Dolar 32,8188
Euro 35,1862
Altın 2.449,88
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Açık
Ankara
32°C
Açık
Sal 31°C
Çar 31°C
Per 31°C
Cum 30°C

ASSUBAYLAR İÇİN BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR…

ASSUBAYLAR İÇİN BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR…
03/01/2013 11:12 AM
20.392
A+
A-

İnci KAYAR

ASSUBAYLAR İÇİN BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR…

Ekonomik nedenler, mobing, keyfi uygulamalar, eşitsizlik astsubayları bunaltırken, umutsuzluk ve geleceğe olan güvensizlik de intiharları tetikleyen durumların başında gelip son yıllarda sayıları artan intihar vakaları gündeme oturmuş durumdadır. Düşünelim ki bir ülkenin ordusunun temelini oluşturan sayıları binleri bulan assubaylar köleci zihniyete bağlı yaşama layık görüldükleri için, İnsan Hakları ihlalinin son seviyesizliğini yaşadıkları için artık bıçak kemiğe dayandı deyip ne kendini ne de ailesini gözleri görmeyerek hayatına son verme yolunu seçmektedirler. Hepimiz elhamdüllillah Müslüman isek ve intiharında Rabbimin katında bile kabul görmediğini bilen inançlılar isek bu duruma bu evlatları azmettirmek niyedir. Bu veballe nasıl yaşarız toplum olarak?

Halihazırda TSK’da 34 bin subay 97 bin astsubay var. Son on yılda TSK’da intihar eden asker sayısı iç güvenlik harekatında şehit olan personel sayısını geçti. 2002- 2012 yılları arasında şehit olan asker sayısı 818, intihar eden asker sayısı 934. Sadece 2012’nin son bir aylık döneminde (13 Kasım-10 Aralık) 6 astsubay intihar etti. Astsubaylar üzerindeki en büyük baskı bitmek bilmeyen denetlemeler olarak bilinmektedir ki nasıl bir denetleme öncesi hazırlığı ise artı askerde mantık olmaz gibi yanlış ve klişeleşmiş bir düşünce ile ama nedense bu görüş sadece astsubay ve alttaki ünvanlara uygun görülen bir görüş olarak; 7- 8 ay öncesinden başlanılan hazırlıklarda sonunda bir komutan terfi edecek, rütbe alacak diye, astsubay gece – gündüz baskı altına alınması nasıl bir insan hakları ihlalidir. Denetleme hazırlığı denilen de genelde depo düzenlemesi, ağaç budama, çimleri biçmenin yoğunlukta olduğu bir hazırlıktır. Sadece Özel Kuvvetler’de farklı olarak atış ve spor denetlemesi olur. O da bir kez, bu mudur biri terfi alacak birilerinin omuzlarına binip omzuna yıldız takılsın diye Kunta Kinte’lerin arttırılmasına gönüllülük.

Afyon’daki cephanelikte 25 can ne için gitti, onlar da denetleme için hazırlık yapıyorlardı ateş düştüğü yeri yaktı. Bir hafta sonra denetleme vardı. Ertesi gün yapılsaydı, far ışığında yapmaya gerek var mıydı? Eğer ki bu ülkenin ordusunun mensupları ise tüm personeli; hep birlikte bu denetlemeye hazırlanılır, subayın yatıp uyuduğu, astsubayın erlerle denetleme hazırlığı yaptığı bir denetleme hazırlığı hazırlık olamaz.

