ÖNEMLİ LİNKLERZİYARETÇİ SAYISI
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2892
mod_vvisit_counterHafta45910
mod_vvisit_counterAy178351
mod_vvisit_counterToplam3197789PKK BIRAKACAK ASKER TOPLAYACAK

http://tbmm.ajanspress.com.tr/customer/basic/press/Displayer.aspx?id=25206824&

PKK bırakacak asker toplayacak

ZÜBEYDE YALÇIN

PKK militanlarının çekilme sırasında geride bırakacakları silahlar için asker devreye girecek. PKK'lıların mağaralarda ve sığınaklarda bıraktığı bombalar ve silahlar bulunup imha edilecek 

İmralı ile Kandil arasındaki mektup trafiğinin ardından terör örgütü PKK Türkiye sınırları dışına çekilmeye hazırlanırken, "silahların nasıl toplanacağı" sorusu ön plana çıktı. Sorunun Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yapacağı "Süpürme Operasyonu" formülü ile aşılması gündeme geldi. Ankara'da konuşulan formüle göre, PKK militanlarının çekilme aşamasında asker operasyon yapmayacak, İnsansız Hava Araçları (İHA) takip yapmayacak. PKK yöneticilerinin, "Biz Türkiye'den tamamen çekildik" açıklaması beklenecek. Bu açıklama yapıldıktan sonra bölgede geniş çaplı bir operasyon başlatılacak. PKK'lıların barınmak için kullandığı mağaralar, depoları, konaklama yerleri taranacak. İstihbarat birimleri zaten bu yerleri bildiği için operasyonlar hızla tamamlanacak. PKK'lıların geride bıraktıkları silah ve patlayıcılar toplanacak ya da imha edilecek. Bölge silahlardan temizlenecek. Böylece geride kalan silahların daha sonra kullanılması da mümkün olmayacak. Çekilmenin tamamlanmasının ardından dağdan inmeyen, kaçak silahları kullanan ya da dağdan inip suç işlemeye devam edenler için nasıl bir yol izleneceği de netleşmeye başlayadı. Suça bulaşmayan ve dağdan inip evine dönenler Türkiye'de yaşayan herkesin tabii olduğu yasa ve kurallara uyacak. Bu kişiler dağdan indikten sonra işledikleri suçlar dolayısıyla yasalar ne gerektiriyorsa ona göre cezalandırılacak, ancak öncesinin hesabı sorulmayacak. Suça karışmayanlar yargı önüne çıkartılmayacak.

SON AŞAMA TASFİYE

Süreçte, "çekilme, silahları bırakma ve sosyal restorasyon" süreçlerinin tamamlanmasının ardından PKK'nın kendini lağvetmesi gündeme gelecek. Örgütün sahip olduğu güç, para trafiği nedeniyle bu sürecin biraz uzayabileceği belirtiliyor.

Kandil teknik ayrıntılara çalışıyor

HAZAL ATEŞ

Kandil'deki PKK yöneticileri dün, İmralı'nın 5 sayfalık mektubunu teslim aldıklarını açıkladı. Açıklamada "Sürece ilişkin yapılacaklara dair önümüzdeki günlerde tarafımızdan açıklama yapılacaktır" denildi. Kandil'in son teknik ayrıntılar üzerinde çalıştığı belirtilirken, kısa süre içinde çekilme talimatı vereceği öğrenildi. Kış üslenmesinin bitmesine rağmen İmralı'dan gelen çağrının ardından hiçbir örgüt mensubunun sığınaklardan çıkmadığı belirtiliyor. Avrupa temaslarını sürdüren BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş "Süreç üç aşamalı.Aşamalar, geri çekilme, anayasal reform ve normalleşme süreci. İlk aşamanın hazırlığındayız" dedi.

 

YEDEK SUBAY ADAYLARINA KÖTÜ HABER

http://www.aksam.com.tr/guncel/yedek-subay-adaylarina-kotu-haber/haber-188045

Yedek subay adaylarına kötü haber

Doktor raporu alarak askerden kaçan üniversite mezunlarına kötü haber geldi. Yedek subaylık sınavı kalkıyor. 15 Mayıs 2013'ten itibaren yedek subay adayları artık teste tabi tutulmayacak. 

