Dolar 33,0781
Euro 36,1449
Altın 2.598,53
BİST 11.139,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Açık
Ankara
32°C
Açık
Cum 33°C
Cts 33°C
Paz 33°C
Pts 32°C

BEDELLİ ASKERLİK İÇİN İKİNCİ FIRSATA DOĞRU

BEDELLİ ASKERLİK İÇİN İKİNCİ FIRSATA DOĞRU
18/12/2012 12:21 PM
2.205
A+
A-

http://www.medyatakip.com/medya_sistem/yb_kupurgoster.php?gno=2012121913721&ky 

Bedelli askerlik için ikinci fırsata doğru

Bir okur mektubuyla başlayan ve köşemde yayınlanan yazılarla yetkililerin dikkatini çeken Bedelli Askerlikte ödeme gecikmesi konusuna, Ak Parti İstanbul milletvekili Sayın Bülent Turan’ın kanun teklifi yüreklere su serpildi.

Bülent Turan, bedelli askerlik tutarının ikinci taksitini yatırmayanlar ve şartları taşıdığı halde başvurmayanlara yeni bir fırsat tanımak amacıyla yasa teklifi hazırladı. Ben de Turan’ın hazırladığı yasa teklifini bugün köşemde sizlerle paylaşıyorum. Umarım beni mail yağmuruna tutan sevgili okurlarımın endişelerini bu şekilde gidermiş oluruz. Bu resmi yazıda, bana sordukları tüm soruların cevabını bulacaklardır.
Bu vesileyle, hem Savunma Bakanımıza, hem de İstanbul Milletvekilimize ilgileri ve ivedi çalışmaları nedeniyle tekrar teşekkür ediyorum.

İşte o teklif

Askerlik kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi:
Madde 1- 21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“Geçici madde 51– Bedelli askerlik hizmeti kapsamında başvuruda bulunanlardan Geçici 46’ncı maddede yer alan bedelin ikinci taksitini herhangi bir nedenle yatıramayanlar ile şartları taşıdığı halde hiç başvuruda bulunmamış olanlardan bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içerisinde kalan miktarı veya tamamını ödeyenler temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.”
Madde 2– Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Madde 3– Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
Gerekçe:
15 Aralık 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6252 sayılı Kanun ile 1111 sayılı Askerlik Kanununa geçici bir madde eklenmiş ve bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle (bu tarih dâhil) 30 yaşından gün almış ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanununa tabi yükümlüler, istekleri halinde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları ve 30 bin Türk Lirası parayı ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacakları hüküm altına alınmıştır.
Aynı düzenleme ile başvuruda bulunanlara öngörülen miktarı başvuru sırasında def’aten ödeyebilmeleri yanında, bedelin yarısını başvuru sırasında diğer yarısını ise başvuru tarihinden itibaren altı ay içinde de ödeyebilme imkanı tanınmıştır.
Uygulamada 6 aylık sürenin hesaplanması başvuru tarihine göre farklılıklar gösterdiğinden, bir kısım yükümlü kalan bedeli ödedikleri halde 6 aylık süreyi geçirdiklerinden bahisle bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmışlardır.
Ayrıca, Geçici 46’ıncı maddedeki şartları taşıdıkları halde bazı yükümlüler zorunlu nedenlerden dolayı bedelli askerlik hizmeti için hiç başvuruda bulunamamışlardır.
Teklif ile bedelli askerlik hizmetine ilişkin uygulamada karşılaşılan bazı sorunların giderilmesi amaçlanmış ve bedelli askerlik hizmeti kapsamında başvuruda bulunanlardan Geçici 46’ncı maddede yer alan bedelin ikinci taksitini herhangi bir nedenle yatıramayanlar ile şartları taşıdığı halde hiç başvuruda bulunmamış olanlara bir ay içerisinde müracaat etmeleri halinde kalan miktarı veya tamamını ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları öngörülmüştür.
Ak Parti İstanbul milletvekili Bülent Turan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.