DOLAR 8,3342
EURO 10,0636
ALTIN 480,32
BIST 1.345
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 22°C
Az Bulutlu
Ankara
22°C
Az Bulutlu
Cts 22°C
Paz 19°C
Pts 18°C
Sal 21°C

Türk Hava Kuvvetleri Tarihinde Astsubaylar Konferansı

29.03.2011
11
A+
A-

 

http://www.hvkk.tsk.tr/PageSub/Calismalarimiz/Faaliyetler/innerPages/Astsubaylar%20Toplantısı/astsubaylar.html

Türk Hava Kuvvetleri’nin 100’üncü Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Hava Kuvvetlerinin 100 Yıllık Tarihinde Astsubaylar Konferansı” halen görevde olan ve emekli havacı astsubayları bir araya getirdi. Konferansta,  Türk Hava Kuvvetleri Tarihinde Pilot Astsubaylar, Geçmişten Günümüze Hava Kuvvetlerinde Astsubay Eğitimi, Hava Kuvvetleri Komutanlık ve Üs Astsubaylığı Sistemi, Hava Kuvvetlerinde Astsubay Olmak ve Gelecek Vizyonu ile Gazi Astsubaylardan Anekdotlar konuları ele alındı.
Ankara’da bulunan Komutanlık Karargâhı’nda gerçekleşen Hava Kuvvetlerinin 100 Yıllık Tarihinde Astsubaylar Konferansı’nın açılışında konuşan Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Hasan AKSAY Türk havacılık tarihinde astsubayların üstlendikleri zorlu görevlere dikkat çekti. Konferansın, Türk Hava Kuvvetleri’nin bir asırlık tarihini anlatmak için büyük önem arz ettiğini ifade eden Orgeneral Hasan AKSAY,  “Gücünü, milletinin desteği ve iradesinden alan Hava Kuvvetleri, 1911’de başladığı şanlı ve şerefli yolculuğunda 100 yılı geride bırakmanın haklı gururunu ve onurunu taşımaktadır. Bu gurur ve onurda, Hava Kuvvetlerine yıllarını verip, tarihinde iz bırakmış değerli havacı astsubaylarımızın katkıları büyüktür” dedi.
Yeni havacıların yetişmesine katkı sağladılar
Orgeneral Hasan AKSAY, eski adı küçük zabita olan astsubaylığın Hava Kuvvetleri kadar eski bir tarihe sahip olduğunu belirtti. Astsubayların yeni havacılar yetişmesinde önemli bir rol üstlendiklerini ifade eden Hava Orgeneral Hasan AKSAY, “Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’nda değişik cephelerinde görev yapan, Kurtuluş Savaşı’nda bir avuç havacı içinde etkin rol oynayan astsubaylar, Cumhuriyet’in ilanı ile yeni havacılar yetiştirilmesinde ön planda yer almışlardır” dedi. Hava Orgeneral Hasan AKSAY, 1949 yılına kadar Türk Hava Kuvvetlerinde astsubayların pilot olarak yetiştirilmeye devam edildiğini belirterek, daha sonra teknik branşlarda havacı astsubayların başarılı hizmetlere devam ettiklerini ve katkı sağladıklarını hatırlattı.
Türk Hava Kuvvetleri Tarihinde Astsubaylar
Konferansın ilk sunumunda Türk Hava Kuvvetleri Tarihinde Astsubaylar konusunda bilgi veren  Hv.Uçk.Bkm.Kd.Bçvş. Salim DİKDURAN, çavuşluğun Osmanlı döneminde kurumsallaşarak ordu ve saray teşkilatında yer aldığını belirtti. Kuvva-i Havaiye Müfettişliği tarafından Birinci Dünya Savaşı’nda artan pilot ihtiyacının karşılanması amacı ile astsubayların pilot olarak yetiştirilmesine karar verildiğini hatırlatan Hv.Uçk.Bkm.Kd.Bçvş. Salim DİKDURAN, astsubay pilotların Kafkas, Filistin, Irak Cepheleri’nde ve İstanbul’un savunmasında görev aldığını belirtti. Türk Hava Kuvvetleri’nde görev yapan astsubayların görevlerini geçmişte olduğu gibi gelecekte de özveri ile sürdüreceğini belirten Hv.Uçk.Bkm.Kd.Bçvş. Salim DİKDURAN, “Astsubaylar Türk Hava Kuvvetlerinin ve bilgi çağının ihtiyaç ve hedefleri doğrultusunda sürekli öğrenen, bilgiye ulaşmayı bilen, iletişim kurabilen, sorun çözen yaratıcı, bilimsel ve yapıcı düşünen çevreye duyarlı, mesleki değerlere ve etiğe önem veren, liderlik özelliği gelişmiş sağlam karakter ve üstün kişilik özelliklerine sahip olarak yetiştirilmektedir” dedi.
Hava Kuvvetlerinin en kıdemli muvazzaf astsubayı olan Hv.Uçk.Bkm.Kd.Bçvş. Özdemir HEPSİSLER ise konuşmasında 38 yıllık meslek hayatından anılarını, duygularını ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.
 
