Dolar 32,5723
Euro 34,9978
Altın 2.430,99
BİST 9.752,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 24°C
Az Bulutlu
Ankara
24°C
Az Bulutlu
Cum 25°C
Cts 24°C
Paz 24°C
Pts 23°C

BU KANUNLAR DA DEĞİŞMELİ (TSK DİSİPLİN KANUNU VE PERSONEL KANUNU İLE SUBAY, ASTSUBAY SİCİL YÖNETMELİKLERİ)

BU KANUNLAR DA DEĞİŞMELİ (TSK DİSİPLİN KANUNU VE PERSONEL KANUNU İLE SUBAY, ASTSUBAY SİCİL YÖNETMELİKLERİ)
06/11/2013 3:19 PM
20.197
A+
A-

http://tbmm.ajanspress.com.tr/customer/basic/press/Displayer.aspx?id=33419155&

Darbe tehdidini bitirmek için bu kanunlar da değişmeli

İdeolojik kadrolaşmaya imkan veren TSK iç hizmet, disiplin ve personel kanunları ile sicil yönetmelikleri düzeltilsin. 

DARBE TEHDİDİ SADECE YARGI KARARLARI İLE ÖNLENEMEZ

Darbecilerin mahkûm edildiği yargı kararlarının yeni darbe girişimleri üzerinde ciddî bir caydırıcılık oluşturacağını, ama darbe tehdidini tamamen ortadan kaldıramayacağını belirten Re′sen Emekliler Derneği Genel Başkanı Servet Kahramaner, askerî mevzuatın tamamında esaslı değişiklikler yapılması gerektiğini vurguladı.

ASKERî YARGI SİSTEMİNİN DE KALDIRILMASI GEREKİYOR
“TSK İç Hizmet Kanunu ile ideolojik kadrolaşmanın önünü açan Disiplin Kanununun yürürlükte olması darbe tehdidinin halen var olduğunun bir kanıtıdır. Ayrıca 926 sayılı TSK Personel Kanunu ile subay, astsubay sicil yönetmeliklerinin değiştirilmesi, yargıda birliğin sağlanması adına askerî yargı sisteminin kaldırılması da gerekir.”
 
Bu kanunlar da değişmeli
Merkezi Eskişehir’de bulunan Re’sen Emekliler Derneği Genel Başkanı Servet Kahramaner, Yargıtay’ın verdiği Balyoz kararlarının caydırıcı olacağını ancak darbe tehdidini tam olarak ortadan kaldırmadığını savundu. Kahramaner, darbe tehdidinin tam olarak ortadan kaldırılması için TSK’da ideolojik kadrolaşmanın önünü açan disiplin kanununun, ayrıca personel kanunu ile subay, astsubay sicil yönetmeliklerinin değiştirilmesi ayrıca, askerî yargı sisteminin de kaldırılması gerektiğini vurguladı. Bir daha darbelerin yaşanmaması adına Balyoz dâvâsı kararlarına saygı duyulması ve sahiplenmesi gerektiğinin altını çizen Kahramaner, “Sağlam bir demokrasinin inşa edilmesi, devlet kurumlarının demokratik, çağdaş bir yapıya kavuşturulması, bireylerin temel hak ve hürriyetlerinin güvence altına alınması ile mümkün olacaktır.” diye konuştu. Darbelerle yüzleşme ve hesaplaşma adına kararlılıkla yürütülen çalışmalarda, darbe mağdurlarına hak iadesi yapılması noktasında ayırımcılık yapılmaması gerektiğini işaret eden Kahramaner, bütün darbe mağdurlarının hak kayıplarının giderilmesinin, yürütülen bu çalışmaları taçlandıracağını kaydetti.
 
 BALYOZ KARARI CAYDIRICI, AMA…
Kahramaner, ülke gündemini yıllardır meşgul eden Balyoz dâvâsı ile ilgili nihaî kararların Yargıtay tarafından açıklanması ile birlikte, artık darbeye teşebbüs etmeye bile kolay kolay cesaret edilmeyeceği ve bu kararların ciddî bir caydırıcılık oluşturacağının görüldüğünü dikkat çekti. Ancak, tüm bunlara rağmen Türkiye’de darbe tehdidinin ortadan kalktığını söylemenin mümkün olmadığını işaret eden Kahramaner, buna ilişkin ise şunları söyledi: “Bugün 1982 darbe anayasasının 35. maddesi değiştirilmesine rağmen çağdaş ve demokratik hayata uygun olmayan TSK İç Hizmet Kanunu’nun, ideolojik bir kadrolaşmanın önünü açan disiplin kanununun yürürlükte olması darbe tehdidinin halen ülkemizde var olduğunun bir kanıtıdır. Bunun dışında 926 sayılı TSK personel kanunu ile subay, astsubay sicil yönetmeliklerinin değiştirilmesi, yargıda birliğin sağlanması adına askerî yargı sisteminin kaldırılması da darbe tehdidini ortadan kaldıracaktır. Bu çalışmalar Türk Silâhlı Kuvvetleri’ni daha modern bir yapıya kavuşturacak adımlar olacaktır.”
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.