Dolar 33,0229
Euro 35,9924
Altın 2.546,79
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Az Bulutlu
Ankara
32°C
Az Bulutlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 34°C
Sal 31°C

HUKUK DIŞI GÖZALTIYA DAVA YOLU AÇILIYOR

HUKUK DIŞI GÖZALTIYA DAVA YOLU AÇILIYOR
12/02/2013 12:19 PM
20.315
A+
A-

http://tbmm.ajanspress.com.tr/customer/basic/press/Displayer.aspx?id=20875057&

Keyfi gözaltıya dava yolu açılıyor

Eylem Planı’na göre; işkence suçunda zaman aşımı kalkacak, uzun yargılamalar son bulacak, hukuka aykırı gözaltılara tazminat yolu açılacak, vicdani retçilere askerlik yerine kamuda hizmet görevi verilecek. Kadınlar evliyken kızlık soyadını tek başına kullanabilecek.

Yücel KAYAOĞLU – ANKARA

Adalet Bakanlığı, AB ile müzakerede kritik öneme sahip "Yargı ve Temel Haklar" başlığını düzenleyen 23. faslın açılması için ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ hazırladı. Eylem planında Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu ve İdari ve Askeri yargı alanında değişiklikler öngörülüyor. Bu değişikliklerin bazıları 4’üncü yargı paketi ile hayata geçirilecek, eylem planındaki diğer hedefler için ise 5’inci yargı paketi hazırlanacak. Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in bugün Başbakan Erdoğan’a sunacağı eylem planında yer alan önemli hedefler şöyle…
 Yeni düzenlemeyle Başbakan Erdoğan’ın da şikayet ettiği uzun yargılamaların önlenmesi için radikal tedbirler alınacak. Tutuklama tedbiri ancak zorunlu hallerde uygulanacak.
 Uzun yargılamaların önlenmesi için alternatif iç hukuk yolları gelecek. Yargılama sırasında mahkeme tarafından serbest bırakılan kişiler, duruşma bitiminde derhal serbest bırakılacak.
 Tutuklamaya yapılan itirazların incelenmesinde cumhuriyet savcısının görüşünün alınması durumunda bu görüş şüpheli, sanık veya müdafisine de bildirilecek ve cevapları beklenecek.
 Hukuka aykırı gözaltı ve tutuklamaya kesinleşmiş bir karar bulunmaksızın tazminat yolu açılacak.
 Oda hapsi cezası uygulaması gözden geçirilerek AİHM içtihatlarında ortaya konulan ihlal sebeplerini tamamen ortadan kaldıracak düzenleme yapılacak.
 Yargı mensuplarının performans denetiminde davaların makul sürede bitirilmesi kriter olarak dikkate alınacak.
 İntihar riski taşıyan askerlerin etkili bir şekilde belirlenmesi ve makul tedbirlerin alınması yönünde TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği ve Askerlik Kanunu gözden geçirilecek.
 Asker intiharlarında komutanlara dava yolu açılacak. İntihar olaylarında ihmali bulunan yetkililerin tespit edilerek etkin bir şekilde yargılanmaları sağlanacak.
 Tıbbi uygulama hatası ve hastane şartlarının yetersizliğinden kaynaklanan ölümlere tazminat ödenmesinin yanı sıra ömür boyu tedavi giderlerinin karşılanması gibi farklı tazmin yöntemleri belirlenecek.
 Aile içi şiddet suçları için Cumhuriyet savcılıklarında özel bürolar kurulacak.

İşkenceci bedelini ödeyecek

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı eylem planına göre; toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile yakalama ve gözaltına alma uygulamaları esnasında kesinlikle gerekli olduğunda ve orantılı bir şekilde güç kullanılacak.

HABER MERKEZİ – –  Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı eylem planına göre; toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile yakalama ve gözaltına alma uygulamaları esnasında kesinlikle gerekli olduğunda ve orantılı bir şekilde güç kullanılacak.  Bu kapsamda, nezarethaneler ve özgürlüğün kısıtlandığı yerlerde kameralı takip etkili bir şekilde kullanılacak.  İşkence ve kötü muamele sebebiyle devlet tarafından ödenen tazminatların, bu suçların failinden veya soruşturmayı gereği gibi yapmayan kamu görevlisinden tahsili için rücu yolu etkili bir şekilde kullanılacak. İşkence suçu yönünden zamanaşımı  tamamen kaldırılacak. Cumhuriyet savcılarının etkin soruşturma yapabilmeleri için sayıları artırılacak, bazı eylemler suç kapsamından çıkarılarak iş yükleri azaltılacak. 

DİNLEMELERE DÜZENLEME
Arama, el koyma ve iletişimin denetlenmesi gibi tedbir kararları verilirken kararın, uygulamanın denetimine imkan sağlayacak şekilde asgari bilgileri içermesi sağlanacak. Hukuka aykırı elde edilen delillerin yargılamada dikkate alınmaması sağlanacak. Gizli soruşturmacı ve muhbir kullanımı da dahil olmak üzere, delillerin değerlendirilmesine ilişkin AİHM’nin gelişen içtihatları hakkında hakim ve savcılara yönelik farkındalık artırıcı faaliyetler düzenlenecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.