Dolar 33,0781
Euro 36,1449
Altın 2.598,53
BİST 11.139,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Açık
Ankara
32°C
Açık
Cum 33°C
Cts 33°C
Paz 33°C
Pts 32°C

TERÖR BÖLGESİNE ATANAN GENERALLER TECRÜBESİZ Mİ?

TERÖR BÖLGESİNE ATANAN GENERALLER TECRÜBESİZ Mİ?
06/12/2012 2:33 PM
20.474
A+
A-

http://haber.gazetevatan.com/teror-bolgesine-atanan-generaller-tecrubesiz-mi/497602/1/G%C3%BCndem

‘Terör bölgesine atanan generaller tecrübesiz mi?’

Milli Savunma Bakanı'ndan yanıt geldi

Milli Savunma Bakanı’ndan yanıt geldi 

Levent İÇGEN / VATAN ANKARA Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "terörle mücadelede yeni görevlendirilen generallerin tecrübe eksiklikleri olduğu" yönündeki iddialara yanıt verdi.

Yılmaz, "Teröristle mücadele edilen bölgeye yeni atanan generaller, önceki yıllarda olduğu gibi yeterli tecrübe ve birikim sahibidir" dedi.

GENERALLİK RÜTBESİNDE İLK TECRÜBELERİ OLANLAR ATANDI

CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, Bakan Yılmaz’a yönelttiği önergesinde, YAŞ (Yüksek Askeri Şura)’taki komutan atamalarına dikkat çekerek, "Son dönemde Türkiye’de terörün tırmanmasındaki artışa koşut olarak bu eylemlerde şehit ve yaralı sayısının giderek arttığı ve PKK terör örgütünün, hatalı dış politika uygulamalarının da katkısıyla alan hakimiyetinin de ötesinde bölgesel egemenlik amaçlayan bir hareket içine girdiği gözlemlenmektedir. Terör ve şiddet eylemlerine karşı mücadelenin etkinleştirilmesi için hükümetçe alınan önlemler çerçevesinde, AKP Genel Başkan Başdanışmanı, son Yüksek Askeri Şura toplantısı sonucunda bölgeye terörle mücadelede tecrübeli komutanlar gönderildiğini ve bunun sonuçlarının yakında görüleceğini açıklamıştır. YAŞ toplantısındaki terfi ve atamaları içeren 5 Ağustos 2012 gün ve 28375 sayılı Resmi Gazete’de yer alan general/amiral kararnamesinin incelenmesinden, TSK’nın terörle mücadele alanında görevli 12 tugay komutanının görev yerlerinin değiştirilmiş olduğu, bu tugaylardan yarıdan fazlasına atanan tugay komutanlarının, Tuğgeneralliğe yeni terfi etmiş, dolayısıyla general rütbesinde ilk tecrübelerini yaşayacak olan komutanlardan atandığı tespit edilmiştir" dedi. Korutürk, şu soruları yöneltti:

"Sayın Başdanışmanın terörle mücadelede görevlendirilen komutanların tecrübeleriyle ilgili olarak beyan ettiği husus yukarıda ifade edilen durumla nasıl bağdaştırılmaktadır? Sayın Başdanışman bu ifadesiyle, sözü edilen tugaylardan ayrılan ve başka görevlere atanan komutanların terörle mücadele tecrübelerinin daha az olduğunu mu kastetmektedir? Eğer böyleyse, Sayın Akdoğan’in ifadesi AKP’nin 10 yıllık iktidar döneminde TSK’nın insan kaynakları yönetiminde şimdiye kadar bir zafiyet olduğu şeklinde mi değerlendirilmelidir?"

"GÖREV SAFAHATLARI VE TECRÜBE DİKKATE ALINIYOR"

Bakan Yılmaz, Korutürk’ün soru önergisine yanıtında şunları belirtti:

"Bütün generallerin atamaları; görev safahatları, tecrübeleri ve görmüş oldukları kurslar dikkate alınarak, subay ve astsubaylarda olduğu gibi belirlenmiş bir sıra dâhilinde yapılmaktadır. Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliğine uygun olarak teröristle mücadele edilen bölgelerdeki birliklere atanan generallerin görev süreleri (özel durumu olanlar hariç) 2 yıl olarak uygulanmaktadır. Ağustos 2012 Yüksek Askerî Şûrası sonrasında da diğer yıllarda olduğu gibi, generallerin atamaları yukarıdaki esaslar dâhilinde yapılmıştır. Bölgeye yeni atanan generallerin safahatları incelendiğinde, önceki yıllarda olduğu gibi söz konusu personelin görev safahatı ve görmüş olduğu kurslarla, yeterli tecrübe ve birikim sahibi oldukları görülmektedir." 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.