TEMAD

Köşe Yazıları17 EKİM ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

0
0
0
s2smodern

 

17 EKİM ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 

Türk Devletinin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü ile milli birlik ve beraberliğimizin bekası uğruna üstün fedakarlıklarda bulunan, canı ve kanı pahasına göğsünü siper ederek vazifesini yapan biz Astsubayların, değerinin anlaşılması ve hak ettiğimiz şekilde minnetle ve takdirle anılmamız için “17 Ekim Astsubaylar Günü” ayrı bir önem taşımaktadır.

 

29 Aralık 1962 senesinde bir grup dava adamının yola çıkarak oluşturduğu TÜRKİYE EMEKLİ MALÜL MÜSTAFİ ASTSUBAYLAR YARDIMLAŞMA CEMİYETİ, 17 Ekim 1984 tarihinde TÜRKİYE EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ (TEMAD) olarak faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır.

 

Bundan 34 yıl önce kurulan TEMAD, her geçen gün daha güçlü, kendinden daha emin, devletine ve milletine gerektiğinde destek ve önderlik eden çok önemli bir dernek haline gelmiştir.

 

Bugün, bütün kurucularımızı bir kez daha saygıyla, minnetle ve şükranla selamlıyorum. Kaybettiklerimize Allahtan rahmet, hayatta olanlara uzun ömürler diliyorum. 

 

TEMAD, kurulduğu günden bugüne kadar hak mücadelesi uğruna çok zorluklar çekmiştir. 1970’li yılların başında bir yandan şubelerin açılması hız kazanırken diğer yandan özlük haklarıyla ilgili yoğun mücadele süreci başlatılmıştır.  Bu mücadelede özellikle kadınlarımızın öncü rol üslenmiş olmaları dikkatlerden kaçmamıştır. O dönemde derneğimize sahip çıkan bütün dava arkadaşlarımıza buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

 

TEMAD, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'na Destek İçin Kilis'e Gitti

 

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından terör örgütü PYD/PKK'ya yönelik 20 Oca 2018 tarihinde başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'na destek olmak adına, 7 Şubat 2018 tarihinde Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden yüzlerce emekli astsubay meslektaşım ve ailelerimizle birlikte, otobüslerle Kilis'e gittik. Bir tır dolusu suyu ellerimizle sınır bölgesine teslim ettik.

 

TEMAD, Eğitime Destek İçin Diyarbakır’ın Silvan İlçesindeydi

 

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Merkezince ve kadınlarımızın kendi aralarında toplayarak yaptıkları bağış neticesinde, Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki Demirkuyu Mahmut Kepolu İlk ve Ortaokulu’nda İngilizce sınıfı oluşturulması için bilgisayar, yazıcı, projeksiyon cihazı desteği sunduk, ayrıca öğrencilerimize kitap ve giysi yardımında bulunduk.

 

TEMAD, “Görünmeyen Askerler” Konulu Dünya Kadınlar Günü Sempozyumu Düzenledi.

 

Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle TEMAD Genel Başkanlığı’nca, İstanbul Milletvekili Sayın Tülay KAYNARCA, Ankara Milletvekili Sayın Aydın ÜNAL ve Türkiye geneli tüm şubelerimizden gelen misafirlerimizle ”Görünmeyen Askerler” konulu sempozyum düzenleyerek asker ailelerinin, astsubay ailelerinin çektiği sıkıntıları bir nebze de olsa dile getirmeye çalıştık.

 

TEMAD, Şehit Askerimizin İsmini Kütüphanede Yaşatacak

 

Ankara’da Milli Müdafaa İlkokulu’nda açtığımız kütüphanemize Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit düşen Piyade Üsteğmen Oğuz Kağan USTA’nın ismini verdik. TEMAD, şehit ve gazisine her zaman sahip çıkacaktır. Kütüphane açılışı da bunun bir örneğidir.

 

Astsubay Milletvekili Dursun ATAŞ’a, TEMAD Tarafından TBMM Rozeti Takılmıştır.

