ÖNEMLİ LİNKLERZİYARETÇİ SAYISI
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün539
mod_vvisit_counterHafta27298
mod_vvisit_counterAy192202
mod_vvisit_counterToplam3738674GENELKURMAY'DAN 'KOMUTAN VALİ' AÇIKLAMASI

http://www.radikal.com.tr/turkiye/genelkurmaydan_komutan_vali_aciklamasi-1139866

Genelkurmay'dan 'komutan vali' açıklaması

Genelkurmay'dan 'komutan vali' açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı, Valilerin illerdeki askeri birlikleri gerektiğinde göreve çağırabileceği yeni EMASYA düzenlemesiyle ilgili açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı, valilere askeri birliklerden yardım isteme yolunu açan EMASYA’nın yenilendiğini ise doğruladı.

Genelkurmay’ın internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

1- İl İdaresi Kanunu’na açıklık getirmek amacıyla, Bakanlar Kurulu'nun kararı ile hazırlanan "Valilerin 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/d maddesi gereğince; Askeri Birliklerden Yardım İstemesine İlişkin Esaslar" Protokolü, 18 Nisan 2013 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

2- Yürürlüğe giren Protokol; Bir veya birden fazla ilde çıkan veya çıkabilecek ya da bir ilde çıkarak komşu illere sirayet eden veya etmesi muhtemel her türlü toplumsal olay ile terör olaylarında il valilerinin askeri birlik komutanlarından yardım talep etmesi üzerine; askeri birlik komutanlıklarından kuvvet tahsis edilmesi durumunda iller ve kuvvetler arasında işbirliği, koordinasyon, kuvvet kaydırılması ile emir komuta ilişkilerini kapsamaktadır.”

'KIRMIZI KİTAP ' HABERLERİNE YALANLAMA
Öte yandan Genelkurmay, bazı basın yayın organlarında yer alan ve “Kırmızı Kitap” olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin (MGSB) Suriye ’nin yeniden “öncelikli tehdit” olarak algılanacak şekilde değişeceği haberlerini ise yalanladı.

Genelkurmay’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazifesi; T.C. Anayasası, çeşitli kanunlar, 2010 Yılında Başbakanlık tarafından yayımlanan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (MGSB-2010) ve bu belgedeki direktif doğrultusunda hazırlanarak Sayın Başbakan tarafından onaylanan Türkiye ’nin Milli Askerî Stratejisi (TÜMAS-2011) dokümanı ile tanımlanmıştır. Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri; caydırıcılık, güvenlik/harekât ortamının şekillendirilmesi, kriz yönetimi, sınırlı güç kullanımı ve konvansiyonel harp görevlerine ilave olarak, Barışı Destekleme Harekâtı ile 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde talep edildiğinde Doğal Afet Yardım Harekâtı ve İç Güvenlik Harekâtına da destek sağlamaktadır.”

Genelkurmay ayrıca 62.585 kişilik sözleşmeli er kadrosunda 1.305 er bulunduğunu, 623 erin ise eğitiminin devam ettiğini açıkladı.

 

TSK'DAN 'GÖREV TANIMI' AÇIKLAMASI

http://www.cnnturk.com/2013/guncel/07/01/tskdan.gorev.tanimi.aciklamasi/713718.0/index.html

TSK'dan "görev tanımı" açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı yazılı açıklamayla Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görev tanımı ile ilgili tartışmalara açıklık getirdi. Meclis'e gelen İç Hizmet Kanunu'yla ilgili tasarı da askerin yurtdışından gelecek tehditlere karşı vatanı savunma görevine vurgu yapılırken, Genelkurmay Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne atıfta bulundu. Oradaki tanımda iç güvenlik harekatı da askerin vazifeleri arasında sıralanıyor.

TSK sadece yurtdışından gelecek tehlikelere karşı mı vatanı savunacak?

Bu tartışma Meclis'e gelen TSK İç Hizmet Kanunu'nun da içinde yer aldığı torba tasarı ile gündeme geldi.

