Dolar 32,8415
Euro 35,6533
Altın 2.544,72
BİST 11.089,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31°C
Az Bulutlu
Ankara
31°C
Az Bulutlu
Çar 31°C
Per 27°C
Cum 26°C
Cts 29°C

TEMAD GENEL SEKRETERİ (2008-2011) SAYIN MEHMET TUNCER'İN YAZISI: DÜNDEN BUGÜNE TEMAD

TEMAD GENEL SEKRETERİ (2008-2011) SAYIN MEHMET TUNCER'İN YAZISI: DÜNDEN BUGÜNE TEMAD
27/06/2013 1:00 AM
20.351
A+
A-

 

Mehmet TUNCER*   

                                                                DÜNDEN   BUGÜNE  TEMAD

2008-2011 Yılları arasındaki 3 yıllık TEMAD Genel Sekreterliği dönemimde yapılan faaliyetler ve TEMAD’a kazandırılanlarla mevcut yönetimin bugüne kadar geçen süreçteki durumun mukayesesini siz çok değerli meslektaşlarımla paylaşmak ve sizlerin bilgisine arz etmek istiyorum.

Aşağıda maddeler halinde belirtilen hususların tamamı gerçekleştirilmiş, dönemimizde çıkarılan TEMAD dergilerinde ve  internet  sayfamızda da yayınlanmış ve kurumun yasal kayıtlarına da girmiş hususlardır. Dolayısıyla hiçbir şüpheye meydan vermeyecek konulardır.

1. Görev süremiz içerisinde TEMAD Genel Merkezi yasal tatil günleri ve Pazar günleri haricinde yılın her günü açık bulundurulmuş,  her telefona cevap verilmiş, teşrif buyuran herkese üye olsun-olmasın randevusuz olarak tüm yönetimle görüşmeleri  ve  GENEL BAŞKAN dahil herkesin kapılarının  açık bulundurulması sağlanmıştır.

BUGÜN  İSE;  Orada görev  yapmış  ve beni yakından tanımalarına  (hiçbir sorunumuzun da olmamasına) rağmen;   Sayın Genel Başkana  hayırlı olması dileğimi iletmem  için bile kapıdan geri çevrilip bundan böyle randevulu çalışılacak Mehmet bey deyip   (hem de Gnl.Bşk.Yrdc. tarafından) aynı   şeyi delege ve ANKARA  üyelerimizin de yaşaması ciddi anlamda düşündürücüdür.  Bugün kimse uğramıyor ve üye sıkıntısı çekiliyorsa sebebi   budur.

2. Dönemimizde  üyelerimizle tanışmak, kaynaşmak, fikirlerinden istifade etmek, görüş alış verişinde bulunmak  için bayramları bir fırsat bilerek geçmişten  gelen  geleneğimizi  ve kültürümüzü  de yaşatarak  Genel Merkez’de  BAYRAMLAŞMALAR  tertip edilmiştir.

BUGÜN  İSE;  bu yönetim  iş başına  gelir gelmez bu gelenek ve kültürümüzün yaşatılmasına son vermiş olup; üyelerimizle bağlarımız zayıflamıştır.

3. Dönemimizde TEMAD WEB Sitesi herkesin özgür düşüncesine açık bir şekilde, her fikre saygılı olarak, kişilerin duygu,  düşünce ve kendilerini ifade ettikleri bir bilge alanı iken;

BUGÜN İSE;  fonksiyonunu cenaze ilanı ve kendilerinin oluşan ve değişen ortamlarda fotoğraflarıyla  ifade etme aracı olarak kullanmaktadırlar. Halen her türlü görüş, öneri ve fikre kapalı bir site olarak bulunmaktadır.

4. Yine görev sürem içerisinde çok zor şartlar altında, büyük emekler sarf edilerek çıkarılan TEMAD Dergimiz  eşit oranlarda şubelerin faaliyetlerine yer vermiş, Genel  Merkez çalışmaları hakkında bilgiler vermiş,  günün önem ve anlamını belirten güncel ve dolu dolu sayfaları ile bizim sesimize kulak vererek üyelerimizin evlerine kadar ücretsiz olarak ulaştırılarak yayın hayatına devam etmiştir.

