Dolar 33,0132
Euro 35,9796
Altın 2.548,73
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Az Bulutlu
Ankara
32°C
Az Bulutlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 34°C
Sal 31°C

RES'EN EMEKLİLER DERNEĞİ: TSK DİSİPLİN KANUNU YENİDEN ELE ALINMALI

RES'EN EMEKLİLER DERNEĞİ: TSK DİSİPLİN KANUNU YENİDEN ELE ALINMALI
29/12/2012 10:40 PM
20.293
A+
A-

HABERLER.COM

http://www.haberler.com/re-sen-emekliler-dernegi-tsk-disiplin-kanunu-4209631-haberi/

Re’sen Emekliler Derneği: TSK Disiplin Kanunu Yeniden Ele Alınmalı

Re’sen Emekliler Derneği Başkanı Servet Kahramaner, TBMM’ye gönderilen TSK Disiplin Kanunu’nun, Türkiye’yi zora sokacak maddeler içerdiğini söyledi.

Haber: Re'sen Emekliler Derneği: TSK Disiplin Kanunu Yeniden Ele Alınmalı

Re’sen Emekliler Derneği Başkanı Servet Kahramaner, Tbmm‘ye gönderilen Tsk Disiplin Kanunu’nun, Türkiye‘yi zora sokacak maddeler içerdiğini söyledi. Kahramaner tasarının en önemli maddesinin, "Silahlı Kuvvetlerinden çıkarma cezası verme yetkisinin Yüksek Askeri Şura(YAŞ) veya ilgili bakanlık onayından çıkarılarak daha alt kademelerde oluşturulan Yüksek Disiplin Kurulu’na verilmesidir. Tsk‘dan çıkarma cezasının bu şekli ile hukukiliği tartışılırken, bu cezanın Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile verilmesi kabul edilebilir değildir." olduğunu belirterek, kanunun yeniden ele alınması gerektiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu tarafından Tbmm Başkanlığına sunulan "Türk Silahlı Kuvvetleri(Tsk) Disiplin Kanunu" hakkındaki tasarıya Re’sen Emekliler Derneği Başkanı Servet Kahramaner’den açıklama geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde dağınık olan disiplin mevzuatının tek bir çatı altında toplanması açısından önemli olduğunu söyleyen Kahramaner, bu şekilde disiplinin daha etkin bir şekilde sağlanacağının hedeflendiğini kaydetti. "Ancak tasarının maddeleri incelendiğinde, disiplin mevzuatı daha karmaşık hale getirilmiş, hukuk kuralları hiçe sayılarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde keyfi uygulamalarla ideolojik bir yapılanma meşru hale getirilmek istenmiştir." diyen Kahramaner, tasarıda önemli bir değişikliğe gidildiğini söyledi. Kahramaner şöyle devam etti: "Silahlı Kuvvetlerinden çıkarma cezası verme yetkisinin Yüksek Askeri Şura(YAŞ) veya ilgili bakanlık onayından çıkarılarak daha alt kademelerde oluşturulan Yüksek Disiplin Kurulu’na verilmesidir. Yüksek Askeri Şura veya ilgili bakanlık onayı ile Tsk‘den çıkarma cezasının hukukiliği tartışılırken, bu cezanın Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile verilmesi kabul edilebilir değildir."

Meslekten çıkarma cezası gibi ciddi sonuçlar doğuran bir uygulamanın idare tarafından oluşturulan kurulların takdir yetkisine bırakılmamasının önemli olduğunu ifade eden Kahramaner, söz konusu maddenin yargı kararına dayandırılması gerektiğine değindi. Kahramaner, "Aksi taktirde ‘disiplin’ kavramının mihenk taşı olan ‘astın hukukuna riayet’ ilkesi çiğnenecek, bireylerin hukuk devletine olan inançları zedelenecektir." ifadelerini kullandı.

Kahramaner, asker kişilere verilen oda ve göz hapsi cezalarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmelerine aykırı oldukları gerekçesi ile kaldırılması öngörülürken, diğer taraftan meslekten çıkarma cezasının Yüksek Disiplin Kurulu’nun takdirine bırakılması birbiri ile çelişkili olduğunu söyledi. Tasarının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modern yapısına uymadığını savunan Kahramaner, "Demokratik hukuk kurallarının gerisinde kalmış bu tasarının ivedilikle yeniden ele alınması ve gerekli değişikliklerin yapılması gerekmektedir. Bugün Türk Silahlı Kuvvetlerinde darbeci kadrolaşmalar bir bir tasfiye edilirken, ideolojik kadrolaşmaya zemin hazırlayan bu tasarının kanunlaşması felaketlere yol açacaktır." diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.