Çünkü o tasarıda, yurtdışından gelecek tehlike vurgusu yapılırken, iç güvenlikle ilgili bir görev tanımı yapılmıyordu.

Genelkurmay Başkanlığı, yaptığı yazılı açıklamasında, Anayasa ile Milli Güvenlik Siyaset belgesi ve Türkiye Milli Askeri Stratejisi dökümanlarındaki vazife tanımını hatırlattı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri; caydırıcılık, güvenlik/harekat ortamının şekillendirilmesi, kriz yönetimi, sınırlı güç kullanımı ve konvansiyonel harp görevlerine ilave olarak, barış destekleme harekatı ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde talep edildiğinde doğal afet yardım harekatı ve iç güvenlik harekatına da destek vermektedir."

Yazılı açıklamada, bir süre önce sivil emasya iddiaları ile gündeme gelen askerin toplumsal olaylarda kullanılmasına ilişkin protokol ile ilgili de bilgilendirme yapıldı.

18 Nisan 2013 yılında "askeri birliklerden yardım istenmesine ilişkin esaslar" protokolünü imzanlandığı vurgulandı, içeriğine yer verildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Yürürlüğe giren protokol; bir veya birden fazla ilde çıkan veya çıkabilecek ya da bir ilde çıkarak komşu illere sirayet eden veya etmesi muhtemel her türlü toplumsal olay ile terör olaylarında il valilerinin askeri birlik komutanlarından yardım talep etmesi üzerine; askeri birlik komutanlıklarından kuvvet tahsis edilmesi durumunda iller ve kuvvetler arasında işbirliği, koordinasyon, kuvvet kaydırılması ile emir komuta ilişkilerini kapsamaktadır."
 

 

TSK - PERSONEL MEVCUTLARI (TEMMUZ 2013)

                                               

Ana Sayfa » Basın Yayın Faaliyetleri » Türk Silahlı Kuvvetlerinden Haberler

01 Temmuz 2013, Pazartesi 

Personel Mevcutları
(Temmuz 2013)

 

TSK

Askeri Kolluk Kuvvetler

 

Statü

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Toplam Mevcudu

J.Gn.K.lığı Mevcudu

S.G.K.lığı Mevcudu

Toplam

General/Amiral

312

33

1

346

Subay

32.835

5.532

571

38.938

Astsubay

71.163

22.530

1.313

95.006

Uzman Jandarma

-

24.084

-

24.084

Uzman Erbaş

36.807

8.823

669

46.299

Sözleşmeli Erbaş/Er

1.305

-

-

1.305

Uzman Personel Toplamı

142.422

61.002

2.554

205.978

Yedek Subay

6.607

717

21

7.345

Erbaş/Er

263.517

114.997

1.871

380.385

Yükümlü Personel Toplamı

270.124

115.714

1.892

387.730

Askerî Personel Toplamı

412.546

176.716

4.446

593.708

Sivil Memur/İşçi

48.025

3.578

907

52.510

Genel Toplam

460.571

180.294

5.353

646.218

Askeri Personel İçinde Uzman Personel Oranı (Svl.Me./İşçi hariç)

% 35

% 35

% 57

% 35

 

YAŞ'TA 4 KOMUTAN DEĞİŞİYOR

http://www.internethaber.com/yasta-4-komutan-degisiyor-553869h.htm

YAŞ'ta 4 komutan değişiyor!

Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı değişiyor.

Yüksek Askeri Şuranın 1-4 Ağustos tarihleri arasında yapılacak toplantısında, emekli olacak ve terfi edecek 115 General ve Amiralin durumları ele alınacak.

