÜRGEN, Genel Başkan Yardımcıları Sn. Cemal BAŞER, Sn. Esvet ASLAN, Sn. Fazıl GÜRLER, Sn. Mustafa KOCAEREN, Ynt. Krl. Üyesi Sn. Zeynep ASLAN, TEMAD Edirne İl Başkanı Sn. Aydın BİLDİŞ, Edirne Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri ve Hanımefendilerden oluşan TEMAD heyeti, Edirne Şehitliğine giderek vatanımızı canları pahasına koruyan tüm şehitlerimiz için dualar etti (17.09.2019)

 

ŞEHİTLİĞİN GİRİŞİ           

Üç kıtada at koşturan ecdadımızın hatırasına girişte üç kemerli tak vardır.

Girişte iki adet Mehmetçik heykeli vardır. Sol taraftaki Mehmetçik bayrağa ten veren şehidin, sağ taraftaki Mehmetçik ise bayrağa kan veren gaziyi temsil etmektedir.

 

EDİRNE ASKER HASTANESİ ŞEHİTLİĞİ HAKKINDA ÇOK ANLAMLI DİĞER BİLGİLER

 

GENEL BİLGİLER

12 Mart 2014 Edirne Şehit Aileleri Derneği tarafından, Edirne “Şehitleri ve Şehitlikleri” isimli kitabın arşiv çalışmalarına başlandı. Çalışmalar esnasında Genelkurmay Başkanlığı arşivlerinden, Edirneli şehitlerin listesi çıkarılırken, kayıtlarda Edirne Asker Hastanesi şehitlerinin isimleriyle karşılaşılmıştır.

İlk aşamada 270, müteakibinde 470 ve zamanla 2140 şehit ismi bulunmuş olup, Edirne Müze Müdürü Sn. Hasan Karakaya, Emekli Albay Sn. Hasan Karakaya, Emekli Albay Sn. Nurettin Noyan ve Emekli Asb. Sn. Faruk Çitçi’nin arşivlerinde hastane şehitleri ile ilgili bilgi olduğu öğrenildi ve listeler birleştirilerek 5005 şehidimizin kimlik bilgilerine ulaşılmıştır.

 

Daha sonra derinleştirilen araştırmalar neticesinde söz konusu alanda yatan şehit sayısının 52 bin civarında olduğu görülmüştür.  Bugün hâlihazırda 5005 şehidimizin kimlik bilgilerinin arşiv kayıtları ile karşılıklı kontrolü yapılarak isimleri açıklanmıştır. İsimleri henüz açıklanmayan şehitlerimizin arşiv kayıtları tamamlanmaya devam edilmektedir.

 

Çanakkale Şehitliğinden sonra Türkiye’nin en büyük ikinci şehitliğidir.

 

ŞEHİTLİĞİN ÖLÇÜLERİ; Alanı, Malazgirt Zaferine atfen 1071 m²’dir. İstanbul’un Fethine atfen, 1453 metretül çit ve duvarla çevrilidir. Duvarlarda Edirne Savunmasının süresine atfen 155 levha ve 5005 kahraman şehidimizin isimleri vardır.

 

ŞEHİTLİĞİN YERİ; Şehitlik Edirne-Saray Akpınar yolu üzerinde 3’ncü Km.’de yer almaktadır.

 

KULELER

 • Kuleler Kâbe’yi göstermektedir. Tam ortalarından bakınca Edirne ve Selimiye Camii görülmektedir.
 •  
 • Anıttaki iki kuleden; Sağ tarafta olan uzun kulede; Cumhuriyetin ilanına atfen 1923 Kg. demir kullanılmıştır. Birinci Dünya savaşındaki şehitlerimizi simgelemektedir. Kulenin üzerindeki al bayrak, özgürlük ve cumhuriyeti temsil etmektedir.
 •  
 • Kuleleri birbirine bağlayan yatay sütundaki, siyah zeminde aşağı doğru olan kırmızı hilal hastane amblemidir. Hastalığı ve zulmü temsil etmektedir.
 •  
 • Daha kısa olan Sol taraftaki kulede TBMM’nin kuruluşuna atfen 1920 Kg. demir kullanılmıştır. Balkan savaşındaki şehitlerimizi simgelemektedir. Kulenin üzerindeki aşağı doğru olan beyaz renkli ayyıldız hürriyet ve İstiklali temsil etmektedir.
 •  
 • Kulelerin üzerindeki 50 cm. çapındaki top delikleri milletimizin topla, tüfekle asla yıkılamayacağını anlatmaktadır.
 •  
 • Kulelerin altında; Balkan Savaşı’nda 4 devlete (Sırp-Karadağ-Yunan-Bulgar) karşı verilen mücadeleyi temsilen 4 m. çapında küçük silindir var.
 •  
 • Bu silindirin altında 8 ayrı cephede (Kırım Harbi, Osmanlı-Rus Harbi, Balkan Harbi, Makedonya Cephesi, Romanya Cephesi, Galiçya Cephesi, Çanakkale Cephesi ve Kurtuluş savaşı) savaşılmasını temsilen 8 m. çapında ikinci bir silindir var.
 •  
 • Bu silindirlerin altında Edirne Asker hastanesinde Makedonya, Romanya, Galiçya ve Çanakkale cephelerinden getirilen yaralı askerlerin tedavilerinin yapıldığını hatırlatmak için 4 basamaklı merdiven vardır.
 •  

ŞEHİTLİĞE DEFNEDİLENLER

Edirne Asker Hastanesi şehitliği; Özellikle Balkan Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı’nın Romanya, Galiçya, Makedonya ve Çanakkale cephelerinde yaralanan askerlerimizin tedavileri esnasında şehit olanların defin edildiği alandır.

 

Abide’nin ortasında temsili 4 adet mezar taşı vardır. Bu mezar taşlarının ikisinde Kur’an-ı Kerim’den ayetler, hadisler ve şiirler vardır. Ön soldaki şehitliğin kitabesi, ön sağdaki şehitliğin yapımında emeği geçenlerin panosudur.

 

Edirne Asker Hastanesi Şehitliğinin yapımında büyük katkıları olan ve TEMAD heyetine şehitlik hakkında değerli bilgiler veren Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı (Em.Asb.) Sn. Faruk ÇİTÇİ ve yardımcısı (Em.Asb.) Sn. Yılmaz ÇALIŞ’a çok teşekkür ediyoruz.

 

 

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

14734641
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
1107
13655
195301
14734641

IP: 54.166.174.212

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011