Dolar 32,8186
Euro 35,2105
Altın 2.450,61
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Açık
Ankara
32°C
Açık
Sal 31°C
Çar 31°C
Per 31°C
Cum 30°C

GAZİ: RAHATSIZ OLDUK ERDOĞAN: İSTİSMAR ETME

GAZİ: RAHATSIZ OLDUK ERDOĞAN: İSTİSMAR ETME
04/03/2013 10:32 AM
2.194
A+
A-

http://tbmm.ajanspress.com.tr/customer/basic/press/Displayer.aspx?id=21083877&  

GAZİ: RAHATSIZ OLDUK
ERDOĞAN: İSTİSMAR ETME

Başbakan Tayyip Erdoğan, Balıkesir’de sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldiği kahvaltılı toplantıda, kendisine, "Bebek katilinin muhatap alınmasından rahatsızız" diyen Gaziler ve Şehitler Derneği Başkanı Haydar Filize kürsüden, "Gazi olabilirsin eyvallah. Bu bir şereftir. Bununla övün, ama gazi olmayı istismar etmeyelim" yanıtını verdi. Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi:
Biz af istemiyoruz
TOPLANTININ ardından Hürriyet’e konuşan Balıkesir Gaziler ve Şehitler Derneği Şube Başkanı Haydar Filiz şunları söyledi: "Başbakanın cevabını, ‘Apo ile görüşeceğiz parazit yapma’ olarak algıladım. ‘Biz bebek katilinin muhatap alınmasından rahatsızız. Amerika na-sü bir uygulama yaptıysa terörle mücadelede biz de öyle yapalım. Ladin bir terör örgütü lideriydi Amerika’mn onu nasıl bertaraf ettiğini biliyoruz. Öldürdü yargılamadı bile. Biz bu şekilde mücadele bekliyoruz. Af dillendiriliyor.
Böyle bir af çıkmasını istemiyoruz. Sizden af çıkmayacağına dair söz istiyoruz’ dedim. İstismar sözü biraz sert oldu, talihsizlik. Buna istismar denilemez, sadece rahatsız olduğumuzu söyledik. Bizde terör bitsin istiyoruz ama bu şeküde istemiyoruz."
Öldüreni af yetkim yok
(Erdoğan’ın, gaziye af yanıtı) Biz bir genel affın olmayacağını, olamayacağım defaatle ifade ettik. Ben bizzat ifade ettim ve bunu çok daha ilerilere taşıdım. Hele hele bir insanı öldürenin, bakın dikkat edin, öldürenin af yetkisini ‘ben kendimde bulamam’ dedim. Bundan daha iddialı bir ifade olur mu? Ben bu ifadeyi kullandım diye anamuhalef etin mensupları ‘Bu şeriat devleti getirmek istiyor’ dedüer. Ben düşüncemi söyledim, ben
böyle düşünüyorum. Ben bu hakkı, bu yetkiyi kendimde bulmuyorum. Devletin de böyle bir yetkisi yoktur. Ben bunu yine söylüyorum. Bununla ilgili gereken çalışma neyse bunu yapmak durumundayız. Devlet kendisine karşı işlenen suçlarda bu tür af yetküerini kullanabilir. Ama maktul başkası, affeden başkası. Hayır. O af yetkisi maktulündür, onun varislerinindir. Toplumsal huzur için de bu olaya böyle yaklaşmak lazım. Düşünün ki orada mağdur olan
maktul olan bir ailenin mensuplan, her yönüyle yaralanmış, bitmiş, tükenmiş ama bir de bakıyorsunuz ki katil sokakta dolaşıyor. Feryat etmiyorlar mı? Ediyorlar. Kim diyorsa ki ‘efendim burada genel af var’, böyle bir af söz konusu değil. Bu aldatmacalara inanmayın. Hepsi yalan, iftiradır. Tayyip evladınızdan, kardeşinizden böyle bir şey duymadıkça hiçbir şeye inanmayın. Katilleri af yetkisi bizim değildir. Böyle bir şeye kanşmayız.
KARŞIMIZDA HEP HENDEK BULDUK
