Dolar 33,0186
Euro 35,9498
Altın 2.545,57
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Az Bulutlu
Ankara
32°C
Az Bulutlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 33°C
Sal 31°C

UZMAN ÇAVUŞLAR DERT KÜPÜ-2 : YENİ BAŞLAYAN DA 20 YILLIK OLAN DA AYNI MAAŞI ALIYOR

UZMAN ÇAVUŞLAR DERT KÜPÜ-2 : YENİ BAŞLAYAN DA 20 YILLIK OLAN DA AYNI MAAŞI ALIYOR
21/03/2013 11:58 AM
20.392
A+
A-

http://tbmm.ajanspress.com.tr/customer/basic/press/Displayer.aspx?id=21254518&

UZMAN ÇAVUŞLAR DERT KÜPÜ

YAZI DİZİSİ-2

Yeni başlayan da 20 yıllık olan da aynı maaşı alıyor 

Metin Özkan’ın kaleminden…

 Ek-gösterge; her kamu çalışanının ve hatta özel sektörde de çalışanların, kıdem yılarlına göre maaşlarının artış göstermesidir. Tüm kamu personeline verilen bu hak, sadece uzman erbaşlar için uygulanmıyor.

Mesleğe yeni başlamış bir uzman erbaşın maaşı 2200 TLdir (şubat 2013). Mesleğe 20 yıl önce başlamış ve çocukları okuyan uzman erbaşın da maaşı aynı. Görev şartları gereği çoğu zaman yılın yarısından fazlasını başka şehirlerde geçiren ya da lojman hakları sınırlı olduğu için yüksek kiralar olan şehirlerde görev yapan uzman erbaşlar bu haklarını gasp edilmiş sayıyor.

Uzman Çavuş B.M. bu sorunu şu şekilde anlatıyor:

19 yıldır uzman erbaş olarak çalışıyorum. 4 tayin bölgesi gezdim. Batıda bir birlikte görev yaparken dahi, yılın en az yarısında terörle mücadele bölgesindeydim. Yerleşik olduğum görev bölgesinde lojmanda da kalamadığım için yüksek kira ödedim. Benim görevli gittiğim şehirlerde de ailem kadar masrafım oldu. Devletim ve TSK neden ek-gösterge uygulamasını bizden esirgiyor. Ben 17 yıllık evliyim, okuyan 3 evladım var. Bu gün işe giren genç uzman erbaş ile aynı maaşı alıyorum. Ama bu subaylarda, astsubaylarda böyle değil. Başbakanımız ve Milli Savunma Bakanı yılda 5 kez söz veriyorlar. Mecliste kürsüden bizlere umutlar veriyorlar. Devletimiz bizlerin bu hakkını neden vermiyor. Anlayamadığım gibi bunda art niyet arıyorum. Bizler canımızı sermaye edip çalışıyoruz. Belediyede zabıta, öğretmen, hemşire, hademe… devletin her kademesinde çalışana bu ek gösterge veriliyor."

Kıbrıs ada tazminatı

TSK, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’nde görevli olan personele, devlet ‘ADA TAZMİNATI’ adıyla bilinen, bir ek ödeme yapıyor. Bu ödemenin ödenme nedeni, Kıbrıs’taki pahalı yaşam şartlarına destek olması içindir. Bu ödeme, subay ve astsubaylarda kıdem yıllarına göre ödenir. Ek-gösterge uygulamasındaki adaletsizliğin aynısı bu ödemede de yaşanmaktadır.

Havacı’ya radyasyon tazminatI yok!       

Ülkemİzİn bütün sathında, genellikle dağlarda kurulu "Hava Radar" birlikleri mevcuttur. Ulaşılması zor yerlerde olduğu için personelin tamamı 1 hafta ya da 15 gün gibi sürelerce orada kalır, evlerinde bir kaş gün dinlendikten sonra tekrar göreve dönerler. Radarlar, radyasyon yayan cihazlardır. Orada görev yapan personele, "Radyasyon Tazminatı" diye bilinen bir ödeme yapılır. Bu ödemede de Uzman Erbaşlar ayrı tutulur ve bu tazminatı alamazlar. Bu uygulamadan çıkan bir sonuç vardır. Radyasyon Uzman Erbaşlara zarar vermiyor mu da bu tazminat onlara ödenmiyor.

Bir Hava Radar Birliğinde, günler boyu süren nöbet için, Tüm TSK personeline verilen yemek, iaşesi olmadığı için Uzman Erbaşlara para ile verilmektedir. Oysa, subay ve astsubaylar kanunlardaki düzenlemelerden dolayı bu yemekten faydalanıyorlar. Uzman Erbaşların oralarda günler boyu kaldığından kimsenin haberi yok. Onları vardiyalı çalışıyor zannediyorlar.

Ek gösterge sorunu kaç yıldır var?

TSK doksanlı yılların başında, uzman erbaş alım ilanlarını, askeri tesislerin camlarına astığı ilanlarla duyuruyordu. O ilanların birisinin fotoğrafı

DoksanlI yıllarda "İleri Mali Sosyal Haklara sahip olacaksınız" vaadiyle, istihdam edilen uzman erbaşlar zamanla terörle mücadelenin bel kemiğini oluşturdular.  Zaman içerisinde kanunun yazımı sırasında yapılan yanlış ortaya çıktı. Zira Uzman Erbaş Kanunu 16. Madde ve TSK Personel Kanununda yeterli düzenleme yapılamadığından uzman erbaşlara ek-gösterge verilemeyeceği anlaşıldı. Daha sonradan yapılmak istenen düzenlemeler ise gereken özenli çalışma gösterilmediği için hep eksik kaldı, uygulamada amaca ulaşamadı. 17 şubat 2003 yılında bu sorun aşılmaya çalışıldı ama değişiklik yine yanlış yapıldığından ek gösterge yine verilemedi. Yani yeni, giren bri uzman erbaşla, 20 yıl kıdemli ve çocukları olmuş uzman erbaş aynı maaşı almaya devam etti. Sorun defalarca TBMM’de Milli Savunma Bakanı’na soruldu. Bakan defalarca yazılı ya da sözlü cevap verdi. Başbakan televizyon programlarında söz verdi. Bütün partiler ve hükümet partisi seçim propagandalarında ve seçim programlarında bu sorunun çözüleceğini vaat etti. Ama henüz bir sonuç yok.

‘O yemekten yersek 300 liramız kesiliyor’

Hava Uzman Çavuş F.R, olayı şöyle anlatıyor: 15 ila 21 gün Hava Radar birliğinde kalarak nöbet tutuyorum. En yakın yerleşim birimine 2 saatlik mesafedeyiz. Burada kaldığımız süre içinde, subay-astsubaylar için yemek çıkıyor. Bu yemek için her hangi bir ücret alınmıyor. Ancak biz bu yemekten yiyecek olursak maaşımızdan 300 TL para kesiliyor. Ne yapalım, evden erzak getirip ayrı yemek mi yapalım. Yanımızda bizimle kalan subay-astsubaya "Radyasyon Tazminatı" ödeniyor. Bize verilmiyor. Bu radyasyon bize de aynı zararı vermiyor mu? Aynı riski biz de yaşamıyor muyuz?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.