Dolar 33,0229
Euro 35,9924
Altın 2.546,79
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Az Bulutlu
Ankara
32°C
Az Bulutlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 34°C
Sal 31°C

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER İÇİN YAPILAN DÜZENLEMELER – OĞLU ASKERDE OLANLARA MAAŞ

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER İÇİN YAPILAN DÜZENLEMELER – OĞLU ASKERDE OLANLARA MAAŞ
16/04/2013 2:51 PM
20.361
A+
A-

http://haber.gazetevatan.com/oglu-askerde-olanlara-maas/530514/9/siyaset 

Oğlu askerde olanlara maaş

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Meclis gurp toplantısında konuştu. 3’lü koalisyon dönemindeki ekonomik kriz ve devletin uğradığı zararla ilgili bir araştırma komisyonu kurulabileceği söylemine karşılık olarak ‘hodri meydan’ diyen Bahçeli’ye yüklendi.

Öte yandan geçen haftaki grup konuşmasında ‘Başbakan tarih biliyorsa ben de genel başkanlıktan istifa ederim’ diyen Kılıçdaroğlu’na daha başkan adayı olduğu ilçelerin adını bilmez ‘Kağıthane’ye Kağıttepe diyordu’ diye karşılık verdi.

İşte o konuşmadan satır başları…

Konuşmamın başında Somali’de yaşanan patlama nedeniyle baş sağlığı ve geçmiş olsun mesajlarımı paylaşmak istiyorum. Haftasonu Somali yetkililerini ağırladık. Ardından Türk Kızılay’ının Genel Kurulu’na katıldık. Gazze ve Somali’deki Kızılay ekibiyle canlı bağlantı yaptık. Kızılay ekibimiz Somali’de merkezlerine giderken bombalı saldırıya uğradı. Yaralanan arkadaşlarımız Mogadişu’daki hastaneye kaldırıldı. Şu an itibariyle 4 arkadaşımız iyi durumda ailelerle iletişim sağlandı.

‘MİLLİYETÇİLİK BUDUR’

Milliyetçilik gençleri birbirine kırdıracak açıklamalar yapmak değildir. Milliiyetçilik tarihine, ecdadına, ecdadından kalma yadigarlara sahip çıkmaktır. Milliyetçilik taa Moğalistan’da ecdanının tarihini bulmaktır. Milliyetçiyim diyenlerin boşalttığı devlet kasasını doldurmaktır.

Milliyetçiyim diyenler merkez bankasının 27 buçuk milyar dolarla teslim ettiler. Şuan tarihin en yüksek rezervine ulaştı. 127 milyar dolara çıktı.

‘MADEM BAHÇELİ HODRİ MEYDAN DEDİ…’

Yine konuştun Bahçeli, hakaret üstüne hakaret ettin, bari çık şunları söyle. ‘Hodri meydan’ dedin, şimdi bütün bu hesabı kitabı ortaya çıkarıcaz ve millete göstereceğiz. Sen IMF borçlandın biz temizledik. Bu mudur milliyetçilik yoksa bizim yaptığımız mıdır?

Tehditlerle doluşa gelen bir millet değil bu millet. Kimin hayırlı yolda olduğunu görüyor.

Enflasyonda ülkeyi getirdiğiniz nokta ortada. Bir gecede bankaların kasaları boşaltıldı. Yüzde 7 bin 500 faizle birilerine rantlar sağlandı. Bunun hesabını vermeyecek misin Bahçeli? Hayır olmadı mı diyeceksin? O hükümetin ortağı olduğun için bunun hesabını sormalıydın. Sormadın dolayısıyla sen de mesulsün. Biz bunları bir kenara koyacak olursak.

Hukuki boşluğu olmayan bir şey vardır o da milletin iradesi.

‘BİZ CHP TARİHİNİ İYİ BİLİRİZ’

CHP genel başkanı bizim tarih bilmediğimizi ifade etti. Kılıçdaroğlu biz tarihi çok iyi biliriz. Üstelik biz bilmediği ve bir türlü de öğrenemediği Cumhuriyet tarihini de CHP tarhini de o kadar iyi biliriz ki, belgeleriyle Dersim hakkında, CHP hakkında defalarca Kılıçdaroğlu’na dersler verdik. Ama bir şarkı var ya ‘Mazi kalbimde bir yara’ .Kılıçdaroğlu mazi kalbinde yara olduğu içibn hatırlamıyor. Dersim tarhihi sıfır, CHP tarihi sıfır, İstanbul tarihi sıfır. Kağıthane’ye ‘Kağıttepe’ diyecek kadar.