BUGÜN  İSE;  iş başına gelen bu yönetim geçmişten gelen bu kültür hazinemizin yayın hayatına son vermiş değişik bir isimle bizim ruh dünyamızdan çok uzak ücreti  mukabilinde bir dergi çıkarıp  muhtevası ve tirajı itibarıyla ne derece istifade edildiği  ???  ne acıdır ki hepimizin malumudur.

5. Dönemimizde MSB.lığının maddi katkıları ile DÜNYA EMEKLİ ASKERLER FEDERASYONU’na TEMAD’ın   tam üyeliği sağlanmış, çeşitli zamanlarda dünyanın muhtelif yerlerinde yapılan bu toplantılara iştirak edilmiş ülkemiz ve camiamız her zaman en üst seviyede temsil edilmiş ve itibar görmüştür.

BUGÜN İSE;  2 yıldan bu yana görevde bulunan bu yönetim ancak bu yıl sadece Genel Başkan Yardımcısı seviyesinde ne kadar temsil edildiği belli olmayan bir katılım sağlanmış,  çünkü kendileri  bugüne kadar  herhangi bir faaliyet belirtememişlerdir.

6. Bulunduğum dönemde Türkiye’de bulunan tüm sivil toplum örgütleri ile zaman zaman görüşmeler yapılmış  ve  uzun süreli olarak “emekliler platformu dönem başkanlığı” elde edilip söz sahibi olmamız sağlanmıştır.

BUGÜN İSE; Mevcut yönetim bu imkanı değerlendirip STK’lar nezdinde sesimizin duyurulmasını bile sağlayamamıştır.

7. Yine dönemimdeki yönetimimizin yaptığı çalışmalar sonucu derneğimizin Türkiye’deki tüm sivil  toplum örgütleri içerisinde  ilk 25 derneğin içerisinde yer alması sağlanmış;  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde  Sosyal Güvenlik Kurumunda oy kullanma ve söz sahibi olma adına delegelik  elde edilmiştir.

BUGÜN  İSE; Yapılan faaliyet olarak TEMAD Genel Başkanı’nın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile bir kare poz fotoğrafını görebildik.

8. Dönemimde her türlü maddi sıkıntılara rağmen (başta Av.Alim  AKBAY) olmak üzere –kendisine buradan çok teşekkürlerimi sunarım- çok büyük emeklerle TEMAD’a  ek gelir sağlamak amacı ile TEMAD ANADOLU SİGORTASI  Ltd.Şti  kurulmuş ve TEMAD’a  kazandırılmıştır.

BUGÜN İSE;  Mevcut yönetimin bu süre zarfında elinde milyon tl. üzerinde hazır para bulunmasına karşın henüz herhangi bir şirket ve  herhangi  bir gayri-menkul  alma veya bir genel merkez yeri kazandırma gibi bir yola başvurmamıştır.

9. Yine dönemimde TEMAD’A maddi-manevi kazanımlar sağlanmış olup; bunlar menkul-gayri menkul olarak ANKARA’da bağış yoluyla bir daire ve depo yeri,  binek araçları ve çeşitli illerdeki şubelerimizin de  bazılarının bulunduğu yerlerin  TEMAD envanterine kayıtlı mülkleri,  Valilik’e  kayıtlı tapularının kazanımları sağlanmıştır.

BUGÜN İSE;   Şu  *** kadar herhangi  kayıtlı bir edinim sağlandığına şahit olmadık.

10. Yine TEMAD’da görev sürem içerisinde GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NA ve TBMM’ne giriş için ayrı ayrı serbest giriş kartlarımız olmuş,  giriş-çıkışlarda sıkıntı yaşanmadığı gibi sorunlarımızın çözüm makamları olan buralarda da  randevu ve görüşmelerde hiçbir sıkıntı olmamış, gerekli zamanlarda hep görüşmelerimiz olagelmiştir.  Birinci derecenin dördüncü kademesi de sonuç olarak bu çalışmalarımızın bir ürünüdür. Tabii ki bizler ek göstergeyi 4500-4800 istemiş
tik. *** konumuz intibaklar olmuş, ancak dere geçilirken at değiştirildiği için bu konunun da takibi yapılamamış  ve  kadük kalmıştır.

BUGÜN İSE;  Mevcut yönetimin bu kurumlarla olan münasebetleri göz önüne alındığında hiçbir hususa müdahil olamadığı  için sadece  varsa yapılan çalışmaların taslağını ele geçirip herkese de çok ciddi çalışmalarımız var deyip anlatmaya çalıştıklarına şahit oluyoruz. Bulanık suda bile balık avlamanın bir sonuç vereceği kanaatindeyim. Bu yönetimin tutum ve davranışlarından  bu sonucu bile çıkaramıyorum.

