MİLLİ SAVUNMA BAKANI SN. HULUSİ AKAR İLE GÖRÜŞME (06 AĞUSTOS 2020)

0
0
0
s2smodern

http://temad.org/milli-savunma-bakani-sn-hulusi-akar-ile-gorusme-2/

MİLLİ SAVUNMA BAKANI SN. HULUSİ AKAR İLE GÖRÜŞME (06 AĞUSTOS 2020)

TEMAD Genel Merkez Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Sn. Hamza DÜRGEN ve Genel Başkan Yardımcısı Sn. Fazıl GÜRLER 6 Ağustos 2020 tarihinde Milli Savunma Bakanımız Sn. Hulusi AKAR ile görüştü. Görüşmede Personel Genel Müdürü Sn. Bilal DURDALI ve Hava Tümgeneral Sn. Göksel KAHYA’da hazır bulunmuşlardır.

Milli Savunma Bakanımız Sn. Hulusi AKAR ile en son 2019 yılı Şubat ayında yüz yüze yapılan görüşmede;

 • Astsubaylara tazminat ödenmesi ve emeklilerine de yansıtılması,
 • Astsubayların göreve başlama derecelerinin 9/2 – 8/1 olması ve emeklilerine yansıtılması,
 • Nitelikli bir TEMAD Genel Merkez binasının temin edilmesi,
 • Emeklilik yaşını dolduran Astsubaylara, isteğe bağlı olarak 60 yaşına kadar çalışma hakkı verilmesi,
 • 2847 sayılı yasada TEMAD’a üyelikleri öngörülen Uzman Erbaşlara ayrı bir dernek kurulması için yasal düzenleme yapılması hususları görüşülmüştü.

Bu konulardan; 

 1. “Emeklilik yaşını dolduran Astsubaylara, isteğe bağlı olarak 60 yaşına kadar çalışma hakkı verilmesi”, 16 Temmuz 2020 tarih ve 7250 sayılı kanunla yasalaşarak sonuca ulaşılmıştır.
 2. “2847 sayılı yasada TEMAD’a üyelikleri öngörülen Uzman Erbaşlara ayrı bir dernek kurulması için yasal düzenleme yapılması”, konusunda önümüzdeki yasama döneminde yasal düzenleme yapılacaktır.
 3. “Nitelikli bir TEMAD Genel Merkez binasının temin edilmesi”, hususunda Sn. AKAR çalışmaların hızlandırılması talimatı vermiştir.
 4. “Astsubaylara tazminat ödenmesi ve emeklilerine yansıtılması ile Astsubayların göreve başlama derecelerinin 9/2 – 8/1 olması ve emeklilerine yansıtılması” hususlarında, Cumhurbaşkanlığı’na yasa teklifi yapıldığını, ekonomik göstergeler ve pandemi nedeniyle henüz yasalaşma imkânı olamadığı, ancak konunun Cumhurbaşkanlığı ve ilgili bakanlıklar nezdinde hassasiyetle takip edildiği vurgulanmıştır.
 5. Görüşmede ayrıca TEMAD’ın Kuruluş yıl dönümünde Milli Savunma Bakanlığından üst düzey yetkililer ile TEMAD Genel Merkez Yönetim, Denetim, Disiplin Kurulları ile Şube Başkanlarının katılacağı bir toplantı yapılması talebi iletilmiş, Sn. AKAR bu konunun planlamaya dâhil edilmesi talimatını vermiştir.

 Milli Savunma Bakanımız Sn. Hulusi AKAR diğer değerlendirmelerinde; 

 • Subay, Yedek Subay, Astsubay, Yedek Astsubay, Uzman Erbaş, Sözleşmeli Erbaş ve Erler olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir bütün, bir aile olduğunu, sınırlarımız içinde ve dışında kahramanca mücadeleler verdiğimiz bu günlerde, vatanımızın, birlik ve beraberliğinin çok önemli olduğunu, bu duygu ve hassasiyetin emeklilikte de sürmesinin önemli olduğunu,
 • Başka kurumların (hastane, okul vb.) alternatifi olabileceğini ancak; Ordumuzun bir tane olduğunu, daha etkin, daha güçlü ve daha caydırıcı bir Türk silahlı Kuvvetleri tesis edebilmemiz ve iyi bir insan, iyi bir yurttaş, iyi bir meslektaş yetiştirebilmemiz için gerek muvazzaf, gerekse emekli meslektaşlarımızın eleştiri, teklif ve önerilerini Milli Savunma Bakanlığı’na veya TEMAD’a ulaştırmalarının uygun olacağını, faydalı önerilerin TSK bünyesinde uygulamaya geçirileceğini,
 • Yeni askerlik kanunu düzenlemesi ile Er’den Uzman Erbaşlığa; Uzman Erbaşlıktan Astsubaylığa; Astsubaylıktan Subaylığa ve Generalliğe geçişin kolaylaştırıldığını, kontenjanların arttırıldığını, muvazzaf personelin geçiş kriterlerini karşılamaya çalışmasının uygun olacağını ifade etmişlerdir.

 

 

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

15648356
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
4868
16611
192835
15648356

IP: 185.191.171.8

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011