Dolar 33,0252
Euro 35,9743
Altın 2.549,55
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
32°C
Parçalı Bulutlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 34°C
Sal 31°C

TSK – TERÖRİSTLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR

TSK – TERÖRİSTLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR
22/04/2013 3:16 PM
20.251
A+
A-

 

Ana Sayfa » Basın Yayın Faaliyetleri » Türk Silahlı Kuvvetlerinden Haberler

22 Nisan 2013, Pazartesi

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yasalarda ve Hükûmet direktifinde belirtildiği şekilde teröristle mücadelesi devam etmektedir.

Jandarma Genel Komutanlığının 2012 yılı Faaliyet Raporu önsözü ile ilgili olarak kamuoyuna yapılan açıklama konusunda ilgili komutanlığa herhangi bir yönlendirmede bulunulmamıştır. Ayrıca, konu ile ilgili Sayın Başbakanın bir girişimi de olmamıştır.

Mamak Askerî Cezaevi’nin "Otel" olarak düzenlenmesi konusunda herhangi bir çalışma söz konusu değildir.

Millî Savunma Bakanlığı ile Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü arasında 20 Aralık 2012 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde; 29 Aralık 2012-21 Nisan 2013 tarihleri arasında 63.983 Mehmetçiğin uçakla ücretsiz olarak intikali sağlanmıştır.

Kıbrıs Barış Harekâtı esnasında gösterdikleri başarılar nedeniyle, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu kapsamında; 1975-1983 yılları arasında, 255 personele Türk Silahlı Kuvvetleri Başarı Madalyası, 307 personele Türk Silahlı Kuvvetleri Liyakat Madalyası, 71 personele Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası verilmiş, şehit olan 399 personelin ailelerine de Türk Silahlı Kuvvetleri Övünç Madalyası (gümüş) tevcih edilmiştir.

1.  Ev sahibi ülke olarak Türkiye’nin destek verdiği ve NATO usül ve esaslarına göre faaliyet gösteren Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığınca, dünyada o ay meydana gelen terör olayları hakkında kamuoyunu ve akademik çevreleri bilgilendirmek amacıyla aylık raporlar yayımlanmaktadır.

2.   Anılan raporlarda, büyük çaplı eylemleri dışında Bölücü Terör Örgütü ve benzeri uluslararası terör örgütlerinin isimleri açık olarak ifade edilmemektedir.

1.   Türk Hava Kuvvetlerinin 100’üncü kuruluş yıldönümü münasebetiyle, Ekim 2009 tarihinde İstanbul’da "100’üncü Yıl Anıtı" inşa edilmesi planlanmıştır.

2.   Uygulama projeleri, İstanbul VII numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan 100’üncü Yıl Anıtı, İstanbul Valiliği tarafından Atatürk Havalimanının Hava Harp Okuluna ait askerî bölümünde inşa ettirilmiştir.

3.   100’üncü Yıl Anıtının kabulü esnasında inşaatta ve çevre düzenlemesinde tespit edilen bazı aksaklıklar İstanbul Valiliğine bildirilmiş; aksaklıkların giderilmesine yönelik çalışmalar halen devam etmektedir.

4.    Aksaklıkların giderilmesini müteakip anıt hizmete açılacaktır.

1.   Somali’ye insani yardım malzemesi taşıyan M/V Aqua Luna isimli ticari gemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı koruma ve refakatinde Mogadişu/SOMALİ limanını müteakip Berbera/SOMALİ limanına emniyetle intikal etmiş ve yükünü boşaltmıştır.

2.   19 Mart 2013 tarihinden 18 Nisan 2013 tarihine kadar geçen 31 günlük sürede, 3800 deniz mili boyunca M/V Aqua Luna isimli gemiye, Kızıldeniz, Aden Körfezi ve Somali havzasında TCG GÖKÇEADA Fırkateyni tarafından refakat edilmiş ve koruma sağlanmıştır.

3.   Refekat görevini müteakip Berbera/SOMALİ limanından ayrılan TCG GÖKÇEADA Fırkateyni, Türkiye’ye dönüş yolunda sırasıyla; 20-23 Nisan 2013 tarihleri arasında Cidde/SUUDİ ARABİSTAN, 24-27 Nisan 2013 tarihleri arasında Akabe/ÜRDÜN ve 29-30 Nisan tarihleri arasında İskenderiye/MISIR Liman ziyaretlerini gerçekleştirecek ve 2 Mayıs 2013 tarihinde Aksaz/Marmaris deniz üssüne intikal edecektir.

1.   Anadolu Yıldızı-2013 Arama Kurtarma Tatbikatı, 16-19 Nisan 2013 tarihleri arasında, Türk Silahlı Kuvvetleri Arama Kurtarma unsurları ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi (AAKKM) katılımıyla, müşterek bir senaryo dahilinde icra edilmiştir.

2.   Tatbikata; Türk Silahlı Kuvvetleri Arama Kurtarma sisteminde yer alan Kara/Deniz/Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından çeşitli tipte gemi, uçak ve helikopterler ile Arama Kurtarma konusunda eğitim almış personelden oluşan timler oyuncu olarak katılmıştır.

3.   Basına açık olarak icra edilen bu tatbikatı 22 ülkeden 30 yabancı askerî temsilci de izlemiştir.

23 Nisan 2013 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Genelkurmay Başkanlığının katkılarıyla Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan "Ocak, Mehmetçiğin Dünyası" adlı fotoğraf sergisi, 23-29 Nisan 2013 tarihleri arasında Anıtkabir’de ziyarete açılacaktır.

1.   Bu yıl 44’üncüsü düzenlenen "İstanbul-Asya Bölgesi TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri" Yarışmasında; Deniz Lisesi Komutanlığı öğrencileri tarafından hazırlanan yedi proje 25-29 Mart 2013 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde sergilenmiş, sergilenen projelerden beşi ödül almıştır.

2.   Alınan bu ödüllerle Deniz Lisesi Komutanlığı, yarışmaya katılan 44 okul içerisinde en başarılı okul olmuştur.

PROJE DALI

PROJE ADI

ÖĞRENCİLER

DANIŞMAN

YARIŞMA SONUCU

 

BİLGİSAYAR

 

Kızılötesi Lazer ile Hedef İşaretleme ve Takip Sistemi

Mustafa ERDOĞAN

Ömer ÖZBEKLER

Dr.Öğ.Alb. Kemal KAYMAK

 

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ almış ve FİNALİST olarak Ankara’da Türkiye genelinde yapılacak olan yarışmaya katılma hakkını elde etmiştir.

 

COĞRAFYA

 

Heybeliada’da Tarihi İkincil Konutların Turizme Kazandırılabilmesi

Berat ZELKA

Mehmet ASLAN

Öğ.Bnb. Alparslan TORUN

 

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ almıştır.

 

BİYOLOJİ

 

Spektrofotometrik Yöntemle Süt Tozu Araştırması

 

Yüksel ÖZDEMİR

Gökhan KIYĞA

 

Öğ.Kd.Yzb. Gökhan GÖRKEM

 

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ almıştır.

 

FİZİK

 

Manyetik Özellik Gösteren Maddelerin Manyetik Geçirgenlik Katsayılarının Alternatif Akım RL Devresi Kullanılarak Hesaplanması

Furkan ALUMERT

Ö.Faruk KAYA

Öğ.Bnb. Emin HACIOĞLU

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ almıştır.

 

KİMYA

 

Yeni Nem Tutucu

Ahmet AKYOL

Ö.Faruk YILDIZ

Öğ.Tğm. Güliz AYDIN TURAN

 

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ almıştır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.