11. Yine görev sürem içerisinde 8 adet yeni şubenin   ve 2 temsilciliğin açılması, şubeler arası birlik ve beraberliğin sağlanması, her konuda genel merkezle iletişim içerisinde olunması hatta yerel medyaya verilecek beyanatların bile  genel merkez olurunun alınması tüzel kişiliğe sahip olan TEMAD’a  zarar vermemesi  adına bir disiplindi.

BUGÜN İSE; Açılan ve kapanan  şubelerle mevcudun muhafazası sağlanmaya çalışılmakta  birden çok şubeleri bulunan illerde  şube başkanlarının kendi aralarında küslüklere, dargınlıklara, kırılmalara varan kaygılar hat  safhaya gelmekte, genel merkez bunların durumlarına müdahil olamamakta,  ağırlığını hissettirememekte doğal olarak ta bu hususlar kaçınılmaz hale gelmektedir.  Ayrıca  genel merkezin kendi dağınıklığı şubeleri çoktan aşmış durumda işte ayrılan arkadaşlar işte kendi içinizdeki yalancı bahar gülücükleri.

12. Dönemimde yasal haklarımızın elde edilmesi  için çeşitli  faaliyetler düzenlenmiş; bunlardan bazıları hepimizin malum ve katılımları ile gerçekleştirilmiş  ANKARA  mitingi, muhtelif zamanlarda  TBMM dikmen kapısı önünde haklarımızın dile getirilerek gündemde tutulması sağlandı, zaman  zaman  yazılı ve görsel medyaya beyanatlar verilmiş,  röportajlar  yapılmış, Sorunlarımızın çözüm makamları olan GENELKURMAY BAŞKANLIĞI,  KUVVET KOMUTANLIKLARI, MSB.LIĞI  YETKİLİLERİ ,  PARTİ GRUP BAŞKAN VEKİLLERİ, PARTİ BAŞKANLARI, İLGİLİ BAKANLIKLAR,  BAŞBAKAN  V.B. ilgili her mercii ile görüşmeler yapılmış, hatta seçim dönemlerinde yeni milletvekili  adaylarına her illerde kendilerine verilmek üzere sorunlar ve çözüm yollarını belirten taslak dokümanlar  şube başkanlarımız vasıtasıyla takdim edilmiş,  sonuçta  astsubay sorunları herkesin malumu haline gelmesi  sağlanmıştır.

BUGÜN İSE; Mevcut yönetim kendilerince bir çözüm yolu olarak televizyon kanallarını seçmiş ve çeşitli zaman dilimlerinde farklı kanal ve programlara çıkarak astsubay sorunlarını dile getirmeye çalışmışlardır. Burada da öncelik çalışan astsubaylara verilmiş ancak çıkan disiplin yasaları ile de en çok mağdur durumuna düşen onlar olmuşlardır.  Meslektaşlarımızın büyük bir çoğunluğunun ortak olduğu şu fikre bende katılıyorum.  Televizyonlar  bizimi kullandı  biz mi onları kullanarak bir şeyler elde ettik.    SONUÇ    O R T A  D  A  HERKESİN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM.

13. Yine kendi dönemimde Türkiye’nin dört ayrı bölgesinde Temsilciler Kurulu oluşturularak tüm Şube başkan ve yönetimlerinin görüşlerine başvurulmuş, kendilerine söz hakkı verilmiş  ve ortak akılla yönetimimiz faaliyetlerini bu doğrultuda yürütmüştür.
BUGÜN İSE;  Bu yönetim hiçbir zaman bizlerin bile ANKARA’da bulunmamıza   ve müsait olmamıza rağmen bilgi ve tecrübelerinden faydalanma yolunu seçmemiş  ahde vefa olsun   bir kere dahi  aramamış önemli gün ve toplantılarda en azından genel başkanların bile gönlü alınmamıştır.  VE HEPİMİZİN BİLDİĞİ GİBİ BU YÖNETİMİN BALONU DA EN SON OLARAK SAMSUNDA SÖNMÜŞTÜR.

