ÖNEMLİ LİNKLERZİYARETÇİ SAYISI
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1752
mod_vvisit_counterHafta39739
mod_vvisit_counterAy192202
mod_vvisit_counterToplam3625975SİLAH YAŞI YİNE 24'E İNDİRİLDİ

http://tbmm.ajanspress.com.tr/customer/basic/press/Displayer.aspx?id=29906571&

Silah tasarısına ‘çözüm süreci ayarı’

Silah Tasarısı Alt Komisyonu çalışmalarını tamamladı  

LEVENT İÇGEN / VATAN ANKARA

Ruhsatsız silahı olanlar kamu kurumuna teslim edebilecek silahı getirene soruşturma açılmayacak. Bu af düzenlemesinden örgüt mensupları da yararlanabilecek.

TBMM İçişleri Komisyonu bünyesinde oluşturulan Silah Tasarısı Alt Komisyonu çalışmalarını tamamlayarak, taslak raporunu hazırladı. Komisyon tasarıda “çözüm süreci” ayarı yaptı. VATAN’ın ulaştığı taslak raporda son şeklini alan düzenlemeler şöyle sıralandı:

- Terörle Mücadele Yasası’nın 20. maddesi kapsamında suçun aydınlanmasına yardımcı olan itirafçı veya gizli tanık gibi koruma altına alınanlara, hayatlarının tehlikede olduğu belirlenirse silah verilmesinin yolu açıldı.

- Ruhsatsız silahı olanlar, bir yıl içinde ilgili kamu kurumuna teslim edebilecek. Silahına getirene soruşturma açılmayacak. Bu düzenleme eylemlere katılmamamış örgüt mensuplarına da uygulanabilecek.

Silahlara reklam yasağı

- Silah teslimini, ruhsatı veren kamu birimi yapacak. Silah satan şirketler, satın alınan silahları kargo ile ilgili teslim adreslerine gönderecek. Böylece şahısların daha ruhsatını almadan, satın aldığı silahla dolaşmasının önüne geçilecek.

- Silahlar için reklam yasağı uygulanacak. Ancak avcılık gibi tematik yayın yapan televizyon kanalları kapsam dışında kalacak.

- İzinsiz kalaşnikof, lav silahı gibi savaş silahı imal veya ithal edenlere en az 10 yıl hapis ve 200 bin TL’ye kadar para cezası verilecek. Bu silahlar, top, tank, roket gibi ağır silahları kapsaması halinde bu cezalar iki katına çıkarılacak.

- Başbakanlar, Emniyet müdürleri, polisler, askerler başta olmak üzere kim olursa olsun geçmişte alınmış veya yeni verilmekte olan tüm silahların mermi çekirdek ve namlularına ilişkin balistik veriler tek bir merkezde toplanacak. Eski ruhsat sahipleri, 3 yıl içinde verilerin Balistik Veri Bankası’na girilmesini sağlayacak.

- Uzun süre hangi yaş sınırında olacağı tartışılan silah satın alma ve taşıma yaşı taslakta 24 olarak belirlendi. Alt Komisyon daha önce bu yaşı 25 yaş olarak belirlemişti. Av tüfeği taşıma yaşı ise 18 olarak netleşti.

Rapor şartı yasa metninden çıkarıldı

- Biber gazı ilk kez tanımlandı. Ancak polisin biber gazı kullanımına herhangi bir sınır getirilmedi. Sokaktaki vatandaşın kullanacağı biber gazına yönelik sınırlar ise yönetmelikle belirlenecek. Biber gazındaki kimyasal etken madde polisin kullandığı yüzde 12 oranından daha düşük olacak.

- TSK, MİT, Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet, görevlerini yerine getirmek amacıyla görevlerine uygun her türlü silah ithal edebilecek. Muhalefetin tüm itirazına rağmen “her türlü” ifadesi metinden çıkarılamadığı için Emniyet’in tank, top, füze, uçak gibi ağır savaş silahı ithal etmesinin yolu açıldı.

- Silah ruhsatı için heyet raporu veya tek doktor görüşünün yeterli olacağı tartışması farklı boyut kazandı. Alt Komisyon silah ruhsatı için doktor raporu şartını yasa metninden çıkararak yönetmelikle belirlenmesini kararlaştırdı.

 

TBMM - KANUN TASARI VE TEKLİFLERİ SONUÇ FORMU (ŞEHİT VE GAZİLER İLE YAKINLARI HAKKINDA)

