DOLAR 8,0844
EURO 9,7548
ALTIN 460,27
BIST 1.377
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 19°C
Çok Bulutlu
Ankara
19°C
Çok Bulutlu
Çar 17°C
Per 18°C
Cum 23°C
Cts 26°C

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
28.10.2019
6
A+
A-

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin Değerli Mensupları,

Bu yıl, aziz milletimizin Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde, eşsiz bir zaferle kurduğu Cumhuriyetimizin 96’ncı Kuruluş Yıl Dönümünü kutlamanın heyecanını yaşıyoruz.  

Cumhuriyet Bayramı; ülkemizin bütünlüğünün, toplumumuzun birlikteliğinin coşkuyla kutlandığı ve bu vatan uğruna canlarını, gözlerini kırpmadan feda eden aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin bir kez daha minnetle yad edildiği bizi biz yapan ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlendiğimiz günlerdendir.

Cumhuriyet, etnik kökeni ne olursa olsun tüm yurttaşlarını Türk Milleti çatısında birleştirerek, çatısı altında toplananları her türlü tehditten koruyan en büyük güvence olmuştur. Bugün, çevremizdeki ülkelerde yaşanılan olaylar değerlendirildiğinde, Büyük Devlet Adamı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün o gün ortaya koyduğu bu iradenin anlam ve değeri daha net olarak anlaşılmaktadır. Bu nedenle bizlere emanet edilen Cumhuriyet en büyük mirasımızdır, O’nu koruyup, daha da ileri götürme azim ve kararlığındayız.   

Emekli olsak da bir parçası olmaktan gurur duyduğumuz Türk Silahlı Kuvvetleri; en son Barış Pınarı Harekatı’nda da görüldüğü gibi Cumhuriyet’in temel değerlerine ve kazanımlarına tam bir inançla bağlı, silah arkadaşlığı duygusu, birlik ve beraberlik ruhu ile kenetlenmiş, nitelikli ve çağdaş yeteneklerle donanmış personeliyle, ülkemizin korunmasında kendisine düşen görev ve sorumlulukları en iyi şekilde yerine getiren, gerektiğinde sınırlarımız ötesinde de ülkemizi her türlü tehlikeye karşı koyarak, uluslararası alanda da giderek yükselen bir profil sergileyerek bölgesindeki barış ve huzurun teminatı olmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, bize bu Cumhuriyet’i armağan eden ebediyete intikal etmiş tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anarak, hayatta olan gazilerimize de saygılarımızı sunarken Silahlı Kuvvetlerimizin fedakar mensuplarının, değerli ailelerinin, emekli meslektaşlarımız ile ailelerinin ve milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, başarı, sağlık ve mutluluk dolu güzel günler diliyorum.

Hamza DÜRGEN

TEMAD Genel Başkanı

 
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI'MIZ KUTLU OLSUN

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI'MIZ KUTLU OLSUN
28.10.2018
0
A+
A-

 

 

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin Değerli Mensupları,

Bu yıl, aziz milletimizin Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde, “Ya istiklal ya ölüm!” parolasıyla başlattığı ve bütün imkansızlıklara rağmen büyük fedakarlık ve kahramanlıklar göstererek eşsiz bir zaferle taçlandırdığı, Kurtuluş Savaşı’nın neticesinde kurulan ve kendi vatanı üzerinde bağımsız yaşama iradesinin vücut bulduğu bir eser olan Cumhuriyetimizin 95’inci kuruluş yıl dönümünü kutlamanın kıvancını yaşayacağız.

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” esası üzerine inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti, günümüzde evrensel bir nitelik kazanan bu ilkeyi bayraklaştıran devletlerden biri olarak Türk ve dünya tarihinde özel bir yere sahiptir. Zira milletimizin modern dünya milletleri arasındaki yerini almasını sağlayan ATATÜRK İnkılaplarının en büyüğü; milli egemenliğe dayalı, tam bağımsız, çağdaş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıdır.

İmparatorluklar döneminin, ardında büyük savaşlar ve yıkımlar bırakarak sona erdiği bir süreçte, Yüce Önder ATATÜRK’ü kazanılan bağımsızlık mücadelesinin neticesinde kurulacak yeni devletin yönetim şeklini Cumhuriyet olarak belirlemeye yönelten etkenleri doğru anlamanın, genç nesillerin Cumhuriyet’in değerini kavraması bakımından önemli olduğunu düşünüyorum.

Bugün, çevremizdeki coğrafyayı ve yaşanılan olayları dikkatle irdelediğimizde, Büyük Devlet Adamı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün o gün ortaya koyduğu bu iradenin anlam ve değeri daha net olarak anlaşılmaktadır.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Türkiye’yi modern bir devlet ve toplum yapısına sahip kılacak yegane siyasal rejimin Cumhuriyet olduğu inancını taşımaktadır. Çünkü Cumhuriyet, milletin irade ve egemenliğini, vatandaşın devlete ve devletin vatandaşa karşı hak ve vazifelerini en ideal biçimde düzenleyen yönetim şeklidir. “Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir.” Diğer bir deyişle, “Demokrasi prensibinin, en modern ve mantıki uygulanmasını sağlayan hükümet şekli, Cumhuriyet’tir.”

Türk milletinin özgüvenini ve hep birlikte güçlü yarınlar kurma iradesini yansıtan Cumhuriyet; hem her alanda ilerlemenin kaynağı hem de çatısı altında toplananları her türlü tehditten koruyarak ulusal birlik ve beraberliğin sağlanmasının en büyük güvencesi, milletimizi muasır medeniyet seviyesine ulaştıracak adımların en önemlisi olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bize miras bıraktığı, sürekli gelişimi ve değişimi öngören, çağın değerleri ve yaklaşımlarıyla uyumlu fikir ve düşünceleri, bugüne kadar olduğu gibi yarınlarda da bizlere rehber olmaya devam edecektir.

Cumhuriyet Bayramı’nın yıl dönümü vesilesiyle, bizlere Cumhuriyetimizi armağan eden başta Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşerek bu vatanı bizlere miras bırakan tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, minnet, saygı ve şükranla anıyorum.

Şehit ve gazilerimizin kıymetli aile fertlerinin, hayatta olan kahraman gazilerimizin, Silahlı Kuvvetlerimizin fedakar mensuplarının, değerli aile bireylerinin, emekli mensuplarımızın ve yüce milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, kendilerine başarı, sağlık ve mutluluk dolu güzel günler diliyorum.  

Hamza DÜRGEN

TEMAD Genel Başkanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.