 Vatan Gazetesi'nin  haberine göre, yükümlülerin istekleri de dikkate alınarak meslek bilgisi, tahsil durumu, akademisyenlik durumu, sağlık durumu, yaş, fiziksel özellik, lisans bitirme notuyla yabancı dil notu dikkate alınarak ortaya çıkacak not üzerinden kısa dönem ya da yedek subaylık durumu, bilgisayar ortamında belirlenecek.

Seçim sonucu yükümlülerin mensubu olacağı kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile görev yapacakları sınıfları ve branşları belirlenecek. Mevcut uygulamada, yedek subaylık sınavı 3 günlük süre içinde yapılıyor. Sınava girmek istemeyenler, 3 günlük doktor raporu alarak, bir sonraki celp dönemine kalıyor ve yılda 3 celp dönemi için 3 rapor alarak askerden her seferinde 4 ay kaçmış oluyordu.

SON SÖZ BAKANLIĞIN

Şimdi askerden kaçanların akibetinin ne olacağı merak konusu. Zira Bakanlık, celp dönemlerinde sınav olmamasına rağmen belirli bir başvuru süresi tanırsa bu sürede rapor alarak 'askerden kaçmak' mümkün olacak. Ancak süre açık tutulursa kısa süreli raporla 'askerden kaçmak' mümkün olmayacak. Bu konuda son sözü Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Dairesi Başkanlığı söyleyecek. Radyo ve TV'den tebliğ edilecek Kanuni mazeretleri sebebiyle askerlik karar tarihi itibariyle emsali olarak askere alınanlarla birlikte sevk öncesi hazırlık işlemleri için müracaat etmeyenler, mazeretlerinin sona ermesinden sonraki ilk sevk öncesi hazırlık işlemleri döneminde bilgilerini güncellemek üzere askerlik şubelerine başvuracak.

Sevk hazırlık işlemleri için müracaat tarihleri en az 15 gün öncesinden Türkiye radyoları ve televizyonu aracılığıyla tebliğ edilecek. Statü, sınıf ve tertibatın belirlenmesine yönelik sevk hazırlık işlemleri ve sevk için kanuni bir mazereti olmaksızın askerlik şubesine müracaat etmeyenler bakaya işlemine tabi tutulacak.

 

KARAR: ASKER KENDİ KENDİNİ DÖVMÜŞ

http://www.radikal.com.tr/radikal.aspx?atype=radikaldetayv3&articleid=1130173&categoryid=77

Karar: Asker kendi kendini dövmüş

Radikal'in 'Askere veda dayağı' haberi üzerine inceleme yapan Genelkurmay Adli Müşavirliği, erin elleriyle başına vurup yaralandığı sonucuna vardı.

Karar: Asker kendi kendini dövmüş

Mesut Çırak Kayseri de askerlik yaparken binbaşı ve 25 asker tarafından dövüldüğünü öne sürmüştü.

Haber: FATİH YAĞMUR 

Kayseri’de askerlik yaparken binbaşı ve emrindeki askerler tarafından dövüldüğünü iddia eden Mesut Çırak olayında Genelkurmay Adli Müşavirliği, yüzündeki yara ve morarmanın elleriyle kafasına vurması, kafasını duvara ve ranzaya vurması suretiyle oluştuğu sonucuna vardı. Soruşturmaya gerek duyulmadı.
Kayseri 12. Hava Ulaştırma Komutanlığı’nda askerliğini yapan Mesut Çırak, aralık ayında bir binbaşı ve emrindeki 25 asker tarafından şiddet gördüğünü iddia etti. Bölüğündeki uyuşturucu kullanımı ve satışını şikâyet ettiği için daha önce iki kez daha dayak yediğini öne süren Çırak, baskılara dayanamayıp 14 Aralık’ta intihar girişiminde bulunduğunu söylemişti. GATA’ya sevk edilen Çırak’a ‘uyum bozukluğu’ gerekçesiyle çürük raporu verilmişti.
Radikal’in, Çırak’ın iddialarını “Askere ‘veda dayağı’ iddiası” başlığıyla duyurmasının ardından Genelkurmay soruşturma başlattı. Radikal’in haberi dayanak gösterilerek açılan soruşturma geçen ay tamamlandı. Hâkim Binbaşı Bedrettin Özgür, soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verdi. Kararın gerekçesinde ise Er Çırak’ın olay yeri tutanaklarında Er T.A.’nın 440 lirasını banka hesabına aktarmak üzere alması ve geri vermemesi sebebiyle aralarında tartışma çıktığının belirtildiği ifade edildi. Yaşanan tartışmaya ise tutanaklarda şu şekilde yer verildiğine değinildi:
“Er Çırak’ın bağırarak, koşarak nöbetçi astsubaylık odasının camına kafa attığı, nöbetçi subayın kendisine ‘Ne oldu Mesut?’ diye sorduğu sırada sürekli çömelip kalktığı, bir sağa bir sola gittiği, anlaşılmaz şekilde konuştuğu ve bu hususların tanık beyanları ile de doğrulandığı...” 

