Dolar 33,0229
Euro 35,9924
Altın 2.546,79
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Az Bulutlu
Ankara
32°C
Az Bulutlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 34°C
Sal 31°C

KAHRAMANMARAŞ PATRIOT ÜSSÜNDE NELER OLUYOR?

KAHRAMANMARAŞ PATRIOT ÜSSÜNDE NELER OLUYOR?
05/03/2013 2:20 PM
2.215
A+
A-

 

Kahramanmaraş patriot üssünde neler oluyor?

Kahramanmaraş’ta 300 Alman askerinin görev yaptığı üste neler olduğu Genelkurmay Başkanlığı’nın 3 Mart tarihli bilgi notunda sıralanıyor. Almanların iddiaları ile Türkiye’nin yanıtları şöyle:

Birinci iddia: [Gazi] kışlasındaki barınma alanları kötü, binadaki tuvaletler ve arazideki seyyar tuvaletler pis ve yetersiz.

Yanıt: Tuvalet temizliği Alman askerlerinin kendileri tarafından yapılması gereken bir husustur. Bir temizlik firması ile anlaşarak bu işi yaptırabilmeleri için kendilerine koordinasyon ve irtibat konusunda gerekli yardım yapılmıştır.

İkinci iddia: [Görev yapılan] arazinin çamurla kaplı olması…

Yanıt: Yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda yol tesviyesi ve arazinin çeşitli bölgelerinde 100 kamyondan fazla mıcırla zemin sıkılaştırma faaliyetleri tamamlanmıştır.

Üçüncü iddia: Alman askerlerinin tecrit edildiği, Türk ve Alman askerleri arasında iletişim kurulmaması yönünde emir verildiği…

Yanıt: Alman birliği ile koordinasyon için irtibat subayları ve yabancı dil bilen 10 personel görevlendirilmiştir. Görevli olmayan Türk askeri personel Alman birliğinin çalışma alanlarına girmemektedir.

Dördüncü iddia: Alman bayrak, eyalet bayrakları ve flamaları ile şehir isimlerinin bulunduğu levhaların kullanılmasına izin verilmediği…

Yanıt:  Alman patriot birliğinin Gazi kışlasında görev yaptıkları bölgelere (bina, garaj ve harekat merkezi) gelişi güzel Alman bayrakları, eyalet bayrakları asmalarının ve tabelalar koymalarının uygun olmayacağı bildirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı’nca uygun çözüm, sadece harekat merkezi önüne Türk, Alman ve NATO bayraklarının asılmasıdır.

Beşinci iddia: Alman inzibat birliğinin kışla içinde ve dışında faaliyet göstermesine izin verilmediği…

Yanıt: NATO makamları ile yapılan 12 Ocak 2013 tarihli uygulama anlaşmasına göre misafir birliklerin güvenliği Türk makamlarının görev ve sorumluluğundadır.

Alman askerlerinin gerek kışla içinde, gerekse dışında alınan güvenlik önlemlerini kolaylaştırmaları, kışla dışında sivil elbise ile dolaşmaları, askeri araç kullanmamaları konusunda bildirimler yapılmıştır.

Kendi kullanımına tahsis edilen bölge dışında herhangi bir yetki ve sorumluluğu bulunmayan Alman inzibat birliğinin bu bölgeler dışında silah taşımasına gerek olmadığı ve kışla dışında görevlendirilmelerinin uygun bulunmadığı bildirilmiştir.

Altıncı iddia: Alman askeri inzibat personeline fiili saldırıda bulunulduğu…

Yanıt: Bu iddia gerçekleri yansıtmamaktadır. 23 Şubat 2013 tarihinde Türk, Alman ve Hollanda savunma bakanlarının Gazi kışlasını ziyareti sırasında heyete refakat etmekte olan Tugay Komutanı ile Kahramanmaraş milletvekillerinin bulunduğu araçları önü, Alman askeri inzibat birliğine mensup olduğu öğrenilen 8-10 asker tarafından kapatılmak suretiyle savunma bakanlarının araçlarını takip etmeleri engellenmek istenmiştir.

Alman askeri inzibat personeli yolu açmaları konusunda ikaz edilmiş, ancak tam aksine, ilave iki Alman inzibat askeri daha aracın önünde görevlendirilerek geçiş engellenmiştir.

Tugay Komutanının kendisi araçtan inerek Alman askeri inzibat personeline uyarıda bulunmuş ve yolu açmıştır. 

*** 

Alman tarafının iddiaları ve Türk tarafının yanıtları böyle…

Ne var ki Alman medyasında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik olumsuz yorumlardan geçilmiyor… 

Zeitung’lar veryansın ediyor 

Frankfurter Rundschau:

“Başbakan Erdoğan’ın Genelkurmay’ın gücünü elinden almasından sonra Türk subayları kendilerini son derece onuru kırılmış hissediyor. İşte böyle bir ortamda Kahramanmaraş’ta kültürylerin çarpışması neredeyse kaçınılmaz oluyor.”

Saarbrücker:

“Türkler kendine güvenen, çok gururlu bir ulustur ve ülke topraklarındaki yabancı askerler nedeniyle bu hissiyat sarsılıyor olabilir. Ne var ki Alman perspektifinden bakıldığında, Türkiye’nin iç meselelerine ilişkin anlaşmazlıkların Alman askerlerinin bıortından yürütülmesi kabul edilemez bir durumdur.”

Kieler Nachrichten: 

“Türkiye’deki Alman askerleri şu anda istenmeyen misafir konumunda… Bir NATO üyesinin kendini korumak üzere İttifak’ın bir üyesinden yardım rica etmesi, sonradan da ona istenmeyen misafir muamelesi yapması yeni bir gelişme… Askerlerimiz bu tür muameleyi hak etmiyorlar.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.