 "10 yıl içinde terör meselesini çözmek için her adım attığımızda karşımıza engeller çıktı, ne zaman adım atsak karşımızda duvarları bulduk, ne zaman bir girişimde bulunsak karşımızda hendekler bulduk, ne zaman harekete geçsek karşımızda provokasyonlar, tahrikler, sabotajlar bulduk. Bunları bir mazeret bir bahane olarak ifade etmiyorum. Bunların hiçbiri bizi yıldırmadı.
 MHP çözüm adına hiçbir şeye sahip değil. Bol bol hakaret ve küfür ediyor. CHP randevu ister, vermez. AK Parti randevu ister, vermez. Arkadaş sen neyin partisisin? Bir araya gelip oturmaktan bu kadar kaçman, çekinen bir parti bu ülkede niye var? Konuşmayacaksak niye var? Adam birbirini öldürüyor sonra gidiyorlar birbirleriyle kucakla-şıyorlar, barışıyorlar. 3 kez ben randevu istedim, vermedi. Yani bulunmayan hint kumaşı mısın? Bu ülkenin Başbakanıyım, senden randevu istiyorum.
İMRALI’YA BEN KOYMADIM ONU
 Şimdi kardeşimiz dedi ki; ‘bebek katili ile bir araya gelmek’ dedi. Sevgili kardeşim bakınız bu aynı mantıktır. İfade ettiğim mantığın ta kendisidir. Şu anda bu işin kanatları belli, İmralı’ya ben getirip koymadım onu. Bunların ortaklaşa hükümetinde geldi, yerleştirildi İsabetli de olmuştur belki bir ‘F’ tipi cezaevinde olsa her gün oralarda binlerce insan belki gösteri yapacaktı. Şu anda İmralı’da niye görüşmeler yapılıyor? Veya birileri ile niye görüştürülüyor? Bakm biz şu anda avukatları ile görüştürmüyoruz, niye; yalan yanlış haber getirip taşıdıkları için ama ailesi ile hakkı olan bir çerçevede görüşmesini yaptırıyoruz. Bunların da bize ulusal ve uluslararası çerçevede bir şeyler kazandırdığına da inanıyoruz.
ÖNÜNE GELEN DERNEK KURUYOR
 Gazi olabilirsin eyvallah. Bu bizim de başımıza gelebilir. Bir şereftir onunla övün ama gazi olmayı istismar etmeyelim. Biz şehidimize de gazimize de geldiğimizden bu yana tarihimizde olmayan imkânları sağladık. İstiyoruz ki onlar asla mağdur olmasınlar. Bunları lütfen görelim.
 Önüne gelen, her yerde kendine göre şehit, gazi demekleri oluşturuyor, kuruyor. Bu da olmaz. Bu bir yere kadar saygıyı getirir, bir yerden sonra bir de bakarsımz ki o saygı kaybolur. Niye? Çünkü vatandaş, millet burada bir istismarın olduğunu anladığı andan itibaren o saygısını kaybeder."
BIÇAKLA KESİLİR GİBİ ÇÖZÜLMEZ
Başbakan Erdoğan, Bandırma’daki açılışta ise İmralı çözüm süreciyle ilgili şu mesajları verdi:
 "Biz Bandırma’daki kardeşim nasıl huzur içinde yaşıyorsa Yüksekova’daki Cizre’deki kardeşim de huzur içinde yaşasın istiyoruz. Elbette 30 yıldır devam eden bir sorunun bıçakla kesilir gibi çözülmeyeceğini biliyoruz. Çözüm sürecini başlatmadan neticeye ulaşmanın da mümkün olmadığını biliyoruz. Biz terör meselesini Türkiye’nin gündeminden çıkarmak için bir süreç başlattık. Bu süreç aynı zamanda bir samimiyet testidir. Milletin yanında saf tutanla terörün yanında saf tutan bu süreçte ortaya çıkacak, çıkıyor."    Ümit ÇETİN/BALIKESİR

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.