Gazeteport'tan Emin Özgönül'ün haberinde YAŞ'ta değişecek isimler arasında tutuklu 2 Orgeneralin bulunduğu duyruldu. Bu yıl, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları ile, Jandarma Genel Komutanı değişecek. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ise, 2015’e kadar görevini sürdürecek.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’nun yerine Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu’nun, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten’in yerine Orgeneralliğe terfi edecek

Abidin Ünal’ın, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel’in yerine de Oramiralliğe terfi edecek Bülent Bostanoğlu’nun gelmesi bekleniyor. Deniz Kuvvetlerindeki kadro sıkıntısı nedeniyle, DKK Oramiral Bilgel’in görev süresinin, bir yıl uzatılma ihtimali de var. Bu yıl durumları ele alınacak olan ve bir bölümü tutuklu bulunan 115 isim şöyle:

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
-----------------------------------------
ORGENERALLER: Hayrı Kıvrıkoğlu, Bekir Kalyoncu, Nusret Taşdeler
KORGENERALLER: Raif Akbaş (Temditli) Salih Zeki Çolak, Yaşar Güler, Adem Huduti, Ümit Dündar, Nazım Altıntaş
TÜMGENERALLER: Yüksel Öztekin (Temditli), Yaşar Bal (Temditli) Mehmet Daysal (Temditli) Ömer Paç (Temditli) Veysi Sunal (Temditli) Haluk Çetinkaya, Abdullah Barutcu, Taner Düvenci, Mustafa Bakıcı, Sezai Bostancı, Fahri Kır, İlhan Talu, Uğur Tarık Özkut, Ergüder Toptaş, Muharrem Yavaş, Nurettin Işık
TUĞGENERALLER: Levent Gözkaya (Temditli) Ersun Altunsoy, (Temditli) Faruk Küçük (Temditli) Ali Rıza Kuğu (Temditli) Ferhat Özgen (Temditli) Orhan Çınar (Temditli) Muhittin Yenikeçeci (Temditli) Gürsel Öztürk (Temditli) Cengiz Demirci (Temditli) Veli Yıldırım(Temditli) İsmail Gümüştekin (Temditli) Müjdat Uzun (Temditli) Mehmet Okkan, Serhad Habiboğlu, Ahmet Can Çevik, Ali Şahin İşleyen, Selim Mert, Hakkı Önder, Avni Angun, Necdet Yatgın, Mehmet Kaya, Bahadır Özgen, Metin Keşap, Hakan Akkoç, Yücel Karauz, Zekai Aksakallı, Faruk Alpaydın, Nehir Aydın, Yıldırım Alel, Ferhat Özsoy, Suat Dönmez, Mustafa Şenol, Selçuk Bayraktaroğlu, Orhan Büyükgüngör, Fatih Bengi, Akif Vurucu

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
------------------------------------------
ORAMİRAL: Emin Murat Bilgel
KORAMİRALLER: Bülent Bostanoğlu, Can Erenoğlu
TÜMAMİRALLER: Serdar Dülger (Temditli) Soner Polat, Ali Semih Çetin, Hasan Uşaklıoğlu
TUĞAMİRALLER: Ekmel Özdengil (Temditli) Mesut Özel, Macit Arslan, Gündüz Alp Demirus, Levent Görgeç, Ahmet İskender Yıldırım, Hakan Üstem, Osman Kayalar

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

----------------------------------------
ORGENERALLER: Mehmet Erten, Bilgin Balanlı
KORGENERALLER: Abidin Ünal (Temditli) Rıdvan Ulugüler, Akın Öztürk
TÜMGENERALLER: Atilla Özler (Temditli) Atilla Gülan (Temditli) Cihangir Kadakal, İsmail Taş, Tayfur Fikret Erbilgin, Yalçın Ergül, Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, Mehmet Yılmaz Erdoğan
TUĞGENERALLER: Mustafa Avcı (Temditli) Murat Yıldırım, Ali Çetinkaya, Erhan Pamuk, İsmail Güneykaya, Haluk Şahar, Recep Yüksel, Salim Cüneyt Kavuncu, Mehmet Argun, Mehmet T. Özer

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI
-----------------------------------------
KORGENERAL: Osman Eker (Temditli)
TÜMGENERALLER: Mehmet Çörten (Temditli) Harun Ocaklı, İhsan Batı
TUĞGENERALLER: Ümit Yılmaz (Temditli) Ünal Karaosmanoğlu (Temditli) Zeki Es (Temditli), Seyfullah Saldık, Necdet Köse, Musa Çitil, Ali Özkara, Şafak Karakoç

