Dolar 33,0117
Euro 35,9509
Altın 2.546,42
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Az Bulutlu
Ankara
32°C
Az Bulutlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 31°C

POLİS, ASTSUBAY YEDEK SUBAY VE SUBAYLAR…

POLİS, ASTSUBAY YEDEK SUBAY VE SUBAYLAR…
01/07/2013 10:03 PM
2.254
A+
A-

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/serif-akcan/574567.aspx

    Şerif Akcan
serif.akcan@tg.com.tr

Daha önce polis, subay ve yedek subaylık görevlerinde bulunanlar da erken emekli olur

Sosyal güvenlik mevzuatımızda halk arasında “yıpranma payı” diye ifade edilen “fiili hizmet zammı” uygulaması bulunmaktadır. Aynı zamanda vatan hizmeti sayılan polis, astsubay, yedek subay ve subaylık mesleği fiili hizmet zammı kapsamındadır. Bu meslekleri icra eden, Taksim olaylarında da daha iyi gözlemlendiği gibi gecesi gündüzü belli olmayan bu kahraman evlatlarımız yıpranmalarının karşılığı olarak her 360 günlük çalışmaları karşılığı olarak 90 günlük fiili hizmet zammına (ilave prim gününe) hak kazanır.

POLİS, ASTSUBAY YEDEK SUBAY VE SUBAYLAR…
Fiili hizmet zammı uygulaması, polis, astsubay, yedek subay, subay ve uzman onbaşı-çavuşlara her yıl için 90 gün ilave sigorta günü kazandırdığından SSK ve Emekli Sandığı için 23 Mayıs 2002, Bağ-Kur için 1 Haziran 2002 tarihinden önceki dönemlerde bu görevlerde bulunanların prim gün sayısı fazla olduğu için daha erken yaşta emekli olma hakları bulunmaktadır. Örneğin; ilk defa 1 Temmuz 1991 tarihinde SSK sigortalısı olan kişi normalde  53 yaşında 5600 gün prim ödemek şartıyla emekli olabilir. Bu kişi askerliğini 1998 yılında yedek subay olarak yapmışsa 360 günlük yedek subaylık hizmeti nedeniyle 90 gün fiili hizmet zammı aldığından ilk defa sigortalı olduğu tarih farazi olarak üç ay daha önce başlamış gibi yani 1 Nisan 1991 tarihinde sigortalı olmuş gibi değerlendirilerek 52 yaşında 5525 gün prim ödemek şartıyla emekli olur.
Polis, astsubay, yedek subay ve subaylar bu meslekleri icra ederken emekli olursa yani Emekli Sandığı şartlarından emekli olur ise bu kez prim gün sayısı ilavesi yanında hak kazandığı ilave prim gün sayısı kadar süre emeklilik yaşından da indirilir.
Polis, astsubay, yedek subay ve subaylık mesleğini icra eden ancak daha sonra bu görevleri istifa, çıkarılma vb. nedenlerle bırakarak SSK veya Bağ-Kur şartlarından emekli olanlardan yaştan indirim yapılması söz konusu olmamakla birlikte fiili hizmet zammı nedeniyle daha erken emekli olmaları söz konusu olmaktadır. SSK şartlarından emekli olacak kişiler fiili hizmet zammı uygulaması nedeniyle yıllardan bu yana erken emekli olmuşlardır.
 
SGK BİR HUKUKSUZLUĞU ORTADAN KALDIRDI
Ancak Bağ-Kur şartlarından emekli olacak olan ve daha önce Polis, astsubay, yedek subay ve subaylık yapanlar için SGK yaştan indirim yapmamakta idi. Bu uygulamanın hatalı olduğunu Bağ-Kur şartlarından emekli olacak olan polis, astsubay, yedek subay ve subaylara da tıpkı SSK ve Emekli Sandığı şartlarında olduğu gibi yıpranma süresi nedeniyle yaştan indirim yapılması gerektiğini daha önce köşemizden sizlerle paylaşmış ve bize soru soran okurlarımıza mutlaka yazılı müracaatta bulunmalarını tavsiye etmiş idim. Zaten bu konudaki sorun da ilk kez bu köşeden dile getirilmişti.
 
YAZILI BAŞVURUNUN ÖNEMİ BÜYÜK
Bu köşedeki tavsiyemiz sonucu daha önce yedek subaylık yapan ve bu hizmet nedeniyle 48 yaşa tabi olması gereken okurlarımızdan Selim SERTBAŞ tavsiyemize uyarak yazılı başvuru yapmış ama başvurusu reddedilerek fiili hizmet zammının yaş hesabında dikkate alınmayacağı gerekçesiyle emekli edilmemiş idi.
Neyse ki; SGK’nın hukuk bilen, hak gözeten, canı pahasına vatan hizmetini yapanlara sahip çıkan yöneticileri var. SGK tarafından hazırlanan 2013-26 sayılı Genelgeyle artık daha önce SSK ve Emekli Sandığından emekli olanlara uygulanan fiili hizmet zammının yaş hesabında dikkate alınması uygulaması Bağ-Kur şartlarından emekli olacaklar için de geçerli olacak. Bu nedenle tavsiyemize uyarak yazılı emeklilik başvurusu yapan okurlarımız bir dilekçeyle maaş talebinde bulunursa birikmiş maaşlarını alacaklar. Tıpkı Selim SERTBAŞ okurumuzun 9 aylık birikmiş maaş alabileceği gibi.
 
SGK EZBERLERİ BOZUYOR
Özellikle imtihan edildiğimizi düşündüğümüz zor günlerde polis, astsubay, yedek subay ve subaylık yapmış olup daha sonra Bağ-Kur şartlarından emekli olacak olan bu kişilere haklarını teslim edip mağduriyetlerini gideren başta SGK Başkanı olan Yadigar GÖKALP İLHAN ile bu düzenlemede emeğinin geçtiğini bildiğim SGK Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa KURUCA ile emeklilikten sorumlu genel Müdür Cevdet CEYLAN’ı tebrik ediyorum. Bu güzide ekip SGK’da ezber bozan uygulamalara imza atmaya başladılar…
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.