DOĞU AKDENİZ’DE ÜLKEMİZ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN SİSMİK ARAŞTIRMA KONUSUNDA BASIN AÇIKLAMASI

0
0
0
s2smodern

http://temad.org/dogu-akdenizde-yurutulen-sismik-arastirma-konusunda-basin-aciklamasi/

 

DOĞU AKDENİZ’DE ÜLKEMİZ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN SİSMİK ARAŞTIRMA KONUSUNDA BASIN AÇIKLAMASI

 

  

 

Oruç Reis araştırma gemimizin, ülkemizin BM’ye bildirdiği kıta sahanlığı ve TPAO’ya verilen ruhsat sahaları içinde, Temmuz ayı için planlanan sismik araştırma faaliyeti, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla diplomasiye şans tanımak amacıyla ertelenmişti. Maalesef bu iyi niyet jesti karşılık görmediği gibi Yunanistan tarafından 6 Ağustos 2020 tarihinde Mısır ile uluslar arası hukuka aykırı bir anlaşma yapılmıştır. Bu anlaşma ile ülkemizin ve Libya’nın Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığı ihlal edilmiştir. Bu gelişme üzerine Oruç Reis gemimiz, planlanan sismik araştırma faaliyetine yeniden başlamıştır.

 

Akdeniz’de gerginliği arttıran taraf Türkiye değil, Yunanistan’dır. Asırlar boyunca Türk hâkimiyetinde bulunan Akdeniz’den ülkemizi dışlamaya çalışmak kimsenin haddine değildir. Akdeniz’in “tek sahibi benim“ anlayışıyla hareket edenler hüsrana uğrayacaktır. Yunanistan’ın faaliyetimize itiraz etmesinin hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Meis Adası başta olmak üzere, bölgedeki Yunan adalarının Türkiye’nin kıta sahanlığını kesmesi uluslararası hukukun temel ilkesi olan hakkaniyet ilkesine aykırıdır.

 

Bölgeye sınırı olmamasına karşın bölgede aktif politika yürüten diğer ülkeleri de uyarıyoruz. Egemenlik haklarımızın gasp edilmesine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Akdeniz’de dar bir alana hapsedilmesine asla izin vermeyeceğiz. Dünyada hiçbir ülke böyle saçma ve temelsiz bir talebe boyun eğemez.

 

Her bir ülkenin kazanacağı bir yol varken Türkiye ve KKTC dışında bir yol aramanın tüm tarafların zararına olacağını belirterek, Doğu Akdeniz’de başta komşumuz Yunanistan olmak üzere izlenilen haksız, hukuksuz, meşru olmayan politikalara bir an önce son verilmesi ve ülkemizin uluslar arası hukuka uygun olan sismik araştırma faaliyetleri konusunda devletimizin ortaya koyduğu kararlı ve güçlü iradeyi desteklediğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

 

TEMAD GENEL BAŞKANLIĞI

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

15648534
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
5046
16789
193013
15648534

IP: 66.249.79.23

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011