GATA

------------
TUĞGENERALLER: Mustafa Başbozkurt (Temditli) Dilaver Erşanlı (Temditli)
TUĞAMİRALLER: Mehmet Ali Özgüven(Temditli) Hayati Bilgiç

 

ŞEHİT ANNESİ SİTEM ETTİ MADALYA YASASI DEĞİŞTİ

Milliyet gazetesi ve interneti ile gundem haber, en son dakika gelişmeleri , gazete haberleri sizinle

http://gundem.milliyet.com.tr/sehit-annesi-sitem-etti-madalya/gundem/detay/1730228/default.htm

Şehit annesi sitem etti madalya yasası değişti

Meclis’e gönderilen askeri torba yasaya şehit madalyalarının boşanmış ailelerde çocuğa bakan ve velayetine sahip olan ebeveyne verilmesini içeren düzenleme konuldu 

Şehit annesi sitem etti madalya yasası değişti

ÖNDER YILMAZ Ankara

Askerlik görevini yaparken oğlu şehit düşen bir anne Genelkurmay Başkanlığı’na sitem dolu mektup yazdı. Oğlu 3 yaşındayken eşinden boşandığını ve evladına o günden beri kendisinin baktığını belirten şehit annesi, Genelkurmay’a şehit düşen oğlunun madalyasının neden babaya verildiğini sordu.  “Şehitlik madalyasının”, yetişmesinde hiçbir emeği olmayan babaya verilmesinin haksızlık olduğunu belirten anne, bu durumun kendisini derinden yaraladığını dile getirdi. Şehit annesi sitemde bulunduğu Genelkurmay’dan bu durumun düzeltilmesi için gereken kolaylığın sağlanmasını talep etti. Genelkurmay Başkanlığı şehit annesinin mektubunun ardından benzer başvuruların bulunduğunu belirledi. Durum Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e iletildi. Özel’in de annenin başvurusunu haklı bulmasının ardından düğmeye basıldı.

Velayet kimdeyse
TBMM’ye sevkedilen askeri torba yasaya konulan düzenlemeyle, eşlerin boşanması halinde şehitlik madalyasının çocuğa bakan ve velayeti üzerinde olan ebeveyne verilmesi sağlandı. Böylece şehitlik madalyası kapsamında şehit ailelerine sağlanacak tüm avantaj ve kolaylıklardan velayete sahip olan ebeveyn yararlandırılacak. Meclis’e gönderilen Askeri Torba Yasa Tasarısı’nın 24. maddesinde, 24/10/1983 tarihli ve 2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Kanununun 5 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirildi:
“Madalya ve nişanlar hak edenin ölmesi halinde, bu madalya ve nişanlar kendileri tarafından mirasçılarından birine bırakılmamış ise, en büyüklerinden başlamak üzere erkek çocuklarına, yoksa kız çocuklarına, çocukları yoksa babasına o da yoksa annesine, baba ve annenin boşanmış olduğu durumlarda çocuğun velayeti kimde ise ona, anne ve babanın olmadığı durumda eşine, eşinin de yokluğu halinde Medeni Kanun hükümlerine göre kanuni mirasçılarına intikal eder.”
Halen yürürlükte olan ve şikâyete konu olan düzenleme ise mevzuatta “Şehit olan personelin varislerine, Takdirname, Madalya ve Nişan Yönetmeliği gereği Devlet Övünç Madalyası ve Beratı verilir. Madalya, şehidin en büyük erkek çocuğuna, yoksa en büyük kız çocuğuna, yoksa babasına o da yoksa annesine, annesi yoksa eşine, eşinin yokluğu halinde diğer mirasçılarına verilir” düzenlemesi yer alıyor.

 
KÖŞE YAZILARI
Hamza DÜRGEN
16.07.2014
KURUMSAL YAPI VE TEMAD


SİTE İÇİ ARAMA
ANKET
Sitemize nasıl ulaştınız?
 

TEMAD