Dolar 32,8619
Euro 35,2141
Altın 2.451,35
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31°C
Açık
Ankara
31°C
Açık
Sal 31°C
Çar 31°C
Per 31°C
Cum 31°C

TSK'NIN TBMM'YE GÖNDERDİĞİ TORBA YASADA İLGİNÇ DETAYLAR

TSK'NIN TBMM'YE GÖNDERDİĞİ TORBA YASADA İLGİNÇ DETAYLAR
26/11/2014 2:54 PM
20.350
A+
A-

MİLLİYET

http://tbmm.interpress.com/%28S%28bc3d0ak1sw0nigsychq1nlgg%29%29/BasinAyrintiGoster.aspx?IDS=36215630&  

TSK’dan emekli hayvanlara vefa

TSK bünyesindeki birtakım düzenlemeleri içiren tasarıya göre; TSK hizmetindeki katır ve eşek benzeri hayvanlara emekli edildikten sonra satılamazsa ölene kadar bakılacak…

Önder Yılmaz

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), TBMM’ye gönderdiği torba yasada, çok ilginç bir düzenlemeye de yer verildi. Tasarıya göre; TSK hizmetindeki katır, eşek, at benzeri hayvanlara emekli edildikten sonra satılamazsa ölene kadar bakılacak ve yurtdışında eşek ve benzeri hayvan ithal edilebilecek. Tasarı, ikili anlaşmalar dışında kalan yabancılara da GATA’da sağlık hizmeti verilmesini düzenliyor. Böylece peşmerge gibi yabancı kuvvetlere Türkiye’de tedavi imkanı doğacak. TBMM’ye sevkedilen Milli Mayın Merkezi kurulmasına ilişkin yasa tasarısında yer alan bazı ilginç düzenlemeler şöyle:

* HAYVANSEVER TSK: TSK’da kritik görevlerde kullanılan katır, eşek, at ve köpek gibi hayvanların bakımı, barındırılması, beslenmesi, sağlığı ve eğitimi paketteki kurallara uygun olarak yerine getirilecek. Hastalanan hayvanlar TSK mensubu veteriner hekime bildirilecek. TSK mensubu veteriner hekim veya yeterli tedavi ünitesi bulunmayan yerlerde hasta hayvanların muayene ve tedavisi sırasıyla; bölgedeki askeri hayvan klinikleri, kamu veya üniversite veteriner hekimleri veya hayvan hastaneleri tarafından yapılacak.

* EMEKLİ EŞEĞE ÖLENE KADAR BAKIM: Görev yapabilirlik yeteneklerini kaybeden ve emekliliğe ayrılan katır, eşek, at, köpek gibi hizmet hayvanları satılıncaya kadar geçen süredeki bakımı ve refahı ile ilgili yem, tedavi, yer ve malzeme giderleri TSK bütçesinden karşılanacak. TSK’da görev alan katır ve eşeklere ölene kadar bakılacak.

* GÜMRÜKSÜZ EŞEK İTHAL EDİLECEK: TSK, gerek görmesi halinde çeşitli hizmetlerde kullanmak üzere katır, eşek, at gibi hayvan ithal edebilecek. Bu ithalatta gümrük vergisi alınmayacak.

* 4.5 BİN TL MAAŞ: Kurulacak Milli Mayın Merkezi’nde 4.5 bin TL maaşla 50’ye yakın belli konularda ihtisas sahibi sözleşmeli personel işe başlatılacak. Mayın temizleme işi özel şirketlere verilecek.

* MEZAR TAŞI TSK’DAN: Subay, astsubay, uzman Jandarma, sivil personel ve askeri öğrenciler ile erbaş ve erlerin yurtiçinde ve yurtdışında vefatı halinde, cenaze masraflarını TSK karşılanacak. askerlik hizmetini yaparken vefat eden erbaş ve erlerin mezarlarının yapım giderleri de ödenecek.

* SİVİL AVUKAT ASKERİ MAHKEMEDE: Artan intihar olaylarında yaşanan tartışmalar nedeniyle, asker kişilerin görev esnasında ölümü halinde soruşturma ve kovuşturma süresince yasal mirasçılarını temsil etmek üzere kendilerinin seçtiği bir avukat vekil olarak görevlendirilecek. Fiili veya hukuki imkansızlık nedeniyle görevlendirme yapılamaması halinde bu görev, baro tarafından belirlenecek bir avukat tarafından yürütülecek.

* PEŞMERGEYE GATA’DA TEDAVİ YOLU: Yabancı devletlerin silahlı kuvvetler mensupları ve bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler, Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla sağlık hizmetlerinden yararlandırılacak. Bunların dışında kalan yabancı uyruklu hastalar ise yine aynı kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla ve sivil hastalara tanınan kontenjanlar dahilinde sağlık hizmetlerinden yararlanacak. Böylece peşmergelere Türkiye’de tedavi olma yolu açılmış olacak.

* ŞAŞAL SU İÇİN GENERAL İZNİ KALKACAK: Daha önce kuvvet komutanlarının iznine tabi olan zorunlu hallerde su tüketimi izni artık alt makamlara devredilecek. Böylece dağa operasyona giden birliklerde üç litreye kadar şaşal su vermek için general onayına gerek kalmayacak.
* KIŞLADA BONZAİ ÖNLEMİ: Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri kullanan veya bulunduran, kullanılması maksadıyla bunları arkadaşlarına veren ve kullanılmasını özendiren erbaş ile erlere disiplin kurulları tarafından 10 günden az olmamak üzere 20 güne kadar hizmetten men cezası verilecek. Bu süre askerlik süresine eklenecek. Adli yargılama ise ayrıca yürütülecek. 

Yılmaz: Azrail hiç uğramasın

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, tasarıyı Milliyet’e değerlendirirken, en önemli bölümün kışladaki ölümlere yönelik avukat düzenlemesi olduğunu belirtirken, “en önemli madde, askerlerin ölümlerinde özellikle intiharlarda ailelerin avukatları bundan böyle devreye girecek. Ailesine ‘hemen avukatını gönder’ diyeceğiz. Başından itibaren dava aşamasında dahi devrede olacak. Ulaşılamazsa barodan avukat sağlanacak” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.