‘Kendini duvara vurmuş’ 

Adli Müşavirlik, olay yeri tutanağından ve olay günü koğuşta bulunan tanıkların ifadelerinden hareketle, soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi. Kararın sonuç kısmında şunlar kaydedildi:
“Er Mesut Çırak’ın ilişik kesmede normal bir faaliyet olarak yapılan ‘yatağın çarşaflarının sökülmesi’ faaliyeti ile ilgili görevlinin ikazına tepki göstererek ‘Ne bu ya hâlâ askerlik mi yapacağım’ diye bağırarak elleriyle kafasına vurmaya, kafasını ranzaya ve duvara vurarak kendini yaralamaya başladığı, orada bulunanların kendisine engel olmaya çalıştıkları ancak başaramadıkları, yüzündeki yara ve morarmanın kafasını duvara ve ranzaya vurması suretiyle oluştuğu anlaşılmıştır. Radikal gazetesinde yayımlanan habere konu olayda adı geçen personele atfedilebilecek bir suç unsuru görülmediğinden soruşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.”

 

DUMANLI DAĞI'NDA TSK'DAN TATBİKAT

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/dumanli-daginda-tskdan-tatbikat-haberi/597602

Dumanlı Dağı'nda TSK'dan tatbikat

Dumanlı Dağı'nda TSK'dan tatbikat

Anadolu Yıldızı-2013 Arama Kurtarma Tatbikatı, İzmir'in Menemen ilçesi Dumanlı Dağı mevkisinde düzenlenen kara safhasının ardından sona erdi.

İZMİR

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arama kurtarma unsurlarının imkan ve kabiliyetlerinin denendiği, 2 helikopter, bir uçak ve dağcılık timinin görev aldığı tatbikatta, senaryo gereği, Dumanlı Dağı'nda kaybolan dağcı grubuna, TSK arama kurtarma unsurlarınca müdahale edildi.

Müdahale sürecinde, Jandarma Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezine dağcı ekibinin kaybolduğuna yönelik bilgi gelmesi üzerine, arama kurtarma timi görevlendirildi. 

Bölgenin geniş ve dağlık olması nedeniyle TSK Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezinden yardım talebinde bulunuldu. Bunun üzerine arama faaliyetlerine, 2 helikopter ve bir uçak da katıldı.

Helikopterlerden indirilen arama kurtarma ekipleri, farklı noktalarda bulunan dağcılara ulaştı. Yaralı dağcıların, ilk müdahalenin ardından helikopterlerle en yakın hastaneye sevk edilmesinin ardından, tatbikat başarıyla sona erdi.

"Tatbikat başarıyla tamamlanmıştır"

Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Halit Günbatar, "Tatbikat, Türk arama kurtarma teşkilatının hedeflerine üst düzeyde katkı sağlayacak şekilde başarıyla tamamlanmıştır"diye konuştu.

Tatbikatı, Genelkurmay Komuta Kontrol Daire Başkanı Tümgeneral Kubilay Selçuk, Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Ömer Bayram Çetin, Ege Ordusu Komutanlığı Harekat Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Mehmet Kaya, 57. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Yılmaz Yıldırım ile 22 ülkeden 30 askeri ateşe izledi.

 

GAZİLERE 2 AY ÖNCE VERDİĞİNİZ SÖZÜ NEDEN HALA YERİNE GETİRMEDİNİZ?

http://tbmm.ajanspress.com.tr/customer/basic/press/Displayer.aspx?id=25193623&

 
KÖŞE YAZILARI
Hamza DÜRGEN
16.07.2014
KURUMSAL YAPI VE TEMAD


SİTE İÇİ ARAMA
ANKET
Sitemize nasıl ulaştınız?
 

TEMAD