‘BU HATANIN NERESİN DÜZELTELİM, BİLEMEDİM’

Geçtiğimiz hafta CHP heyetinin çıkartma yaptığı haberleri çıktı. Şanlıurfa’da Hazreti Selahattin Eyyubi türbesi de var. Bu tarih hatasının neresini düzeltelim bilmiyorum. Bir kere Selahattin Eyyübi değil, Hazreti Eyüp Peygamber. Türbe, Şanlıurfa merkezde değil Viranşehir’de. Üçüncüsü, Şanlıurfa merkezde, CHP’lilerin ziyaret edeceklerini duyurdukları yer türbe değil makam.

‘SELAHATTİN EYYUBİ TÜRBESİ’Nİ GÖRMEDİLER’

Dedim ya ders veriyoruz veriyoruz ama niyeti yok. Suriye’nin başkenti Şam’ı son aylarda ziyaret ettiler. Gözleri de gönül gözleri de kapalı olduğu için Şam’ın merkezindeki Selahattin Eyyubi Türbesi’ni görmediler.
Şu anda da biz yakın zamanda yaşanan acıların tekrar etmemesi için samimi bir çabanın içindeyiz. Edindiğimiz acı tecrübelerle kılı kırk yarıyor, bin düşünüp bir adım atıyoruz. Hasır altı edildiği için kronikleşen meseleleri kesin çözümlere ulaştırmanın samimi çabasını sarf ediyoruz.

AKİL İNSANLAR POLEMİĞİ

Akil insanlar heyeti bölgelerde çalışmaya başladı. Hakaretlere ve edepsiz kışkırtmalara rağmen akil insanlar çok güzel çalışmalar yapıyor. Verilen mesajların güçlü ve etkili olduğunu görüyoruz. Bu arkadaşların hepsinin bu toplumda bir karşılığı var. Ama bu hakareti yapanların toplumda bir karşılığı yok. Çok farklı inanç ve ideolojik görüşlerden oluşan insanlardan oluşuyor. Program arkadaşlarımıza ait. Yol haritanız size ait kimlerle görüşeceksiniz istediğiniz gibi görüşeceksiniz. Size inanıyor ve size güveniyoruz. Şu ana kadar da bunu başarıyla yürütüyoruz. Bu kenetlenmeyi hazmedemeyenler sindiremeyenler provokatif eylemlere girişebiliyorlar.

‘ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLMAYAN SORUNUN PARÇASI OLUR’

Olumsuz hadiselerin son derece cüzzi ve marjinal olduğunu görüyoruz. Sevindirici haberler geldikçe göreceksiniz CHP de MHP de yanlız kalacak tarih karşısında mahcup olacaklar. Burada şu hususu özellikle ifade etmek istiyorum akil insanlar sadece bu sürecin bir tanesidir. Bazıları süreci sadece izlemekle yetiniyor. Bu mesele sadece AK Parti’nin akil insanların meselesi değil. Çözümün parçası olmayanlar sorunun parçası halinde olur. Böyle hayati bir meselede hayır konuşmayacak olanların susmak suretiyle sürece katkı vermelerini rica ediyorum.

‘CHP SAMİMİYETSİZLİĞİ’

Bu sürece muhalefet partilerinin de dahil olması için en başından itibaren samimi bir çaba içinde olduk. Partileri ziyaret etmek istedik kapılar bize kapandı. CHP sonra bizden randevu istedi. Arkadaşlarımıza talimat verdik. Maalesef bunlar da sonuçsuz kaldı. En son bir araştırma komisyonu için girişimlere başladık. Meclis’te çözüm süreciyle ilgili bir araştırma komisyonu için aslında bizden önce CHP’nin vermiş olduğu bir önerge var. Ve biz bu arada ayrıca bir adım attık, komisyonla ilgili bizim bir adımımız daha sonra olduk. CHP milletvekilleri zorla imzaları geri çekilmiş olsa da o önerge, bizzat CHP’nin verdiği önergedir. Bunu bir yere gömmek mümkün değil. CHP bu konuda samimiyetsizliğini tekrar sergilemiştir.