Hakan Fidan Assubayların aslında layık oldukları yere çıkabilen ender asker adamlarından sadece biridir. Yine; astsubayların şahsım olarak pek çok assubaylarımızın nerelere gelebileceğini aslında gerçekten ordunun belkemiği olan assubayların layık olduğu yere gelebilen ender saygıdeğer assubaylarımızdan kıymeti anlaşılan assubaylarımızdan sadece biridir. O kadar çok o kadar şahsiyetli sadece vatanı için çalışma yapacak binlerce neferden hakkı olan yere gelmiş saygıdeğer bir zat.  Assubayların içinden çıkan gurur abidesidir. Hakkında o kadar çok çıkan haber ve bilgilerin aksine gerçekten de assubayların temsilcisi konumunda olan Hakan Fidan kimdir; 15 yıl Kara Kuvvetleri’nde, NATO Hızlı Mukabele Kolordusu (Almanya) dahil değişik kademelerde astsubay olarak çalıştıktan sonra, 2001 yılında ordudan ayrılmış. Maryland Üniversitesi’ndeki eğitimini de TSK’da çalışırken tamamlamış. İstihbarata duyduğu ilgi akademik çalışmalarına da yansımış ve Mayıs 1999’da ‘İstihbarat ve Siyaset Bilimi: İngiliz, Amerikan ve Türk İstihbarat Sistemlerinin Bir Karşılaştırması’ teziyle yüksek lisans derecesi kazanmış. İsmi Türk kamuoyu tarafından 2003 yılında, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı’nın (TİKA) başına getirildiğinde duyulmuştu. Daha sonraki günlerde yaşadıkları, Fidan’a acemi yanı olan iç siyaset konusunda önemli bir deneyim oldu. Savcılar ve emniyetçiler dün itibariyle görevden el çektirilirken, Fidan, iç siyasetin dinamiklerini yaşayarak öğrenip, önemli bir eksiğini de gidermiş oldu. Astsubay kökenli olup zümrenin layık olduğu yere gelebilenlerden biri olarak assubaylar Sayın Hakan Fidan’a da seslerini duyurmak istemektedirler. Nasıl derseniz; 2008 yılından bu yana assubaylara müjde olan ama çoğu yaşama geçirilmeyen diğer iki yazımda da belirttiği konuların yanında birazdan yazacağım konularda da baştaki İnsan Haklarına ihlal durumunda olan mobing uygulamaları sonunda ortaya çıkan intihar vakalarının önüne geçilmesi adına insanlık adına çalışmaların sonuçlandırılması konusunda assubayların seslerinin duyulması adına yazıma devam ediyorum.

Yapılan çalışma göstermiştir ki yapılan ufak tefek gelişmeler dışında çalışan olarak emeklerinin karşılığı ve insanca yaşamaya layık somut adımlar atılamamıştır. Şöyle ki; 2002 Yılından itibaren hükümet tarafından Astsubaylar hariç kamuda çalışan memur ve emeklilerinin özlük haklarında iyileştirmeler yapılmasına rağmen. Astsubay ve emeklilerine herhangi bir iyileştirme yapılmadı. Hükümet tarafından Astsubaylara yılda birkaç kez zam müjdesi verilmesine rağmen herhangi bir zam yapılmamıştır.

Verilen müjdeler ve yerine getirilen ya da getirilmeyen vaadler yıl yıl incelendiğinde;

16 Nisan 2008: Verilen vaadlerden biri; Lise mezunu Astsubayları birinci derecenin dördüncü kademesine kadar yükseltme olanağı getirdik denirken, emekli olduktan sonra da bu dereceye yükselen Astsubaylar, sanki görevdeymişler gibi yeşil pasaport verilecek denilen müjde sonrasında ne oldu? Sosyal Güvenlik Reformu içindeki madde ile Astsubaylara “1’inci derecenin 4’ünci kademe” hakkı getirilen madde 16 Nisan’da Tasarı Genel Kurul’dan geçti ama sonrasında; bu düzenlemenin önünü kesen ‘Tekrir-i Müzakere, yani yeniden görüşme’ talebi geldi. Astsubaylara verilen hak geri alınarak, emekli ve çalışan binlerce Astsubayın sevinci kursağında bırakıldı.

11 Kasım 2008: 16 maddelik eylem planı oluşturuldu ve neler vardı bu planda;

* Astsubaylara subayların KOMKARSU (Komutanlık Ve Karargah Subaylığı Kursu) eğitimine benzer bir eğitimin verilmesi amacıyla Astsubay Akademisi’nin kurulması. İlk adım Balıkesir’de atıldı. Astsubay Yüksek Okulu’na alay verildi, “Üst Karargah Hizmetler Eğitim Merkezi Komutanlığı” açıldı.