14. Dönemimde  yapılan çalışmalardan yine bazıları ise;  bizler imza makamı ve  yasa teklifi, yasa tasarısı çıkarma yetkisi olmayan bir sivil toplum örgütü olarak, en azından bugün için mensuplarımızın cebine para artışı sağlayamıyorsak,  ceplerinden daha az para çıkmasını sağlayacak veya hiç ödeme yapmayacak faaliyetler yapmak  düşüncesiyle  ANKARA’da  Umut hastanesi,  Yüzüncü yıl hastanesi,  AYBAR  tıp merkezi,  Angora  fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri   v.s.  ile  yaptığımız anlaşmalarda hiç ücret ödemeden tüm işlemleri  yaptırmak şeklinde gerekli protokoller yapılmıştır.

BUGÜN İSE; TEMAD  sitesine bakıp yaptıkları faaliyetlerini  incelediğimizde  “ŞU FİRMA İLE ANLAŞMA YAPILMIŞTIR”  şeklinde yuvarlak ve karanlık bir cümle ile  bir  iş yapmış havası oluşturulmaktadır.  Bu hususla ilgili kendi  yaşadığım örneği kısaca vermek istiyorum. 

Bir tanesi  bu yönetimin THK ÜNİVERSİTESİ  İLE  Yüksek  Lisans için yaptığı anlaşma.  Bu üniversite hiç anlaşma yapmayanlara  fiyatı  4400,00 Tl. peşin.  “  ANLAŞMALI TEMAD’a  4300.00 Tl. peşin” (ödeme makbuzları   halen mevcuttur)  başka bir makam sahiplerine  fiyatı 2000.00 Tl. peşin.   Kendi kurumunda çalışanlara da daha indirimli bir fiyat uygulamıştır. TEMAD’IN GURURLA YAPMIŞ OLDUĞU BU MUHTEŞEM ANLAŞMAYI SİZLERİN İDRAKİNE HAVALE EDİYORUM. KİM NE ANLARSA ANLASIN   ?

İkincisi  ise;  Pamukkale  turizm şirketi ile yaptığınız anlaşmadır. Bir gün İstanbul’a   gitmek için yazıhaneye   bilet almaya gittim. Temad üyesi olduğumu ve indirimden yararlanmak istediğimi söyledim.  Bana      oradaki yetkili aynen şunu söyledi .  kardeşim  bırak anlaşmayı,  onun üç katı daha fazla biz size indirim    yapıyoruz sana  şu fiyattan bilet keseyim dedi ve ben onun söylediği  fiyattan  uygun bir ödeme ile aynı yerden biletimi aldım.  BU VE BUNUN GİBİ TEMAD’IN ANLAŞMA   YAPTIĞI  FİRMALARIN GENELİ BUNDAN FARLI DEĞİL ÖRNEKLERİ DAHA DA NET BİR ŞEKİLDE ÇOĞALTABİLİRİM ÇÜNÜ KENDİ BİZZAT YAŞADIĞIM OLAYLAR. ŞİMDİ SORUYORUM. SİZCE TEMAD NE YAPMIŞ OLABİLİR BU ANLAŞMALARLA  ?

15. Yine dönemimde TEMAD’ da  görev alan 3 Avukat arkadaşımızın hiçbiri zaman ve mekan gözetmeksizin kurmuş oldukları komisyonlarla faaliyetlerini en iyi şekilde icra ettikleri ve haftanın iki yarım günü meslektaşlarımızın sorunlarını ücretsiz karşılamak amacıyla TEMAD genel merkezinde görev yapmışlardır. Ayrıca  ne zaman telefonla aramış isek mutlaka cevap vermişler, meslektaşlarımızın onlarca davasını da kazanmışlardır. Hiçbir zaman randevu ile hizmet yapmayı düşünmemiş ciddi bir fedakarlıkla görevlerini en iyi şekilde yapmışlardır.

BUGÜN  İSE; mevcut yönetimin hukuk komisyonu randevulu çalışmayı tercih ettiği için kaç meslektaşımızın sorunu ücretsiz çözdükleri kendilerinin cevaplayacağı sorulardandır.

16. Yine dönem çalışmalarımız içerisinde üç askeri dernekle birlikte  TEMAD’da  MSB.lığınca yıllık ödenek tahsisi  sağlanmıştır.

BUGÜN İSE; Mevcut  yönetim ise bu parayı kendi tasarrufları dahilinde kullanmaktadır.

