DOLAR 8,5769
EURO 10,1562
ALTIN 496,49
BIST 1.360
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
32°C
Parçalı Bulutlu
Çar 33°C
Per 33°C
Cum 33°C
Cts 32°C

ORDUDAN ATILANLARI MİT TAKİP ETMİŞ

ORDUDAN ATILANLARI MİT TAKİP ETMİŞ
29.11.2012
21
A+
A-

http://www.medyatakip.com/medya_sistem/yb_kupurgoster.php?gno=2012113122767

Ordudan atılanları MİT takip etmiş

Darbe Komisyonu, MİT’in 28 Şubat’ta TSK’dan ihraç edilen askerlerin nerelerde ve nasıl işe girdiğini gayri resmi raporlaştırdığını ortaya koydu.

Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu raporunda yer alan belgeler, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın 28 Şubat’ta ordudan atılan TSK mensuplarını izlediğini ortaya çıkardı. MİT‘in bu kişilerin nerelerde işe başladığını ve kimlerden yardım aldığını gayri resmi raporlaştırdığı tespit edildi. Cumhurbaşkanlığı arşivinden komisyona gelen, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı’nın, 30 Ocak 1997 tarihli "İhraç Edilen TSK Mensupları" başlıklı belgesinde resmi bir numara bulunmaması dikkat çekti. 9 sayfalık belgede atılan TSK mensuplarının İslami cemaatlerin etkili olduğu özel sektör kurumları tarafından işe alındığı, kitapçı, fotoğrafçı gibi müstakil işyerleri açtığı belirtiliyor.

Komisyon raporunda, MİT Müsteşarlığı’nın bu görevi ifa ederken kimden ve nasıl talimat aldığının bilinmediğinin altı çizildi. "Bu gayri resmi belgede, 28 Şubat toplantısının hemen öncesinde, MİT Müsteşarlığı tarafından YAŞ Kararlarıyla ordudan ihraç edilen asker personelin Refah Partili Belediyeler ile İslami gruplara yakın kurumlarda işe girmeleri konusunun yakından takip edildiği anlaşılmaktadır" ifadeleri kullanıldı. Belgede, "P.Yb.Yalçın Yıldırım’ın İhlas Holding’te, Öğ.Kd.Bnb.Arif Çelenk’in Adapazarı Belediyesinde, Tnk.Bnb.Mehmet Yavuz Ay’ın ENSA adlı şirkette" şeklinde ihraç edilen personelin nerelerde işe girdikleri yazıldığı görüldü.

MGK’YA SUNULAN RAPORUN İLK HALİ

Komisyon raporunda Milli İstihbarat Teşkilatı’nın dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e sunduğu "İrticai Tehdidin Halihazırdaki Durumu" başlıklı rapor da yer aldı. Bu Brifingin, 28 Şubat 1997 tarihli MGK toplantısında sunulacak brifingin öncesinde hazırlanan raporun ilk hali olduğu vurgulandı. Raporda dini esaslara göre bir yönetim şeklini amaçlayan irticai odakların faaliyetlerinde  tırmanma gözlendiği belirtiliyor. İrticai grupların silahlı kuvvetler, mülki idare ve emniyet teşkilatını ele geçirmeye çalıştığı ileri sürülüyor.

PARTİ KAPATMA GEREKÇELERİ GENİŞLETİLSİN

MİT’in ‘İrticai Faaliyetlerin Önlenmesine Dair Tedbirler’ başlıklı 25 Şubat 1997 tarihli gayriresmi raporunda bir kısmı 28 Şubat’ta uygulanan öneriler yer alıyor. Laik düzene kaşı işlenen suçların DGM’lerde yargılanması ve TCK312.maddenin uygulanması öneriliyor. 141, 142 ve 163’üncü maddelerin kaldırılmasından şikayet ediliyor. Ses bantları ve bilgisayar kayıtlarının delil olarak kullanılabilmesi, özel cihazla ev ve işyeri gibi mahallerin dinlenmesi, polise gizli araştırma ve takip yetkisi verilmesi öneriliyor. Siyasi partilerin milletvekilleri, belediye ve il başkanlarının eylemlerinin Cumhuriyet ilkelerine aykırı olması hallerinde partinin kapatılması talep ediliyor. Belgede dikkat çeken bir diğer öneri Siyasi Partiler Kanunu’nda değişiklik yapılması talebi. Bu taleple siyasi partilerin milletvekilleri, belediye ve il başkanlarının eylemlerinin demokratik ve laik Cumhuriyet ilkelerine aykırı olması hallerinde partinin kapatılması cihetine gidilmesi talep ediliyor. "Yardım Toplama Kanunu"nda değişiklik yapılması da isteniyor.

İHL’LER KONTROL EDİLMELİ

MİT’in önerilerinden bazıları şöyle:

– TSK’dan atılan personelin kamu kurum ve kuruluşlarıyla, mahalli idarede istihdam edilmesi önlenmeli.
– İrtica yanlılarının arkasında bir halk desteğinin oluşmaması için Diyanet İşleri yeniden teşkilatlandırılmalı.
– Yapılan atamaların laikliğe bağlı kişilerden olmasına özen gösterilmelidir.
– İmam hatip okulları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sıkı kontrol altında bulundurulmalı.
– Kürt sorunu “Müslüman Kardeşliği” sloganı ile sulandırılıyor. MİT takip etmeli.

ÇETİN ÇİFTÇİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.