Dolar 33,0229
Euro 35,9924
Altın 2.546,79
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Az Bulutlu
Ankara
32°C
Az Bulutlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 34°C
Sal 31°C

138 GÜN GEÇTİ, DEVLET AFYON ŞEHİTLERİNİ UNUTTU

138 GÜN GEÇTİ, DEVLET AFYON ŞEHİTLERİNİ UNUTTU
22/01/2013 11:49 AM
20.257
A+
A-

http://www.ajanspress.com.tr/customer/basic/press/Displayer.aspx?id=20667090&

138 gün geçti, devlet Afyon şehitlerini unuttu

5 Eylül’de patlayan mühimmat deposunda 25 asker şehit oldu. Aradan 4.5 ay geçti. Devlet, şehit ailelerini ne aradı ne sordu. Maddi yardımda da bulunmadı

Saygı ÖZTORK

5 Eylül 2012’de saat 21.15’te Afyonkarahisar’daki 41’inci Mühimmat Bölük Komutanlığı’na ait 32 numaralı mühim­mat deposu patladı. 25 askerimiz şehit oldu. Aradan 138 gün geçti. Mehmetçik Vakfı dışında ailelere yardım eden olmadı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, şehit düşen 25 aske­rin ailesinin mağduriyetinin gi­derilmesi için yasa teklifi hazır­ladı. Umut Oran ailelerin talep­leri üzerine, "Askerlik görevinin ifası sırasında yaşamını yitiren­lerin aileleri, gazi ve vazife ma­lullerinin korunması ile bazı ka­nunlarda değişiklik yapılması" hakkındaki teklifini TBMM Baş­kanlığı’na sundu. Şehit yakınları ve gazilerle yakından ilgilenen, sorunlarım TBMM’ye taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, SÖZCÜ’ye yasa önerisini şöyle anlattı:

‘Doğal afet sözü üzdü’

"Aradan geçen 4.5 aya karşın şehitlerimizin ailelerine TSK’nın Mehmetçik Vakfı dışında bir ödeme yapılmamış, hatta acılı aileleri arayan soran dahi olma­mıştır. Bütün bu acıların üzerine şehit askerler için ‘doğal afet şe­hidi’ gibi zorlama bir tanım üre­tilerek çözüm getirilmeye çalışıl­ması şehitlerimizin yakınlarının acısını artırmıştır.

‘Yardım acilen yapılmalı’

Afyon’daki patlamada yaşamım yitiren semtlerimizin ailelerine te­rörle mücadele kapsamında şehit olanların yakınlarına yapılan yar­dımların acilen yapılması amacıy­la bir teklif hazırlanmıştır. Teklif­le, tekrarlanmaması dileğinde bu­lunulan benzeri durumların ya­şanması halinde mağdur ailelerin gereksinimlerinin süratle gideril­mesi amacıyla gerekli düzenleme­lerin yapılmasını sağlama amacı da yerine getirilecektir."

Patlama geceyi adeta gündüze çevirmişti

Afyon’daki kışlada bulunan mühimmat deposunda el bombaları tasnif edilirken patlama meydana gelmişti. Bu elim olayda 2’si astsubay, 2’si uzman, 21’i er olmak üzere toplam 25 asker şehit olmuştu. 4’ü asker 8 kişi ise yaralanmıştı.

Oran’ın yeni teklifi malul, gazi ve şehit yakınlarının sorununu çözecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın, Afyon şehitlerinin dışında şehit yakınları, gaziler ile malullerin yaşadıkları sorunları çözmeyi de amaçlayan teklifinin getirdiği yenilikler şöyle:

1. derece şehit yakınlarından birisi kamuda işe yerleştirilecek.

1. derece şehit veya malul yakınlarına da tazminat ödene­cek.

Şehitlerin askerlik yapmamış en büyük erkek kardeşi askerlik­ten muaf tutulacak. Diğer kar­deşler, eve yalan kışlada askerlik yapacak.

1. derece şehit yakınları, gazi ve malullere, engelli yurttaşları­mızda olduğu gibi doğrudan Başbakanlık tarafından tanıtım kartı verilecek.

1. derece şehit yakınlarının, gazi ve malullerinin ikamet ettikleri konutların elektrik faturala­rında yüzde 50 indirim, içme su­yunda yüzde 40 olan indirim yüzde 90 yapılacak.

Şehitlerin 1. derece yakınları­nın yurt içinde TCDD ve deniz yollan ile şehir içi toplu taşımacılıktan indirimli seyahat edebilmesi sağlanacaktır.

Aile ve Sosyal Politikalar Ba­kanlığı’na, 1. derece şehit yalan­lan ile gazi ve malullerin yurt içinde havayolu taşımacılığından yüzde 50 indirimli yararlanması için gerekli girişimlerde bulun­ma görevi verilmektedir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.