 
Türk Hava Kuvvetleri’nde Pilot Astsubaylar
Pilot Başçavuş Ahmet Vecihi (Hürkuş) ve arkadaşlarının tüm imkansızlıklara rağmen kurtuluş mücadelesi için gösterdikleri insan üstü çabayı anlatan Hv.Lv.Kd.Bçvş. M.Mustafa ÖZDEMİR ise sunumunda “Türk Hava Kuvvetlerinde Pilot Astsubaylar” konusunu katılımcılara aktardı. Astsubay pilotların Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda görevlerini en iyi şekilde yerine getirdiklerini ifade eden Hv.Lv.Kd.Bçvş. M.Mustafa ÖZDEMİR, 1929 yılına gelindiğinde Türk Hava Kuvvetlerindeki astsubay sayısının 159 olduğunu belirtti. 1916 yılından, 1983 yılına kadar 600’e yakın pilot astsubayın Hava Kuvvetleri’ne hizmet ettiğini söyleyen Hv.Lv.Kd.Bçvş. M.Mustafa ÖZDEMİR, 110 pilot astsubayın da şehitlik mertebesine ulaştığı bilgisini verdi.
Geçmişten Bugüne Hava Kuvvetleri’nde Astsubay Eğitimi
Osmanlı döneminde başlayan Astsubay eğitiminden günümüze kadar olan süreci aktaran Hv.İs.Kd.Bçvş. Fevzi UZUNER ise sunumunda Geçmişten Bugüne Hava Kuvvetlerinde Astsubay Eğitimi konusunu katılımcılara aktardı. İstiklal Savaşı’nda kendi kendini yetiştirmeyi başarmış  Hava Kuvvetlerinin bugün çağı ile yarışır bir konumda olduğunu belirten  Hv.İs.Kd.Bçvş. Fevzi UZUNER, “Bugün hava astsubaylarına tüm yaşamları boyunca gerekli olacak yetenek ve donanımların temeli, Hava Teknik Okullar Komutanlığında kazandırılmaktadır. Onların, Yüce Önder Atatürk’ün ilke ve inkılapları ışığında yürüyen, emsallerinin ötesinde; yaşamında onurlu, görevinde sorumlu, çevresiyle uyumlu ve insiyatif ve sorumluluk sahibi olarak yetişmiş profesyonel havacı astsubaylar olmaları, geleceğimizin teminat altında olduğunun en önemli kanıtıdır. Onlar, Türk Hava Kuvvetlerini, ülkesinin her yönden en önde gelen kurumu yaparak, ülkemizin aydınlık geleceğini omuzlarında yükselteceklerdir” dedi.
Türk Hava Kuvvetleri’nde astsubay olmak ve gelecek vizyonu
Türk Hava Kuvvetleri’nde Astsubay Olmak ve Gelecek Vizyonu konulu sunumu yapan Hv.Uçk.Bkm.Kd.Bçvş.  Akın AKBALIK, astsubayların kendilerini Hava Kuvvetleri’nin belkemiği olarak tanımladıklarını belirterek, “Yüzüncü kuruluş yılını kutladığımız günümüz Hava Kuvvetleri’nde, 127 farklı ihtisasa sahip 16 astsubay sınıfı bulunmaktadır. Oldukça geniş bir görev alanına sahip astsubayların yaptıkları işler incelendiğinde, uçağın uçuşa hazır hale getirilmesinden, masamızın üzerinde duran telefon ve bilgisayarın sürekli faaliyetine, gece uçuşlarında pistin aydınlatılmasından, iş yerlerinde kullandığımız klimalara kadar hemen her alanda astsubayların çok büyük bir emeği bulunmaktadır” dedi. Sunumunda gelecek vizyonunu ifade eden Hv.Uçk.Bkm.Kd.Bçvş.  Akın AKBALIK, “Türk Hava Kuvvetleri mensubu astsubaylar olarak gelecek vizyonumuzun, Türk Hava Kuvvetleri’nin, çağı ile yarışır bir hava ve uzay gücü hedefini yerine getirecek, temel değerlere sahip, yüksek nitelikli insan gücünü oluşturmak olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.
Hava Kuvvetleri Astsubaylığı Sistemi
Sunumunda Türk Hava Kuvvetleri astsubaylığı teşkilat yapısını aktaran Hv.Slh.Müht.Kd.Bçvş. Mustafa YILDIRIM, astsubayların görev ve sorumluluklarını anlattı. Hv.Slh.Müht.Kd.Bçvş. Mustafa YILDIRIM, “Hava Kuvvetleri astsubayı, komutanlık ve üs astsubayları görev tanımları oluşturulurken, iç hizmet kanunu, askeri ceza kanunu ve personel kanunu maddelerine aykırı olmamasına dikkat edilmiştir” diyerek, Hava Kuvvetleri Astsubaylığı sisteminin, astsubaylar ile komutanlar arasında bir köprü vazifesi gördüğünü belirtti.
Ayrıca konferansta konuşan Türk Hava Kuvvetleri’nden emekli astsubaylar E.Hv.Plt.Kd.Bçvş. Sami TABAKÖZ, E.Kd.Bçvş. Mehmet CAN, E.Kd.Bçvş. Hasan ÇAMUR ve E.Uçk.Bkm.Kd.Bçvş. Cemil KARACA anılarını ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Türk Hava Kuvvetlerinin kendilerine kattığı değerleri sivil yaşamda daha iyi anladıklarını ifade eden emekli astsubaylar, Türk Hava Kuvvetlerinin 100’üncü kuruluş yıldönümünde çağı ile yarışan bir kuruma hizmet etmenin gurur ve onurunu yaşadıklarını belirttiler.
Astsubaylar ATA’nın huzuruna çıktı
Konferansın ardından emekli ve halen görevde olan hava astsubaylar Anıtkabir’i ziyaret ederek ATA’nın huzuruna çıktı. Mozoleye çelenk koyan astsubaylar daha sonra Anıtkabir özel anı defterini imzaladılar. Türk Hava Kuvvetleri astsubayları adına imzalanan Anıtkabir özel defterinde şu satırlara yer verildi;
 