* Astsubaylıktan subaylığa geçiş oranlarının yüzde 5’ten, yüzde 15’e kadar çıkarılması.

* Astsubay Meslek Yüksek Okulu öğrencisinin notuna göre Kara Harp Okulu’na yatay geçiş yapabilmesi.

* Astsubayların OYAK yönetim kadrosunda yer almaları.

* Astsubaylara tahsis edilen sosyal tesis ve lojman oranın düzeltilmesi.

  * Komando İhtisas kursu gören Astsubayların Kara Kuvvetleri içerisinde özel ve nitelikli görevlere atanabilmesi ve ilave tazminat ödenmesi.

* Lisans üstü eğitime kıdem.

* Görev tazminatı.

* Emekli maaşında iyileştirme.

* Yedinci ve dokuzuncu yıllar arasındaki Subaylık müracaatının beşinci ve yedinci yıllara çekilmesi.

* Lise mezunu astsubaylara, Anadolu Üniversitesi’nde ön lisans eğitimine devam etme şansı ve Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda Yönetim Bölümü’nden mezun olanlara lisans eğitimi yapma imkanı tanınması. Böylelikle Astsubayların görev yaptığı süre içinde akademik eğitimine de devam edebilmesi.

* Yurt dışında yabancı dil eğitimi.

*Astsubayların Subay temel kurslarına katıldıkları andan itibaren teğmen rütbesi verilmesi.

* RÜTBE bekleme sürelerinin düzenlenmesi. Astsubaylar 12 yılda başçavuşluğa terfi edip, 18 yıl aynı rütbede çalışabilecek.

* YAŞ haddinden emekli olan Astsubayların askeri hastanelerin B polikliniğinden faydalanabilmesi.

17 Temmuz 2008: Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği heyetini kabul etti. Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleşen kabulün ardından Dernek Başkanı Mustafa Erol gazetecilere açıklamalarda bulundu. Emekli Astsubayların özlük sorunlarını dile getirdiklerini belirten Erol, Başbakan Erdoğan’ın Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’e bu konuda talimat verdiğini söyledi.

22 Mart 2009: Milli Savunma Bakanı Gönül, AK Parti Balçova Belediye Başkan Adayı Kamil Öztürk’ün seçim çalışmalarına katılarak, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Balçova Şubesini ziyaret etti. TEMAD Balçova Şube Başkanı Faruk Özeren, Bakan Gönül’den Astsubayların özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda destek istedi. Başbakanın talimatıyla astsubayların özlük haklarının düzeltilmesine yönelik kanun tasarısı üzerinde çalışıldığını belirten Bakan Gönül’ün, “Başbakanımızın talimatıyla gerekli çalışmalar yapıldı. Genelkurmay Başkanlığından görüş aldık. Özlük haklarınızı düzenleyen kanun tasarısını hazırladık, Başbakanımızın görüşüne sunduk” şeklinde bilgi verdiği açıklandı.

9 Ocak 2011: Astsubaylara iyileştirme getirecek kanun taslağı üzerinde çalıştıkları ifade edildi. yüksek lisans öğrenimi yapan tüm memurlara bir kademe verilirken, TSK Personel Kanunu’nun 83’üncü maddesi doğrultusunda kendi nam ve hesabına yüksek lisans öğrenimi yapan Astsubaylara kademe ilerlemesi yaptırılmasının yanında, ayrıca kıdem verilmeye başlandığını da açıklandı.

5 Eylül 2011: Astsubayların da mali durumunun iyileştirilmesi için çalışma içinde Uzman erbaşlar için de var, sözleşmeli erlerde olacak dendi.