17. Türkiye’de hukuk  yollarının tükendiği bir ortamda  haksızlığa uğradığımız bir konu olan OYAK  AİHM’NE  verilmiştir.  Bizler de bu gelişmeleri yakından takip ederek olumlu sonuç almak için mücadelemizi  sürdürmüş ve bu haliyle yeni yönetime intikal ettirmiştik.

BUGÜN  İSE;  Mevcut  yönetim bu hususla ilgili herhangi  bir girişim ve takibi olmadığından  dava olumsuz sonuçlanmıştır.

18. Yine dönemimde başlayan OYAK yönetiminde görev alma faaliyeti her yıl artan bir ivme ile 12 kişiye çıkmış hatta OYAK’ın en üst karar mercii kuruluna da Doç.Dr. seviyesinde çalışan bir arkadaşımızın da görev alması sağlatılmıştır.

BUGÜN İSE; Mevcut yönetimin bu konuda hiçbir faaliyet ve çalışmalarının olmadığını OYAK’ı yakından bilen birisi olarak ifade ederek orada görev  alınmalarının da sonuna gelinmiştir.

19. Dönemimde ki 17 EKİM  TEMAD’IN  kuruluş yıldönümlerinde  birçok sivil toplum örgütleri, Gnkur.Bşk.lığı,  ve  Kuvvet K.lığı  temsilcileri ve çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri ile kutlamalar günün anlam ve önemini yansıtan emeklilerimizin katılımları ile sağlanmıştır.

BUGÜN  İSE;  İki yıllık yönetimlerindeki  kutlamaların ne kadar camiamızdan uzaklaştığı ortadadır.

20. Faaliyetlerimiz içerisinde ANKARA  üyelerimizi  aktif olarak yıllık üyeliklerini, sosyal faaliyetlerini, gezileri, dergi çıkarma,  v.s.  yapılan çalışmalar ve yasal sorunlarımızın çözümü içinde ilgili kurum ve kuruluşlarda ziyaretler gerçekleştirilmiştir.

BUGÜN İSE;  Mevcut  yönetim  Keçiören’de dönemimizde açmış olduğumuz  temsilciliğin tabelası bile değiştirilmeden  sadece şube unvanı  alması  ve diğer  iki  şubenin de nasıl kurulduğu hepimizin malumudur.  Buna rağmen  genel  merkezin üye kayıt  yapması diğer şubelerin ayakta kalmalarının maddi olarak zorlanması  anlamı taşır.  Buna   rağmen üyeler küstürülmüş  ve düşünülen üye miktarına ulaşılamamıştır.

NOT; Bizim dönemimizde Keçiören  temsilcilik olmasına karşın 350 nin üzerinde üyesi varken bugün itibarıyla bu sayıya ulaşılamamıştır. Çünkü aynı yerde ikamet etmekteyim ve sayın başkanın  verdiği bilginin kayıtları bunu gösteriyordu.

21. Yine çalışırken TEMAD genel merkezine hergün çalışan ve emeklilerimizden günde onlarca insan ziyaret etmiş hemen hemen boş oda bile kalmadığı günler çok olmuştur.

BUGÜN İSE; Herkesin ortak duygusu olarak maalesef içler acısı , çünkü randevu sistemi  emeklileri  küstürdü.  Çalışanların durumu da bu yönetimin GENELKURMAY  BAŞKANLIĞI  ile olumsuz tutum ve davranışları nedeniyle  dernekten uzaklaşmalarına  neden olmuş  ayrıca her tarafın  kameralarla donatılmış olması da insanımız üzerinde soğuk bir duş etkisi oluşturmuştur.  En önemlisi de GÜLER YÜZLE –  TATLI  – DİLLE  üyeleri karşılayacak yöneticilere ihtiyaç duyulmaktadır.

22. Bizler  zaman içerisinde çalışan arkadaşlarımızın sorunlarını dinleyip ilgili Komutanlıklarla görüşüp kısa süre içerisinde çözümlendiği hususlar  tarafımızda mahfuzdur.  Gerektiğinde yapılan çalışmalar örnekleri ile birlikte anlatılabilir.

BUGÜN  İSE; Mevcut  yönetim çalışan arkadaşlarımızın üst kademesi ile sorun yaşadığı için mevcut sorunlar hangi masada  kiminle çözülecek. Takdir  sizlerin !!

