Dolar 32,5643
Euro 35,0187
Altın 2.435,25
BİST 9.760,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 25°C
Az Bulutlu
Ankara
25°C
Az Bulutlu
Cum 26°C
Cts 25°C
Paz 23°C
Pts 22°C

GÖRÜŞMEDE BAKANA SORUNLAR İLETİLDİ (ŞEHİT AİLELERİ DERNEKLERİ BAKAN İLE GÖRÜŞTÜ)

GÖRÜŞMEDE BAKANA SORUNLAR İLETİLDİ (ŞEHİT AİLELERİ DERNEKLERİ BAKAN İLE GÖRÜŞTÜ)
03/01/2013 6:20 PM
20.317
A+
A-

http://www.gazihaber.com/haber/2196/gorusmede-bakana-sorunlar-iletildi.html

Görüşmede Bakana Sorunlar İletildi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında saat 15:15’te başlayan Şehit Aileleri Dernekleri ile Bakan arasındaki görüşme sona erdi. Aşağıda bu görüşmeye ilişkin dile getirilen bazı hususlar yer almaktadır.

Görüşmede Bakana Sorunlar İletildi     Sn. Bakan yaptığı konuşmada oldukça hassas bir konu olduğu için en az sorun olacak şekilde yasa çalışmasını yaptıklarını bu konuda eksikleri var ise bunun da değerlendirileceğini iletti. İş hakkı konusunda feragat sorununa değinen Bakan Fatma ŞAHİN, daha önceden 1. iş hakkında iş hakkının %75’inin Şehidin kardeşleri taraından kullanıldığını, Şehit yetimi ve eşine baskı yapılmasını önlemek amacı ile böyle bir düzenleme yapıldığını bildirdi. Bir Şehit kardeşi ise söz alarak Şehitlerin %75’inin  bekar olduğunu, bu oranın normal karşılanması gerektiğini, kendisinin bir Şehit kardeşi olarak Şehidin yetimi olması durumunda bu hakkı öncelikli olarak Şehidin yetimine vereceği bir anlayışta olduğunu belirtti.
   Sn. Bakan adaletli olmaya ve sorunları en aza indirmeye yönelik özen gösterildiğini belirterek eğer bir sorun varsa bununla ilgili de gerekli çalışmanın yapılabileceğini iletti. 

   Şehit Aileleri Dernekleri Yetkilileri Genel Olarak Aşağıdaki Sorunları Dile Getirdiler;  

1- İş hakkında feragat sorunu nedeni ile hakkın kullanılamaması ve yönetmelikteki eksik olan hususlar defaatle dile getirildi.   

2- Görev Şehit yetimlerinin iş hakkından yararlanamadıkları, hatta serbest seyahat kartlarının dahi olmadığı dile getirildi. Ayrıca Açıköğretim harç muafiyetinden bile yararlanamayan Görev Şehidi ailelerinin mağduriyetinin giderilmesi talep edildi.  

3- 1111 sayılı askerlik kanunu çerçevesinde verilen askerlik muafiyetinin "Şehitlik" ten dolayı veriliyorsa Subay, Astsubay ve Polis Şehit çocuklarına da bu hakkın tanınması ve askerlik muafiyetinin getirilmesi dile getirildi.    

4- Bedelsiz askerlikten elde edilen gelire ilişkin son çıkan yönetmelik anlatılarak neden zaten Devlet bütçesinden karşılanan haklara ilişkin finansmanın bu gelirle karşılandığı sorularak verilen sözlerin tutulması istenildi.    

5- Mevcut durumda yalnızca 4 derneğin kamuya yararlı dernek statüsünde olduğunu, bunun anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu, kanun gereği "Şehit" ve "Gazi" kelimelerini başka derneklerin kullanamadıklarını, bu yüzden dolayı bazı dernek Şubelerinin mahkemeye verildiğini, bu yüzden dolayı 2847 sayılı yasada değişiklik yapılmasının şart olduğu Sn. Bakana iletildi.   

6- Kira Bedellerinin yalnızca rütbelilere verildiği iletilerek, bir Şehit eşi kendisinin Şehit eşi olduğunu ve kirada oturduğunu belirtti.

7- 30 Ağustos gibi önemli günlerde 4 dernek dışında diğer derneklerin çelenk koyma haklarının olmadığını, bunun engellendiğini iletti. Yasa düzenlemesi yapılarak bütün Şehit aileleri derneklerinin çelenk koyabilmeleri talep edildi.    

8- Bir çatı altında toplanılması dile getirildi. 47 ilin Şehit aileleri dernekleri Kırıkkale merkezli olmak üzere Sn. Mehmet GENÇER başkanlığında konfederasyon kurulması için start verdiler.    

9- Şehit babası Sn. Mehmet GENÇER, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn. Fatma ŞAHİN’in Şehit Aileleri ve Gazilerden sorumlu Bakan danışmanı oldu.    

10- Vazie malulleri ile Görev Şehitlerinin sorunları dile getirildi. Ayrıca Görev Şehidi yakını "Ben Şehit ailesiyim" diyebilmek istiyorum şeklinde açıklamada bulundu.    

11- Gazilerden tedavileri esnasında iş hakkını kardeşine kullandıranların daha sonradan mağdur olduklarını, Gazilerle ilgili de bir çalışma yapılıp yapılmadığı soruldu.    Bakan Fatma ŞAHİN genel olarak notları aldıklarını ve bu hususlarda çalışma yapılacağı sinyalini verdi. Umarız herkesi memnun edecek bir çalışma olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.