DOLAR 8,0956
EURO 9,7502
ALTIN 461,01
BIST 1.377
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 22°C
Gök Gürültülü
Ankara
22°C
Gök Gürültülü
Sal 19°C
Çar 17°C
Per 18°C
Cum 23°C

KULELİ'DE KURAN DERSİ BAŞVURU SAYISI

KULELİ'DE KURAN DERSİ BAŞVURU SAYISI
19.11.2012
12
A+
A-

http://haber.gazetevatan.com/kulelide-kuran-dersi-basvuru-sayisi/493827/1/G%C3%BCndem

Kuleli'de Kuran dersi başvuru sayısı!

Kuleli’de 24 subay adayı Kuran dersi için başvurdu

Kuleli’de 24 subay adayı Kuran dersi için başvurdu

Levent İÇGEN / VATAN ANKARA

Türk Silahlı Kuvvetlerine subay yetiştiren Kuleli Askeri Lisesi’nde Kuran ve Peygamber’in Hayatı derslerini almak için 24 öğrenci başvurdu. Bu öğrenciler için iki derslik açıldı

Genelkurmay Başkanlığı’nın, askeri okulda Kuran-ı Kerim, Hz. Peygamberin Hayatı ve Temel Dini bilgiler dersine onay vermesinin ardından bir ilke imza atılarak, TSK bünyesinde bu dersler için iki derslik açıldı. VATAN’ın askeri kaynaklardan edindiği bilgilere göre, TSK Ortaöğretim Okullarının Haftalık Ders Çizelgesine dahil edilen Kuran-ı Kerim, Hz. Peygamberin Hayatı ve Temel Dini bilgiler seçmeli derslerini almak için yaklaşık 24’e yakın askeri öğrenci dilekçe ile başvuruda bulundu. Başvuru dilekçelerinin işleme alınmasının ardından her yıl ortalama 350 öğrenci alan Kuleli Askeri Lisesi’nde, 12’şer kişilik iki sınıf oluşturuldu. Ayrıca, 4+4+4 değişikliği sonrasında 5 yıl eğitim veren askeri liselerde önümüzdeki yıldan itibaren 4 yıl eğitim verilmesi kararlaştırıldı.

Eğitime başlandı

Milli Eğitim Bakanlığı ve TSK’nın askeri liseler ve silahlı kuvvetler bando astsubay hazırlama okulları müfredatına “Kuran-ı Kerim, Hz. Peygamberin Hayatı ve Temel Dini bilgiler” derslerinin eklenmesi konusunda anlaşmaya varılmasının ardından TSK, bünyesinde bu derslerin eğitimine başlandı. Askeri liseler de Anadolu liseleri gibi 4+4+4 sisteminin yürürlüğe girmesi ile düzenlenen seçmeli derslerin tamamını almaya başladı. Talim Terbiye Kurulu’nun 5 Ekim tarihli kararı ile Kuleli ve Maltepe Askeri Lisesi öğrencileri haftada 4, Deniz Lisesi öğrencileri haftada 5, Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencileri ise haftada 3 saat seçmeli ders alabilecek. Böylece askeri lise öğrencilerinin haftalık toplam ders saati 40’ı bulmuş oldu. Askeri lise müfredatının 4+4+4 sistemine uyarlanması ile birlikte 5 yıl olan askeri liseler 2013 – 2014 yılından itibaren 4 yıla iniyor.

MEB müfredatında var

TSK, Kuran-ı Kerim, Hz. Peygamberin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin askeri liselerin müfredatına girdiğini şöyle duyurmuştu:

“1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 58’inci maddesindeki “MEB veya diğer bakanlıklar tarafından açılacak okullar (Askeri Liseler dâhil) ile özel okulların derecelerinin tayini, MEB’e aittir. Askeri eğitim kurumlarının dereceleri MSB ile birlikte tespit edilir.” hükmü gereği Askeri Liseler (Astsubay Meslek Yüksek Okulları dahil) eğitim ve öğretim faaliyetlerini MEB müfredatına tabi olarak yürütmektedir. 6287 sayılı Kanunla, “Ortaokul ve liselerde, Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberin Hayatı, isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulur” hükmü getirilmiştir.”

Anadolu ve Fen’e denk

“Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 14 Ağustos 2012 tarihli ve 124 sayılı kararıyla, “Kuran-ı Kerim, Hz. Peygamberin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler” dersleri liselerin 2’nci grup seçmeli dersler listesine eklenmiştir. TSK Ortaöğretim Okulları Yönetmeliği’ne göre; “MEB’e bağlı Anadolu liselerinin fen bilimleri alanına denk program” uygulamakta olan TSK Ortaöğretim Okullarında da, bahse konu düzenlemelerin yapılabilmesi maksadıyla; 6287 sayılı Kanun ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının Kararında belirtilen seçmeli dersler, diğer seçmeli derslerle birlikte TSK Ortaöğretim Okullarının Haftalık Ders Çizelgesine dahil edilmiştir. Bu kapsamda hazırlanan haftalık ders çizelgeleri; TSK Ortaöğretim Okulları Yönetmeliğinin 21’inci maddesi gereği onaylanmak üzere MEB’e gönderilmiş ve MEB Talim ve Terbiye Kurulunun 183 sayılı kararıyla 5 Ekim 2012 tarihinde onaylanmıştır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.