23. Görev yaptığım süre içerisinde tüzük ve ilgili yasalar gereği ve bulunduğum konum itibarıyla aylık olarak TEMAD bütçesi  kuruş hesabına kadar tarafımdan incelenmiş  ve imzalanmıştır. Ayrıca muhasip ve genel başkanın  imzası ile aylık olarak yönetim kurulunun onayından geçmesine rağmen; Her ay Yüksek Denetleme Kurulu üyelerinin  denetlemeleri; yıllık MSB.lığı teftiş kurulunun denetimi,  Valilik il dernekler müdürlüğü denetimi, İÇİŞLERİ BAKANLIĞI denetleme masası  müfettişlerince yapılan denetimler  ve en büyük denetim mercii olan 11 nci olağan genel kurul üye ve delegelerinin denetim raporunun “OYBİRLİĞİ“ ile (Divan tutanaklarına bakabilirsiniz) kabulü öngörüldüğü bu hususla ilgili herhangi bir tereddüt oluşturacak durum olmadığı  halde;

BUGÜN  İSE; Mevcut  yönetim  daha ilk işe başlamadan eski yönetimi kötüleyici  yasal suçlayıcı  girişimlerle mevcut  şubelerin ve üyelerin dikkatini çekerek kendilerinin başarısız bile olsalar zaaflarını örtmek ve TEMAD Tarihinde ilk defa yaşanan bir olay gerçekleştirerek mantık dışı bir hesaplama modeli ile eski yönetimin hesaplarda usulsüzlük yaptığı  gerekçesi ile ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA  şikayette  bulunmuşlar. Savcılığın yaptığı inceleme ve araştırma sonucu on gün gibi kısa bir süre içerisinde kendilerinin yüzünü kızartacak ifadelerle anında cevap verilmiş ve cevabi yazının başı da MÜFTERİ AHMET KESER’İN YAPMIŞ OLDUĞU İHBAR TARAFIMIZDAN DEĞERLENDİRİLMİŞ VE KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI TESPİT  EDİLMİŞTİR. Cevabi yazısını alan yönetimin hiç sesi çıkmamıştır.
Ben size soruyorum. Eğer iyi niyetli iseniz derneğe ilgilileri veya hepimizi davet edip sorup öğrenip yine kafanıza yatmazsa mahkemeye verebilirdiniz. Bunu bile yapmadınız niyetinizin ne olduğu hepimizin malumudur. Bu kötü düşünceleriniz sizleri bugün bu duruma düşürmüştür. Sorunları başka yerde aramayın çünkü sorun kendinizsiniz.

24. Bizler Genel Merkez Yönetimini oluştururken her dört kuvvetten (Kara-Deniz-Hava ve jandarma) olmak üzere meslektaşlarımızın yönetimde söz sahibi olması sağlanarak her Kuvvet Komutanlıklarına gidildiği zaman  daha bilinçli ve usulünce olmuştur.

BUGÜN İSE; Hepimizin malumu; yönetim aynı kuvvetten arkadaşlarımızdan müteşekkil sadece bir havacı arkadaşımız da üye olarak  görev  yapmaktadır.  Bu  yapının da diğer kuvvetleri  temsildeki  yetersizlik, bilgi akışı zorluğu, gelen üyelerle olan aynı  dili konuşma  sıkıntısı ve aidiyet  duygularının zayıflaması ve de derneğe olan güvenin zedelenmesi ne  yol açmaktadır. Bu  durumu   gerek şubeler nezdinde gerekse üyeler nezdinde dikkate alınırsa herkesin aynı şeyi söyleyeceği  muhakkaktır.

25. Yine dönemimizde basın yayın ve değişik yollarla astsubaylık mesleğini küçümseyici her türlü yazı, makale, haber vs ya da görüntülü film, tiyatro, piye
s gibi oyunlardaki konumumuzun incelenmesi ve bizleri incitici hususlar varsa gerekli girişimlerde bulunarak düzeltici işlemler yapılmıştır. Örnek vermek gerekirse başta Oktay EKŞİ dahi kendi köşesinde düzeltici özür yazıları yayınlamışlardır. Bunların örneği çoktur.

BUGÜN İSE; Yönetimde  bulundukları süre içerisinde böyle bir konunun  gündemlerinde  yer almadığını faaliyet  programlarından öğrenmiş bulunmaktayız.