25 Mart 2012: Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş emekli aylıklarına her ay 100 TL ödeme, Yüksek lisansa kıdem mükafatı, TSK mensubu tüm personelin mağdur olmayacağı şekilde emekli personel de dahil olmak üzere özlük haklarında düzenleme yapılması için yürütülen çalışmalar kapsamında, idarenin belirlediği alanlarda yüksek lisans öğrenimi yapan Astsubaylara kademe ilerlemesi yaptırılmakla birlikte ayrıca kıdem de verileceği, Subay, astsubay, uzman erbaşlardan emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 lira ayrıca ödeme yapılması, Birinci dereceden emekli maaşı alanlarla ikinci dereceden emekli maaşı alanlar arasındaki farklılığın giderilebilmesi maksadıyla hazırlanan taslak ile emekli olan personelin emekli aylıklarının hesabında en yüksek devlet memura aylığı brüt tutarının yüzde 70 oranı yüzde 110’a çıkartılması.

31 Temmuz 2012: Rütbelilerin yanı sıra sivil memurlar ile emeklilerin de dahil edildiği çalışmayla özellikle düşük rütbeli personelle astsubaylar ve uzman erbaşlara yüzde 20 “iyileştirme zammı” yapılacağı, Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşların özlük hakları eğitim seviyesine göre ayarlanacak. Öğrenim durumlarına göre, göreve giriş derece ve kademeleri yeniden düzenlenecek. 4 yıllık fakülte ve yüksek okul mezunu olanlar 8/1’den, 2 yıllık fakülte ve yüksek okul mezunu olanlar 9/2’den, lise ve dengi okul mezunları 10/1’den göreve başlamış sayılacak. TSK personelinin,  yükselebilecekleri en son derece ve kademeler değişecek. İki yıl ve daha fazla yüksek öğrenimi bitirenler 1/4’e, lise mezunları 2/6’ya, ortaokulu mezunları 3/8’e ilerleyecek. Yüksek lisans ve doktora yapanlar kademe ilerlemesi yapabilecek. Gelir seviyesi kısmen düşük olan Binbaşı ve daha alt rütbedeki Subaylar ile Astsubaylar, Uzman Jandarmalar ve Uzman Erbaşlar için “hizmet tazminatı artışı” ile yüzde 20 maaş artışı  sağlanacak. Görev tazminatı alamayan birinci dereceye gelmiş muvazzaf ve emekli binbaşı ve başçavuşlar aylık 385 lira iyileştirme zammı alacak.

MİT ve Emniyet emeklileri 2006’dan beri 100 lira ek ödeme alıyor. Makam tazminatı alamayan kıdemli binbaşı ve altındaki Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlar da bu haktan yararlanacak. İkinci dereceden emekli olan Astsubayların birinci dereceye intibakı sağlanarak maaşları ortalama 350 lira iyileştirilecek. Tüm TSK personeline fazla mesaileri için ek ücret verilecek. Erler dahil, afetlerde görevlendirilen tüm askerlere her gün için 63 lira ödenecek. Gemide görevli Deniz Kuvvetleri personeline yurtiçi gündeliği verilecek.

28 Kasım 2012: Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin özlük haklarına yönelik iyileştirmeler; imkanlar dahilinde, ülke şartları ve askerlik mesleğinin kuralları dikkate alınarak, bir sistem bütünlüğü içinde incelenmekte; Genelkurmay Başkanlığı yetkisindeki düzenlemeler hayata geçirilmekte, diğer konular ilgili makamlara teklif edilmektedir.

Burada sorulacak soru; imkanlar dahili olan nedir ?

Bu yazıma kadar pek çok konuyu dile getirdim son üç yazımda da artık belgeleri sunarak önceki yazılarımda sadece iddia olarak görülen pek çok konuyu delilleriyle ortaya koydum. İddiaları belgeleriyle somut durumlar haline getirdim. Yazılarımın arasında pek çok hukuk maddelerinin ihlalinin olduğuna dair örneklerimde ilgili yasaların maddelerine atıf yaparak belirttim. Ordunun değil toplumun belkemiği olan güvenliğimiz yegane temsilcileri olan assubayların artık durumlarının iyileştirilmesi toplumsal vicdan olarak da yükümlülüğümüz olmuştur. Hakkı olan hakkını vermezsen Rabbimin karşısına kul hakkıyla çıkmak gibi bir durumda savunmanı asla yapamazsın…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.