 

Türkiye tarihinde ilk kez bir meslektaşımız milletvekili oldu. Emekli Astsubay Sn. Dursun ATAŞ. Bizler, meslektaşı ve TEMAD olarak daima yanındayız.

 

TEMAD, 15 Temmuz Anma Programını Gerçekleştirdi

 

Genel Merkezimiz ve Türkiye geneli bütün şubelerimizden gelen arkadaşlarımızla, 15 Temmuz darbe girişiminin kaderini değiştiren kahraman Astsubayımız Şehit P. Kd. Bçvş. Ömer HALİSDEMİR’in Niğde ili Bor ilçesi, Çukurkuyu Beldesinde bulunan kabri başında anma programı gerçekleştirdik. Bundan sonra da her sene HALİSDEMİR meslektaşımızın nezdinde tüm şehitlerimizi anma programı gerçekleştireceğiz.

 

TEMAD Sn. Cumhurbaşkanımızla Görüşerek Haklarımızı Alma Yolunda Adım Attı

 

Tabii en önemli konu ise, Sn. Cumhurbaşkanımızla yaptığımız kısa görüşmelerdi. İlk görüşme Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Yıldönümü Törenlerinde gerçekleşti. Diğeri ise Külliye’de Emekliler için verilen iftar yemeğindeydi.

 

Bu görüşmelerde kendilerine iki konuyu arz ettim. Tazminatlar ve 9/2 si konuları. Neticesinde, Sn. Cumhurbaşkanımızın Kayseri'de 1. Komando Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen iftar programında "Astsubaylarımızın göreve başlama kademelerini, eğitim yıllarına göre bir üste çıkartıyoruz" diyerek bizlere verdiği söz çok önemlidir ve bu konuda hukuki düzenleme çalışması Milli Savunma Bakanlığı tarafından başlatılmıştır.

 

TEMAD, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Büyük Bir Sivil Toplum Kuruluşudur.

 

TEMAD, 2847 ile 2908 sayılı Dernekler Kanunu hükümlerine uygun olarak kamu yararına faaliyet gösteren dernekler statüsünde, Türkiye geneli 99 şubesi olan geniş ve katılımcı bir dernektir. Astsubay meslektaşlarımızın ve ailelerinin sorunlarını gidermek amaçlı bir dizi görüşmeler yapılmıştır ve hala da yılmadan görüşmeler devam edecektir. Ta ki sonuç alınana kadar.

 

İnançla, Azimle, Kararlılıkla ve Umutla Yolumuza Devam Ediyoruz

 

Bugün Emekli Astsubaylar Derneği olarak çok gururluyuz, onurluyuz ve daha da mutluyuz.

 

Yolumuz uzun da olsa biz adımlarımızı atmaya başladık. Büyük ve yorucu bir yürüyüşü gerçekleştiriyoruz ve bunun da bilincindeyiz. Ama asla yorulmak ve durmak yok. Haklarımızı ve itibarımızı alana kadar hep birlikte mücadele edip hep birlikte sonuca ulaşacağız.

 

Yola çıkarken hangi düşüncedeysem şu anda da aynı düşüncedeyim ve diyorum ki;

 

HAKLARIMIZI ARAMAK,

SORUNLARIMIZI ÇÖZMEK İÇİN,

HEP BİRLİKTE EL ELE,

BİRLİKTE DÜŞÜNÜP,

BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ,

BİRLİKTELİK GÜCÜMÜZÜ GÖSTERMELİYİZ.

 

Astsubayların bu özel günü dolayısı ile, Türkiye sınırları içinde ve dışında görev yapan özellikle bölücü terör örgütleri ile mücadele eden meslektaşlarıma başarılar, ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi rahmet ve şükranla anarak gazilerimize uzun ömürler dilerim.

 

Tüm Astsubaylarımızın Astsubaylar günü kutlu olsun.

 

Hamza DÜRGEN

TEMAD Genel Başkanı

SİTE İÇİ ARAMA

 

ZİYARETÇİ SAYISI

15641033
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
2780
9288
185512
15641033

IP: 3.92.74.105

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011