‘Gelin araştırma komisyonu kuralım’ diyorlar, ‘tamam’ diyoruz. Sonra mızıkçılık yapıp misketlerini alıp, çocuklar gibi biz oynamıyoruz deyip kenara çekiliyorlar.

‘CHP HANİ ÇÖZÜMDEN YANAYDI’

Ey CHP yahu siz hani çözümden yanaydınız. Hani araştırma komisyonu kurulsun istiyordunuz, niye kaçtınız, niye çark ettiniz? CHP millete bunu hesabını vermek zorundadır. Allah CHP’yi bu zihin bulanıklığından kurtarması için dua ediyor, CHP seçmenine de sabır temenni ediyorum.

Çözüm süreci başladığından itibaren üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu var. Bu süreçte şehitlerimizin hatırasına asla gölge düşürmeyeceğiz. Şehit yakınlarımızın, gazilerimizin yakınlarımızın başını asla öne eğdirmeyeceğiz.

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER İÇİN YAPILAN DÜZENLEMELER

Biz şehit yakınlarının gazilerimizin ne kadar hassas, ne kadar duygu yüklü bir iklim içinde olduğunu biliyoruz. Muhalefetin sıkça yaptığı gibi bu iklimi asla istismar etmiyoruz. 10 yılı aşkın süre boyunca, şehit yakınlarımıza ve gazilerimize hak ettikleri değeri vermek için çok sayıda düzenleme yaptık.

Geçtiğimiz yıl aile ve sosyal politikalar bakanlığımız bünyesinde ilk defa şehit yakınları ve gaziler dairesi başkanlığı kurduk. 43 ayrı mevzuata dağılmış düzenlemeleri gözden geçirdik. Görüşmeler yaparak onlardan gelen talepleri dikkatle ele aldık ve geçen Temmuz’da bir dizi düzenlemeyi kanunlaştırdık.

Yeni bir düzenlemeyi de bugünden itibaren başlatıyoruz. 12 Şubat’ta grup toplantımızda açıkladığımız düzenlemeleri maalesef CHP genel başkanı anlayamamış ve haftalarca gaf üzerine gaf yapmıştı. Kendisine yapılan düzenlemeleri iyi incelemesini ve anlayarak açıklama yapmasını tavsiye ediyorum. Onun için zaten çark sıfatını onun için koydular.

Terörle mücadele sırasında şehit olanların yakınları ile malul gazilerimizin birer istihdam hakkı bulunuyordu. Bu hakkı biliyorsunuz ikiye çıkardık. Şimdi ise TSK mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına iki, malul olanlara ise bir istihdam hakkı getiriyoruz.

Ayrıca vazife malulu kapsamında bulunanlar ada bir istihdam hakkı getiriyoruz. Ayrıca bunlardan sosyal güvencesi olanların da maaş hakkından yararlanmasına imkan sağlıyoruz.

Örneğin Güngören saldırısında hayatını kaybeden kardeşlerimizin yakınlarına bir istihdam hakkı geliyor. Aynı zamanda Bingöl’deki kardeşimize. Bu arkadaşlarımızın sosyal güvenceleri olsun olmasını maaş hakkına kavuşuyor.

Afyonkarahisar’daki o talihsiz patlamada şehit olan kardeşlerimizin yakınları sadece maaş alıyordu. Daha önce terörle mücadele kapsamında olanlara tanınmış olan, maaş artış imkanlarını şimdi tüm vazife malullerine sağlayacağız.

‘250 TL YARDIM YAPACAĞIZ’

Şimdi yapacağımız yeni düzenlemeyle evladı askerde olan ve yardıma muhtaç olan ailelere ayda 250 TL yardım yapmaya başlıyoruz. Yani bir aile düşünün çocuk askere gidiyor aile yoksuluk içinde düzenleme sonrası bu aileler başvurduktan sonra evliyse eşinin değilse anne ya da babasının hesabına yatırılacak. 65 yaşını aşmış muhtaç vatandaş ve engelli vatandaşlarımın faydalandığı hakların çevresini genişletiyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.