Dolar 32,2097
Euro 35,0984
Altın 2.527,70
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Az Bulutlu
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Sal 28°C
Çar 25°C
Per 16°C
Cum 19°C

BİR KIVILCIM BOZKIRI TUTUŞTURUR

BİR KIVILCIM BOZKIRI TUTUŞTURUR
12/02/2013 5:01 PM
20.343
A+
A-

http://tbmm.ajanspress.com.tr/customer/basic/press/Displayer.aspx?id=20874884&

Bir kıvılcım bozkırı tutuşturur

Zaman içinde ışınlanarak yüz yıl sonrasına gidip tarihçilerin bugünün gizli diplomasisi ne dair yazdıklarını okumak, siyaset alanın da sürekli değişen kaleydeskop görüntüle rine verdiğimiz anlamın gerçeğe ne kadar yakın olduğunu bilmek isterdim. Böyle bir imkan olmadığına göre, komplo senaryosu yazmadan olup bitenleri anlamaya çalış maktan başka çare yok.

Mesela, Recep Tayyip’ in son çıkışının yarattığı şaşkınlığı ele alalım. Birdenbire, “Komuta kademesinde oralara göndere ceğimiz subay kalmadı, yahu! “deyiverdi. Ardından ikinci bir hamle yaparak, “AB kapısında beklemekten sıkıldık, Şanghay teşkilatı bizi alsa ne lazım gelir “mealinde sözler söyledi. Çin Dışişleri Bakanlığı Söz cüsü, bu teklife “sıcak baktıklarını “açıkladı.

Bir süredir ABD ve AB basını hükümete ateş püskürüyordu.

Bu arada hükümet ABD’ yle alenen kav ga etmeye başladı. Büyükelçi Ricciardone, Başbakan’ ın askerlerin durumuyla ilgili kaygılarının esas kaynağının ABD oldu ğunu ortaya koyan, biraz tehditkar ifadeler kullandı : “Askeri liderleriniz (… ) terörist gibi hapse konuldular (… ) ABD ve Avrupa mahkemelerinin buna anlam vermesi zor olacak. “Bu arada, BinLaden’ in Türkiye’ de enselenen fakat beş yıldızlı otellerde yaşa tılan damadının da derhal ABD’ ye teslimini talep etti.

HÜSEYİN ÇELİK, Büyükelçi’ yi “Haddini bil! “diye azarladı. Fakat ABD Dışişleri Ba kanlığı Sözcüsü Nuland, mevcut kaygıların daha derinlerde olduğunu göstermek için Büyükelçi’ ye sahip çıktı ve “Büyükelçi Ric ciardone, ( eski ) Dışişleri Bakanı Clinton’ un söylediklerini tekrar etti ve eminim bu konularda (… ) Dışişleri Bakanı Kerry de aynısını söyleyecektir “dedi. Nuland, daha önce, Suriye konusunda “Türk liderlerden gelen tahrik edici yorumlar, bizi açıkçası çok rahatsız ediyor “demiş ve Türk Dışiş leri Bakanlığı’ nın uyarıldığını söylemişti. Bu arada, “Pentagon’ da dolaşabilen tek Türk gazeteci “Cengiz Çandar, hükümeti Suriye sınırındaki Kürtlere karşı radikal İslamcı militanları silahlandırıp harekete geçirmek le eleştirip, bu taktiğin PKK’ yla yapılan barış müzakerelerini çıkmaza soktuğunu söyledi. Belki de Obama, Recep Tayyip’ le bir sonraki telefon görüşmesinde beyzbol sopasıyla değil, kaleşnikofla objektiflere poz verecek.

Fakat en enteresan yorum, 20032005 yıllarında AKP’ nin kendisine TSK’ nın darbe yapacağına dair sahte belge ver diğini söyleyen eski ABD Büyükelçisi Eric Edelman’ dan geldi. Cumhuriyet gazetesi ne verdiği mülakatta ( 1 Şubat ) Türkiye’ de görev yaptığı dönemde AKP’ nin mezhebi çizgi izlediğini söyledikten sonra, Stalin’ in 1930’ larda Kızıl Ordu komutanlarını tas fiye etmesinden birkaç yıl sonra Hitler’ in Sovyetler birliğini işgal ettiğini hatırlatarak, Balyoz davasına gönderme yaptı ; “Doğrultu konusunda kaygılıyım “dedi. ÖMER ÇELİK, bu sözlerin “provokatif “olduğunu ve “belli çevreler“e mesaj verdiğini söyledi. Stalin’ i tenzih ederim ; lakin Edelman’ ın sözleri, ABD’ nin gerçek kaygısını ortaya koyuyor.

Stratejik olarak AsyaPasifik’e sıçradılar, fakat yorgan kısa geldi ; Ortadoğu’ da istedikleri ittifakı bir türlü kuramadılar. İsrail, İran’ a dalmak için sabır sızlanıyor; Türkiye, Sünni kuşağıyla oynaya rak Osmanlı’ yı diriltmeye çalışıyor ; Barzani bağımsızlık peşinde ; Irak’ ta dikiş tutmuyor ; İran, Kavoşgar roketiyle uzaya maymun göndererek kıtalararası balistik füze kabi liyetini zorladığını ima ediyor; Esat, Rusya ve Çin’ i arkasına almış direniyor; Mısır’ da halk ılımlı İslam’ ı istemiyor ve Tunus’ ta ge nel grev var. Bağımsızlıkçı Baas’ ın bedeni öldü ama hayaleti Arap halklarının üzerinde dolaşıyor.

Üstelik ayar kaçmış ve NATO’ nun en güçlü ordusu “demoralize “olmuş; emekli ve / veya tutuklu generaller, ABD’ nin AKP hükümetini taşeron gibi kullanarak donanmayı felç, TSK’ yı tasfiye ettiğini söylüyorlar. Muvazzaflar ise ürkütücü bir sessizliğe bürünüp, derin düşüncelere gömülmüşler. Soğuk Savaş döneminden kalma sevkül ceyş ( strateji ) kabiliyetlerini kaybettiler. Padişah Efendimiz’ in Nizamı Cedid’ i olmaya ve Amerikan emperyalizminin izci taburları olarak Ortadoğu’ da sefer görevi yapmaya istekli olmadıklarını düşünmek için pek çok sebep var.

Recep Tayyip, Putin’ e, “Zaman zaman bize takılıyorsun, AB’ nde ne işin var diyor sun “demiş. “Şimdi de ben sana takılayım, hadi gel bizi Şanghay Beşlisi’ ne dahil et
! “Böylesine feci derecede laubali bir dış po litika “demarş “ı dünya tarihinde görülmüş müdür acaba? Ya ciddiye alırlarsa?

Bütün bölgede bir kıvılcım bozkırı tutuş turabilir. Zaman daralıyor. Barış, bağımsız lık ve sosyalizm bayrağını açarak, en geniş ittifaklarla sokaklara çıkma vaktidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.