TEMAD

Köşe Yazıları29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI'MIZ KUTLU OLSUN

0
0
0
s2smodern

 

 

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin Değerli Mensupları,

Bu yıl, aziz milletimizin Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde, “Ya istiklal ya ölüm!” parolasıyla başlattığı ve bütün imkansızlıklara rağmen büyük fedakarlık ve kahramanlıklar göstererek eşsiz bir zaferle taçlandırdığı, Kurtuluş Savaşı’nın neticesinde kurulan ve kendi vatanı üzerinde bağımsız yaşama iradesinin vücut bulduğu bir eser olan Cumhuriyetimizin 95’inci kuruluş yıl dönümünü kutlamanın kıvancını yaşayacağız.

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” esası üzerine inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti, günümüzde evrensel bir nitelik kazanan bu ilkeyi bayraklaştıran devletlerden biri olarak Türk ve dünya tarihinde özel bir yere sahiptir. Zira milletimizin modern dünya milletleri arasındaki yerini almasını sağlayan ATATÜRK İnkılaplarının en büyüğü; milli egemenliğe dayalı, tam bağımsız, çağdaş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıdır.

İmparatorluklar döneminin, ardında büyük savaşlar ve yıkımlar bırakarak sona erdiği bir süreçte, Yüce Önder ATATÜRK’ü kazanılan bağımsızlık mücadelesinin neticesinde kurulacak yeni devletin yönetim şeklini Cumhuriyet olarak belirlemeye yönelten etkenleri doğru anlamanın, genç nesillerin Cumhuriyet’in değerini kavraması bakımından önemli olduğunu düşünüyorum.

Bugün, çevremizdeki coğrafyayı ve yaşanılan olayları dikkatle irdelediğimizde, Büyük Devlet Adamı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün o gün ortaya koyduğu bu iradenin anlam ve değeri daha net olarak anlaşılmaktadır.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Türkiye’yi modern bir devlet ve toplum yapısına sahip kılacak yegane siyasal rejimin Cumhuriyet olduğu inancını taşımaktadır. Çünkü Cumhuriyet, milletin irade ve egemenliğini, vatandaşın devlete ve devletin vatandaşa karşı hak ve vazifelerini en ideal biçimde düzenleyen yönetim şeklidir. “Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir.” Diğer bir deyişle, “Demokrasi prensibinin, en modern ve mantıki uygulanmasını sağlayan hükümet şekli, Cumhuriyet’tir.”

Türk milletinin özgüvenini ve hep birlikte güçlü yarınlar kurma iradesini yansıtan Cumhuriyet; hem her alanda ilerlemenin kaynağı hem de çatısı altında toplananları her türlü tehditten koruyarak ulusal birlik ve beraberliğin sağlanmasının en büyük güvencesi, milletimizi muasır medeniyet seviyesine ulaştıracak adımların en önemlisi olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bize miras bıraktığı, sürekli gelişimi ve değişimi öngören, çağın değerleri ve yaklaşımlarıyla uyumlu fikir ve düşünceleri, bugüne kadar olduğu gibi yarınlarda da bizlere rehber olmaya devam edecektir.

Cumhuriyet Bayramı’nın yıl dönümü vesilesiyle, bizlere Cumhuriyetimizi armağan eden başta Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşerek bu vatanı bizlere miras bırakan tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, minnet, saygı ve şükranla anıyorum.

Şehit ve gazilerimizin kıymetli aile fertlerinin, hayatta olan kahraman gazilerimizin, Silahlı Kuvvetlerimizin fedakar mensuplarının, değerli aile bireylerinin, emekli mensuplarımızın ve yüce milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, kendilerine başarı, sağlık ve mutluluk dolu güzel günler diliyorum.  

Hamza DÜRGEN

TEMAD Genel Başkanı

SİTE İÇİ ARAMA

 

Twitter

ZİYARETÇİ SAYISI

15641493
Bugün
Hafta
Ay
Toplam
3240
9748
185972
15641493

IP: 77.240.183.229

Hamza DÜRGEN

E-Mail : info@hamzadurgen.com

Site Kuruluş Tarihi : 15.01.2011