DOLAR 8,0956
EURO 9,7502
ALTIN 461,01
BIST 1.377
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 22°C
Gök Gürültülü
Ankara
22°C
Gök Gürültülü
Sal 19°C
Çar 17°C
Per 18°C
Cum 23°C

ABD-TSK ARASINDA ESRARENGİZ ANLAŞMA

ABD-TSK ARASINDA ESRARENGİZ ANLAŞMA
28.11.2012
16
A+
A-

http://www.medyatakip.com/medya_sistem/yb_kupurgoster.php?gno=2012112933159

ABD-TSK arasında esrarengiz anlaşma

Öymen: Bakan ya da Genelkurmay Başkanı’nın imzası olmalı

Hükümet tarafından TBMM’ye sunulan ve ABD ile Türk Özel Kuvvetleri arasında işbirliğini öngören mutabakat muhtırası tartışma yarattı. Anlaşmada süre sınırı getirilmezken, yasa gerektiren anlaşmanın albay düzeyinde imzalanmış olması dikkat çekti

ABD Özel Kuvvetleri ile Türk Özel Kuvvetleri arasında süresiz işbirliğini öngören mutabakat muhtırası ile ilgili yasa tasarısı Başbakan Erdoğan imzasıyla 22 Kasım’da TBMM’ye gönderildi. Tasarı ile ABD Delta Force birliklerinin Türkiye’ye gelmesinin önü açılırken, daha önce bu kuvvetlerin TBMM’nin onayı alınmadan gelip gelmediği tartışılmaya başladı. ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ve ABD’nin Avrupa’daki kuvvetlerinden sorumlu komutanı Mark Hertling’in yaptığı, ancak Türk tarafının yalanladığı “Türkiye’ye ABD Özel Kuvvetler mensuplarının gönderildiği” açıklamasına dikkat çeken kaynaklar, ABD Genelkurmay Başkanı’nın açıkladığı konuya yasal kılıf mı bulunmaya çalışıldığını sordular.

Öymen: Anlaşma sakıncalı

Eski NATO Daimi Temsilcisi Emekli Büyükelçi Onur Öymen anlaşma ile ilgili olarak Aydınlık’a yaptığı açıklamada, mutabakat muhtırasının, ilgili yasa TBMM‘den geçirilmeden uygulanmasına dikkat çekti. Öymen yasa tasarısı ile ilgili olarak şunları söyledi: "Yasa metninin gerekçesinde 10-28 Eylül’de ABD’de yapılacak bir tatbikattan söz ediyor.

Ama TBMM onayı alınmadan tatbikat yapılmış görünüyor. Bu TBMM iradesini yok saymaktır. Anlaşmalar genellikle süreli olur. Ama bu anlaşmada süre yok. Bu ilginç. Aynı zamanda sakıncalı. Bu kadar önemli bir konuda hazırlanan mutabakat muhtırasının altında albay düzeyinde kişilerin imzası var. Bu doğru değil. Usul bu tür mutabakat metinlerinin altında Bakanın imzasının olmasıdır. Teknik bir konu ise Genelkurmay Başkanının imzası olması gerekir."

Demokrat Parti döneminde binbaşılar imzalamıştı

Geçmişte bu konuda acı tecrübeler yaşandığını da hatırlatan Öymen, "Demokrat Parti döneminde binbaşılara bile imza attırılmış anlaşmalar vardır. Bu çok sıkıntılar yaşanmasına yol açmıştır" diye konuştu.
Adının açıklanmasını istemeyen bir emekli büyükelçi de anlaşma ile ilgili kaygılarını dile getirirken geçmişi hatırlattı.
AKP’nin TBMM onayı olmadan yabancı askerlere Türkiye’yi kullandırdığını, bu konuda sicilinin bozuk olduğunu ifade eden emekli büyükelçi, şunları söyledi: "2003’te ABD’nin Irak’ı işgali öncesinde ABD Özel Kuvvetleri TBMM onayı olmadan Türkiye üzerinden Irak’a geçti. Bu Yüce Divanlık bir suçtur ve işlenmiştir.
Bu anlaşmada benzer kokular var. ABD Genelkurmay Başkanı ve ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı açıkça Türkiye’ye Özel Kuvvetler mensuplarının gittiğini bildirdi. Bizimkiler hemen yalanladı. Suç olduğunu bildikleri için yalanladılar. Şimdi bu işe kılıf hazırlama durumu var gibi."

‘Mutabakat Muhtırasında’ dikkat çeken noktalar:

Gönderen Ülke (GÜ) tanımı:

"Bu MM’nin amacına ilişkin olarak, ev sahibi ülkenin topraklarına, hava sahasına ve kara sularına, tatbikatı yürütmek üzere, sivil unsurlar, gemi, uçak, araç, mühimmat, teçhizat, füze ve hava, deniz ve kara harekat kaynakları gibi her türlü destek unsurları ile birlikte asker gönderen ülkedir.

" Ev Sahibi Ülkenin (ESÜ) genel sorumlulukları:

"ESÜ Katılımcısı, gerektiğinde onaylanmış tatbikat planları ve ulusal usullere uygun olarak ESÜ’nün ulusal kara, deniz, hava ve anayollarının GÜ kuvvetlerince kullanmasına ilişkin onay almak amacıyla ilgili ESÜ kuruluşları ile eşgüdüm sağlamak için makul seviyede çaba sarf edecektir."

"ESÜ Katılımcısı tatbikat ve eğitim faaliyetleri için gerekli gümrük usullerini ve herhangi patlayıcı ve mühimmatın intikali de dahil olacak şekilde ülke sınırlarından emniyetli bir şekilde giriş, ülke içerisinde intikal ve topraklarından çıkışını diğer ESÜ hükümet kuruluşları ile koordine edilmesine yardımcı olacaktır."

Güvenlik Ve Emniyet:

"Katılımcılar, ulusal ve ilgili uluslararası yönetmelik ve Katılımcılar arasında yürürlükte olan güvenlik düzenlemeleri/anlaşmalarına uygun olarak taşınması ve muhafazası koşuluyla gizlilik dereceli malzemeleri getirme yetkisine sahiptir.
GÜ’nün kullanımına açılan tesisler GÜ’nün kendi teçhizat ve malzemesini emniyet altına alabileceği şekilde düzenlenecektir. ESÜ Katılımcısı ise, hassas bilgilerin risk altında olduğu eğitim ve tatbikat destek bölgesine/bölgelerine yetkisiz personel girişini engelleyecek makul önlemleri alacaktır."

Uyuşmazlıkların Çözümü:

"Bu MM’nin yorumlanması ya da uygulanması konusundaki herhangi bir uyuşmazlık, Katılımcılar arasında istişare yoluyla çözümlenecek ve çözüm için uluslararası bir mahkeme ya da bir diğer üçüncü tarafa başvurulmayacaktı. Anlaşmaya varılamaması halinde, uyuşmazlık (uyuşmazlıklar) çözüm için diplomatik kanallara havale edilebilir."

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.