Türkiye Büyük Millet Meclisi

Kanun Tasarı ve Teklifleri Sonuç Formu


Görüntülenen Kayıt Aralığı : 1 - 4
Toplam Kayıt Sayısı : 4
Dönemi ve Y.Yılı Esas No Başkanlığa Geliş Tarihi Önergenin Özeti
24 / 3 2 / 1440 09/04/2013 Şehit ve Gaziler ile Yakınları Hakkında Kanun Teklifi
Teklif ile, şehit ve gaziler ile yakınlarının bazı mali ve sosyal hakları kapsamında bunlara yapılacak aylık, yardım ve benzeri ödemeler, askerlik, eğitim, istihdam, konut hakkı, seyahat, pasaport, silah bulundurma, spor müsabakalarına katılım, araç satın alma, tatil, hac, huzurevi ve benzeri hususlardaki imkân ve öncelikler düzenlenmekte ayrıca Şehit ve Gazi İşleri Başkanlığının kurulması ve çalışma esaslarının düzenlenmesi öngörülmektedir.
Son Durumu : KOMİSYONDA Metni Diğer Bilgiler...
24 / 3 2 / 1312 28/02/2013 Çanakkale Savaşlarına Katılanlara Şeref Madalyası Verilmesine Dair Kanun Teklifi
Teklif ile Çanakkale savaşlarına katılan, şehit ve gazi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına şeref madalyası verilmesi amaçlanmaktadır.
Son Durumu : KOMİSYONDA Metni Diğer Bilgiler...
24 / 3 2 / 1161 14/01/2013 Özel Öğretim Kurumları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
Teklif ile, Özel öğretim kurumlarının ücretsiz okutmakla yükümlü olduğu öğrenci sayısının alt sınırının kurumda öğrenim gören öğrenci sayısının yüzde üçünden yüzde dördüne çıkarılması ve bu kontenjanın en az yarısının şehit ve gazi çocuklarına ayrılması öngörülmektedir.
Son Durumu : KOMİSYONDA Metni Diğer Bilgiler...
24 / 2 2 / 276 09/01/2012 Emniyet Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
Teklif ile emniyet teşkilatı mensupları ile çarşı ve mahalle bekçilerinin, emniyet teşkilatı mensubu şehit ve gazi ailelerinin kurdukları şehit ve gazilere yönelik yardımlaşma derneklerine ve vakıflara üye olabilmeleri öngörülmektedir.
Son Durumu : KOMİSYONDA Metni Diğer Bilgiler...

 

GAZİ JANDARMA ER MUSTAFA DANACI ZİYARET EDİLDİ

http://tbmm.ajanspress.com.tr/customer/basic/press/Displayer.aspx?id=29880859&

 

KIŞLADA ŞOKE EDEN OLAY: 7 ASKER YARALI

http://haber.stargazete.com/guncel/kislada-soke-eden-olay-7-asker-yarali/haber-760250 

Kışlada şoke eden olay: 7 asker yaralı

Eğitim Tugay Komutanlığı'na bağlı Batı Kışla'da saat 20.00 sıralarında henüz bilinmeyen nedenle erler arasında kavga çıktı. 14 askerden oluşan iki ayrı devrenin birbirine girdiği kavga tel örgü dışına çıkarken, 7 asker çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralılardan biri Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'ne, 6 er de Merkez Efendi Devlet Hastanesi'ne kaldırılıp, tedaviye alındı. Kavgaya karışıp kaçmak isteyen askerlerde polis tarafından yakalandı. Erlerden 3'ü Doğu Kışlaya'ya, 3 er de Batı Kışla'ya götürüldü. Hastaneye kaldırılan yaralı erlerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Askeri yetkililer kavgayla ilgili soruşturma başlattı.

 

GEZİ EYLEMLERİ PAŞALARI BÖLDÜ

http://www.taraf.com.tr/haber/gezi-eylemleri-pasalari-boldu.htm

Gezi eylemleri paşaları böldü

ARZU YILDIZ / ANKARA


Gezi eylemleri paşaları böldü

Sincan Cezaevi’ndeki paşaların bir kısmı Gezi Parkı eylemlerini destekliyor. Bazıları ise bunlara karşı çıkıyor. Çevik Bir, protestoları destekleyenler arasında

28 Şubat dönemiyle ilgili “Anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanacak olan ve halen Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan paşalar, Taksim Gezi Parkı eylemi konusunda ikiye bölündü.

Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir ile emekli general Kamuran Orhan’ın da dahil olduğu grup eylemleri desteklerken 28 Şubat döneminde İstihbarat Başkanlığı’nda görevli olan emekli General Çetin Saner ile emekli General Mustafa Bıyık, “Milletin malını yakıp yıkarak hak hukuk aranmaz” dedi. Eylemcilerin çevreye zarar vermesini kınayan paşalar ve askerler, “Biz ırkçı milliyetçi değiliz, millet milliyetçisiyiz. Milletin malına zarar verilmesi doğru bir yöntem değil” dedi. Çevik Bir ve diğer isimler ise “Haklarını arayan kitleyi destekliyoruz” yorumunda bulundu. Bu arada, Ankara Barosu’na kayıtlı kırka yakın avukatın eylemlerde alanda bulunan polisler hakkında dava açılması halinde gönüllü olarak polisleri savunacakları öğrenildi.

 
KÖŞE YAZILARI
Hamza DÜRGEN
16.07.2014
KURUMSAL YAPI VE TEMAD


SİTE İÇİ ARAMA
ANKET
Sitemize nasıl ulaştınız?
 

TEMAD