26. Yönetimimiz dönemi içerisinde;  hiçbir yöneticinin eski yönetimlerde görev almış, hiçbir Yöneticinin şikayet edildiğine veya dedikodusunun dahi  yapıldığına şahit olmadım. Ayrıca  tüm  şubelerle çeşitli zamanlarda yaptığımız görüşmelerde hiçbir zaman  geçmişimizi kötüleyip  basit ayak oyunları ile kendimize pay çıkarma yolu seçmedik. Üç yıllık sürem içerisinde kayda değer yönetimde ciddi sorunlar yaşanmamıştır.

BUGÜN  İSE; İki yıl içerisinde gelinen nokta ortada genel merkez yönetiminden istifa eden, edecekler, günlerdir göreve gitmeyen yöneticiler, birbirlerini suçlayıcı konuşmalar, ve derneğe zarar verilmemesi için açıklamaya gerek duymadığım  diğer bilgiler ve neler neler  

27. Bizler  yönetim devir teslimini yasal çerçeve içerisinde daha üçüncü gün karşılıklı imzalarla tamamlamış  ve her şey imza altına alınmış   olarak  başarı dileklerimizle dernekten ayrılmış olmamıza  rağmen;

BUGÜN   İSE;  Bu  yönetim, koltuklarına oturunca günlerce kendilerine derneğin teslim edilmediğini her tarafta yüksek sesle konuşmaya başladılar.

Ben şimdi sizlere soruyorum. Çay bardaklarının, çay kaşıklarının, kalemlerin silgilerin tek tek sayılıp teslim edilmesini mi beklediniz ? ya da daha önceden derneğe teşriflerinizde bağışta bulunduğunuz  Menkulleri  mi ? gayrimenkulleri mi ?  ve yaptığınız tefrişatın teslimini mi ? beklediniz bizlerden.
Madem biz sizlere  istediklerinizi  teslim etmedik niçin bugüne kadar  o koltuklara oturdunuz ?  
Verdiğiniz  mahkemenin  sonucunu niye TEMAD sitesinde yayınlayamadınız ?
Ama sonuç istediğiniz gibi çıksaydı allandıra-pullandıra yayınlar ve her gittiğiniz yerde bunu malzeme yaparak başarısızlıklarınızın bir kılıfı yapardınız.
Kapanan şubeleri meslektaşlarımıza  bildirmemekle zaaflarınız mı ortaya çıkıp depreşecekti? Açılan şubeleri debdebeli gösterişlerle sağır sultanın bile duyacağı şekilde reklamlarla açmasını çok iyi biliyorsunuz ama.

Bu haklarımızı İki yıl içerisinde  alamazsak ikinci yılda istifa edeceğini beyan eden yönetiminizdeki arkadaşlarınız acaba bugün istifa etmeyi düşünüyor mu ? y a da dün dündür bugün bugündür politikasına mı sığınmaktalar.
Kalan şu bir yıllık süre zaman zarfında   sorunları çözeceğinize  inanıyor musunuz ? ya  da 11 genel kurulda verdiğiniz sözün arkasında mısınız?
Yukarıda belirtilen ve daha ilave edemediğim   bir çok faaliyetler benim üç yıllık dönemim içerisinde yönetimimiz tarafından  gerçekleştirilmiş  hususlardan bazılarıdır.
Dönemimizin EN BÜYÜK HATASI yaptıklarını  ***ANLATMAMAK/ANLATAMAMAK*** olmuştur Beyler.

TÜM MESLEKTAŞLARIMIN BU GERÇEKLERİ VE DOĞRULARI ÖĞRENME HAKKI OLDUĞUNA İNANARAK DÖNEMİMİN VE BUGÜNKÜ YÖNETİMİN MUKAYESESİNİ SİZ DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMLA PAYLAŞMAYI BİR GÖREV OLARAK HUZURUNUZA ARZ ETMEYİ UYGUN BULMAKTAYIM.
AKLISELİM DÜŞÜNCELERLE DEĞERLENDİRMEYİ SİZ OKUYUCULARIMIZA BIRAKARAK HEPİNİZE TEŞEKKÜR  EDER, SAĞLIKLI VE MUTLU GÜNLER GEÇİRMENİZİ DİLERİM
KISMETSE, BİR SONRAKİ MAKALEMİN  KONUSU SORUNLARIMIZ  VE ÇÖZÜM YOLLARI OLACAKTIR.
Saygılarımla;
TEMAD  ÖNCEKİ  DÖNEM GENEL SEKRETERİ *  25.06.2013

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.