Dolar 33,0791
Euro 36,0827
Altın 2.600,22
BİST 11.139,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
32°C
Parçalı Bulutlu
Cum 32°C
Cts 33°C
Paz 33°C
Pts 33°C

PAŞALARI HAPSE ATANLAR YARGIDA YÜKSELDİ

PAŞALARI HAPSE ATANLAR YARGIDA YÜKSELDİ
04/12/2012 6:29 PM
20.248
A+
A-

Sozcu

http://www.medyatakip.com/medya_sistem/yb_kupurgoster.php?gno=201212332721&ky

Tutuklayan yükseldi, serbest bırakanlar ise cezalandırıldı!

Yargıdaki atamalardan ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Ergenekon, Balyoz ve Şike’ye bakan hakim ve savcılardan ceza verenler terfi etti. Tutuklamaları reddedenler göreve atandı
HAKİMLER ve Savalar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) kararnamelerini incelediğinizde, ister istemez "özel yetkili hakim ve savcılar için ayrıcalık yapıldığı", bazı davalarda görev alanların ödüllendirildiği gibi bir sonuç ortaya çıktığı kanısına varırsınız. 30 Kasım’da yayımlanan kararnameyle özel yetkili bir hakim ağır ceza mahkemesi başkanı, özel yetkili bir sava başsava, üç savcı da başsavcı vekili yapıldı. Böyle önemli görevlerde bulunan hakim ve savcılar da yükselecektir. Buna kimse itiraz etmez. Ancak, "tutuklayanlar" yükseliyor, "tutuklamayan" adeta cezalandırılıyor kamsı yerleşirse adalet büyük yara alır, "HSYK’nın adaleti tutuklayan hakim ve savcılardan yanadır" yorumlarına da neden olunur.
Ergenekon, Balyoz gibi davalarda görev alan yargı mensuplarının hangilerinin terfi ettirildiğini, hangilerinin başma neler geldiğini araştırdığımda ilginç bilgilere ulaştım. Özel yetkili "Beşiktaş Adliyesinde 6 ağır ceza mahkemesi bulunuyordu. 50 hakim ve savcının görev yaptığı adliyede hangi hakim ve savcının yeni HSYK tarafından hangi hallerde ödüllendirildiğini, hangi hallerde cezalandırıldığım görmek için uzun uğraşlar sonucu derledim. O davalarda görev alan, elindeki belgelere göre tutuklama isteyen C. Savcıları ile tutuklama ve yakalama kararı veren hakimlerin nerelere getirildiğini HSYK belgelerine dayanarak inceleyelim:
1-Turan Çolakkadı: İstanbul özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekiliyken, İstanbul C Başsavcılığıma atandı.
2- Zekeriya Öz: İstanbul Özel Yetkili C. Savcısı’yken, İstanbul C. Başsavcı Vekilliği’ne atandı.
3- Fikret Seçen: İstanbul özel Yetkili C. Savaşıyken, İstanbul G Başsavcı Vekilliği’ne atandı.
4- Cihan Kansız: İstanbul Özel Yetkili C. Savcısı’yken, İstanbul C. Başsavcı Vekilliği’ne atandı.
5- Ercan Şafak: İstanbul özel Yetkili C. Savaşıyken, İstanbul C Başsavcı Vekilliği’ne atandı.
6- Ali Haydar: İstanbul Özel Yetkili C. Savcısı’yken, İzmir C. Başsavcı Vekilliği’ne atandı.
7- Savaş Kırbaş: özel Yetkili C. Savaşıyken, İstanbul Anadolu C. Başsavcı Vekilliği’ne atandı.
8- Mehmet Berk: İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı’yken, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atandı.
9- Bilal Bayraktar İstanbul özel Yetkili G Savcısı’yken, Beykoz C. Başsavcılığı’na atandı.
10- Hikmet Usta: İstanbul Özel Yetkili C. Savcısı’yken, Bakırköy C. Başsavcı Vekilliği’ne atandı.
11- Hüseyin Ayar: özel Yetkili C. Savcısı’yken, Bakırköy C. Başsavcı Vekilliği’ne atandı.
12- Murat Yönden İstanbul Özel Yetkili C. Savcısı’yken, Yargıtay Üyeliği’ne seçildi.
13- Kadir Altınışık: İstanbul özel Yetkili C. Savcısı’yken, Yargıtay Üyeliği’ne seçildi.
14- Süleyman Pehlivan: İstanbul Özel Yetkili C.
Savcısı’yken, Yargıtay Üyeliği’ne seçildi.
15- İdris Asan: İstanbul özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimiyken, Yargıtay’a seçildi.
16- Resul Çakır: İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi’yken, önce Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı, daha sonra da Yargıtay Üyeliği’ne seçildi.
17- Mehmet Ekinci: İstanbul özel Yetkili Mahkemesi Üye Hakimiyken, İstanbul özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı.
18- Gökmen Demircan: İstanbul Özel Yetkili Mahkeme Üye Hakimiyken, İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı.
19- Ali Alçık: İstanbul özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimiyken, İstanbul özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı.
20- Ömer Diken: İstanbul Özel Yetkili Mahkeme Üye Hakimi’yken, İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı.
21- Metin özçelik: İstanbul özel Yetkili Mahkeme Üye Hakimi’yken İstanbul özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı.
22- Hasan Hüseyin Özese: İstanbul Özel Yetkili Mahkeme Üye Hakimi’yken, İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı.
23- Mehmet Karababa: İstanbul özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimiyken, İstanbul Adli Yargı Adalet Komisyonu Üyeliği’ne atandı.
24- Rüstem Eryılmaz: İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi’yken, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı.
25- İbrahim Balık: İstanbul özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi’yken, kararnameyle İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevine atandı.
Tutuklamayanlar hangi göreve geldi?
1- Oktay Kuban: İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi’yken, "Ergenokon" ve "Balyoz" soruşturma ve davalarında tüm tutuklama ve telefonlarının dinlenmesi taleplerini reddetti. "Ergenekon iddianamelerinin" savcılıklara iadesini isteyen hakim oldu. "Kararlarınla Ergenekon sürecine zarar verdin" denildi. Yeni HSYK, göreve başlar başlamaz atama taleplerine ilişkin yayınladığı kendi prensip kararını hiçe sayarak, daha önce verdiği dilekçeyi dikkate aldı ve yılların ağır ceza hakimini isteği dışında Eskişehir Çocuk Mahkemesi’nde görevlendirdi. Daha sonra Bakırköy Hakimlîği’ne atandı. Tüm talepleri reddedilerek rencfde ve pasif ize etmek için tekrar çocuk mahkemesi hakimliğinde görevlendirildi.
2-Tuncay Aslan: İstanbul özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi’yken, Bakırköy Çocuk Mahkemesi Hakimliği’ne atandı.
3- Yılmaz Alp: İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi’yken, önce Fatih Hakimliği’ne, daha sonra da Bakırköy Hakimliği’ne atandı.
4- Koksal Şengün: İstanbul özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak Ergenekon davasını yürütürken görevden alındı, Bolu Hakimliği’ne atandı.
5- Erkan Çanak: İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’yken, Sakarya Hakimliği’ne atandı.
6- Zafer Başkurt: İstanbul özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Başkanıyken, Gebze Hakimliği’ne atandı.
7- Kasım İlimoğlu: İstanbul Özel Yetkili C.Savcısfyken, Büyükçekmece GSavcılığı’na atandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.