Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç’tan sonra Genelkurmay da ‘PKK karakol bastı’ iddiasını yalanladı. 

Terör örgütü PKK ‘nın Diyarbakır ‘ın Hani İlçesi’nde bir karakola saldırıda bulunduğu ve bir askerin şehit olduğuna dair haberlere Diyarbakır Valisi Mustafa Kıraç’tan yalanlama geldi. Ardından GenelKurmay Başkanlığı da iddiaları yalanladı. Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, PKK’lıların Hani İlçesi’ne bağlı Topçular Jandarma Karakolu’na saldırı düzenlediği ve 1 askerin şehit olduğu haberlerini yalanladı.

PKK ile aynı çizgide yayın yapan internet siteleri, terör örgütünün Lice olaylarına misilleme olarak dün gece Hani İlçesi’ne bağlı Topçular Köyü Jandarma Karakolu’na saldırdığı ve 1 askerin şehit edildiği haberini verdi. Kıraç, söz konusu iddiaları yalanlayarak, karakola ne saldırı düzenlendiğini ne de şehit verildiğini belirterek, "Saldırı ve şehit haberi yalandır" dedi.

GENELKURMAY DA YALANLADI

Genelkurmay Başkanlığı yetkilileri, karakola uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açıldığını, ancak yaralı veya şehit olmadığını açıkladı.

TRAFİK KAZASINDA YARALANMIŞTI

Genelkurmay yetkilileri, dün akşam saatlerinde Hani ilçesi Topçular Jandarma Karakol Komutanlığı’na uzak bir mesafeden taciz ateşi açıldığını açıkladı. Yetkililer, mermilerin karakola ulaşmadığını, olayda yaralı veya şehit olmadığını bildirdi. Jandarma Er Engin Şahin’in ise 29 Mayıs’ta Van’da devriye sırasında trafik kazasında yaralandığı, dün GATA’da şehit düştüğü öğrenildi.

TACİZ ATEŞİ VAR AMA ŞEHİT YOK

Hani İlçe Kaymakamı İsmail Şanlı ise yaptığı açıklamada, "Dün akşam saatlerinde Hani ilçesi Topçular Jandarma Karakol Komutanlığı’na uzak bir mesafeden taciz ateşi açıldı. Mermiler karakolu ulaşmadı. Olayda yaralı veya şehit yok. Bu tamamen asılsız bir haberdir" dedi. Öte yandan askeri yetkililer de bu haberin yalan olduğunu açıkladı.

İLAN YANILTMIŞ OLABİLİR 

Askeri yetkililer, PKK’nın Diyarbakır’ın Hani İlçesi’ne bağlı Topçular Köyü’ne uzaktan taciz ateşi açmasından sonra Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan trafik kazasında şehit düşen Jandarma Er Engin Şahin ile ilgili başsağlığı metnini görünce 1 askeri şehit ettiğine dair yanılgıya düşmüş olabileceğini bildirdi. 

Askeri yetkililer, bir grup PKK’lının Hani’deki karakola taciz ateşi açtığını olayda ölen veya yaralanan olmadığı gibi binaya mermi bile isabet etmediğini açıkladı. 

Öte yandan Van’ın Çitören Köyü’nde geçen Mayıs ayında askeri aracın devrilmesi sonucu yaralanan Jandarma Er Engin Şahin’in Ankara GATA’da şehit olması üzerine Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde uzun süre sonra ilk kez ‘Şehidimiz’ başlığı ile başsağlığı ilanı yer aldı. PKK’nın Jandarma Er Engin Şahin’in taziye mesajınıı Hani’deki ateş açma olayı ile bağlantılı değerlendirerek, orada şehit olmuş gibi açıklama yaptığı öne sürüldü.