 
“Ebedi Başkomutanımız Yüce Atatürk;
Türk Hava Kuvvetleri 1911’de başladığı şanlı ve şerefli yolculuğunda, 100 yılı geride bırakmanın onur ve mutluluğunu yaşamaktadır.
Türk havacılığının göklerdeki hak ettiği yeri alması için başlattığın çalışmalar neticesinde, dünyanın saygın ve önde gelen hava kuvvetleri arasında yerini almış ve birçok alanda çağı ile yarışan Türk Hava Kuvvetlerinin mensubu olmaktan gurur duyuyoruz.
Hava astsubayları olarak, havacılık ve uzay konularında çağdaş seviyenin üzerine çıkma hedefini gerçekleştirmek ve bıraktığın emanetlere sahip çıkmak için bütün varlığımızla çalışacağımızı bir kez daha yineliyor, manevi huzurunda saygı ile eğiliyoruz.
 
               
            E.HV.PLT.KD.BÇVŞ. SAMİ TABAKÖZ                         E.HV.RD.KD.BÇVŞ. MEHMET CAN
                      
           E.HV.UÇK.BKM.KD.BÇVŞ. HASAN CAMUR            E.HV.UÇK.BKM.KD.BÇVŞ. CEMİL KARACA
                     
                   
                   
                   
       
 
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.