Dolar 32,9370
Euro 35,4006
Altın 2.461,52
BİST 10.767,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30°C
Açık
Ankara
30°C
Açık
Çar 30°C
Per 31°C
Cum 28°C
Cts 28°C

MEMURA TEK ÇATI YOLDA (TSK PERSONELİ DE KİT İŞÇİSİ DE 657'YE TABİ OLACAK)

MEMURA TEK ÇATI YOLDA (TSK PERSONELİ DE KİT İŞÇİSİ DE 657'YE TABİ OLACAK)
01/04/2013 3:27 PM
20.240
A+
A-

http://tbmm.ajanspress.com.tr/customer/basic/press/Displayer.aspx?id=25076758&

Memura tek çatı yolda 

Hüseyin Özay/Ankara 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik öngören tasarı radikal değişiklikler içeriyor. Yeni tasarıyla, mevcut 5 ayrı devlet personel rejimi tek kanunda toplanacak. Maaşlar sadeleştirilirken, 50 çeşit ödeme 10’a düşürülecek. 

TSK PERSONELİ DE KİT İŞÇİSİ DE 657’YE TABİ OLACAK 

GEÇEN hafta ‘rotasyon’ tartışmaları ile gündeme gelen 657 sayılı devlet memurları kanununda değişiklik yapan yasa tasarı taslağının ayrıntıları netleşti. Buna göre, taslak sadece rotasyon, yani memurların belirli bir süre sonrasında, başka illere tayin edilmesine ilişkin düzenlemenin dışında, bir çok konuda radikal değişiklikleri içeriyor. Bir anlamda, 1965 model devlet memurları kanunu yerine 2000 model yeni bir kanun geliyor. Yeni taslak ile devlet personel rejiminde tek çatı sistemi geliyor. Mevcut sistemde, kamu görevlilerinin hakları ve sorumlulukları, 657 sayılı  Devlet Memurları Kanunu, TSK Personel Kanunu, Hakim Savcılar Kanunu, YÖK Personel Kanunu ve KİT Personel Kanunu olmak üzere 5 ayrı kanun ile düzenleniyor. Taslakta ise beş ayrı personel rejimi tek bir kanunda toplanıyor. Sadece kamu bankaları, borsalar ve mahalli idarelerinin iştirakleri, personel rejimi dışında tutulacak. Bu düzenleme ile, personel rejiminde bir bütünlük sağlanacak. Mevcut sistemde en çok şikayet edilen konuların başında ücretler geliyor. Kamu görevlilerine 50’nin üzerinde ödeme yapılıyor. Bu ödemeler, 10’a düşürülecek. Memurların aldığı maaş, temel ücret, temel görev ücreti, hizmet farkı, ek ödenek, performans ödemesi, ders ücreti ve vekalet ücreti gibi belli başlı 10 kalem halinde belirlenecek. Mevcut maaşlarda düşüş olmayacak.

Performans önemli olacak 

Taslakta, aday memurluk süresi 1 yıl ile sınırlandırılıyor ve aday memurluk süresinin şartları ağırlaştırılıyor. Aday memurluk süresi sonunda başarılı olamayanların ise asaleten atamalara yapılmayacak. Ayrıca performans sistemi, yeni devlet memurları kanununda ön plana çıkarılıyor. Buna göre, performans, özlük haklarının belirlenmesinde, yükselmede daha etkili olacak. Bunun dışında, üst düzey yöneticilerinin tanımı yeniden yapılıyor. Atamalarına ilişkin şartlar esnetiliyor. 

Rotasyon netleşmedi 

MEMURLARIN 3 veya 5 yıllık dönemler halinde görev yerinin değiştirilmesini öngören ‘rotasyon’ düzenlemesi henüz netleşmedi. Söz konusu taslağın ana hatları geçtiğimiz hafta başında yapılan Bakanlar Kurulu’nda da ele alındı. Başbakan Tayyip Erdoğan ise taslak ilgili olarak taraflarla tam olarak mutabakat sağlanması talimatını verdi. Dolaysıyla, yeni taslak üzerinde tam mutabakat sağlanmadan Meclis’e sunulmayacak. 

Bankalara ikinci darbe Meclis’ten

REKABET Kurulu tarafından 1.1 milyar liralık ceza kesilen bankalara bir darbe de Meclis’ten geliyor. Yoğun şikayetler üzerine TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan Bankacılık Alt Komisyonu, kredi kartı aidatları, ücret ve komisyonlarla ilgili incelemesini tamamladı ve raporunu hazırlamaya başladı. Raporda, kredi kartı aidatı ve ücret komisyonlarına ilişkin eleştirilerin yer aldığı bildirildi. Rapor tavsiye niteliğinde olacak. Ancak Meclis’in bu konuda hazırladığı ilk resmi rapor niteliğinde olacağı için bankacılık sektörü açısından büyük önem taşıyor. 

Askeri casusluk bürokratları yaktı 

‘ASKERİ casusluk’ skandalı olarak bilinen İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada ortaya çıkan ve eskort kızlar tarafından tutulduğu öne sürülen bürokratlara ilişkin fişleme kayıtları Ankara’yı karıştırdı. Basında bazı üst düzey bürokratların isimlerinin yer almasının ardından, ilgili kurumlar inceleme başlattı. Bazı kurumlar ise listede kendi bürokratlarının olup olmadığını sormaya hazırlanıyor. Listede, Merkez Bankası, BDDK, Maliye, SGK gibi ekonominin kritik kurumlarındaki üst düzey bürokratların da bulunduğu belirtiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.